Easytronic şanzıman için manuel ve otomatik şanzıman özelliklerini bir arada sunan bir şanzıman türü diyebiliriz. Bu şanzıman tipinde sürücüler debriyaj pedalına ihtiyaç duymadan sadece vites kolunu kullanarak vites değiştirebiliyor. Easytronic şanzıman bu özelliği sayesinde trafikte ve yokuşlarda daha kolay bir sürüş deneyimi sunuyor. Ayrıca easytronic şanzıman 2000 yılında ilk olarak Opel tarafından üretildi. Bu şanzıman tipi, Opel’in bazı modellerinde hala daha kullanılıyor.

Easytronic Şanzıman Nasıl Çalışır? Çalışma Modları Nelerdir?

Easytronic şanzımanın çalışma prensibi, bir dizi sensör ve kontrol ünitesi tarafından sağlanıyor. Bu sistemler, aracın hızını, motorun devir sayısını, gaz pedalı pozisyonunu ve diğer önemli parametreleri sürekli olarak takip ediyor. Bu sayede şanzıman, en uygun vitesi seçebilir ve  sürücünün istediği vites değişikliklerini hızlı bir şekilde uygulayabilir. Easytronic şanzımanın üç çalışma modu bulunuyor.

  1. Otomatik Mod: Easytronic şanzımanın otomatik modunda, aracın elektronik kontrol ünitesi, sürüş koşullarını ve sürücü davranışlarını değerlendirerek en uygun vitesi seçiyor. Bu mod, sürücüler için trafikte çok rahat bir sürüş deneyimi sunuyor.
  2. Yarı Otomatik Mod: Vites değiştirme kontrolünün sürücünün elinde olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu modda sürücünün debriyaj pedalına ihtiyacı olmaz. Sürücü, vites kolunu kullanarak vitesi değiştirebilir ve bu mod sayesinde dik yokuşlarda daha rahat bir şekilde ilerleyebilir.
  3. Manuel Mod: Sürücü tüm vites değiştirme işlemini kendisi yapar. Vites kolunu kullanarak istediği zaman vites değiştirebilir. Bu modu daha çok sportif bir sürüş deneyimi veya belirli bir vites ile ilerlemek isteyen sürücülerin tercih ettiği söyleyebiliriz.

Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Easytronic şanzımanın da diğer tip şanzımanlar gibi bazı avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Avantajları arasında, otomatik şanzımanlara kıyasla daha düşük fiyatlı olması ilk sırada sayılabilir. Ayrıca verimlilik konusunda sürücüleri memnun eden easytronic şanzıman, diğer şanzıman tiplerine göre daha kolay hızlanabiliyor.

Easytronic şanzımanın bazı yönlerden dezavantajlara sahip bir teknoloji olduğunu daha önce söylemiştik. Vites değişimi esnasında yaşanan gecikmeler ve uzun süreli kullanılamaması bu dezavantajlarından sadece birkaçı diyebiliriz. Bunlara ek olarak easytronic şanzımanlarda bakım ve servis ücretlerinin oldukça yüksek olduğunu söylemekte fayda var.

2. El Opel İlanları İçin Tıklayın!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here