Akü Bitti Yolda Kaldım! Akü neden biter ve Akü Bitince Ne Olur?

0
4989
Akü Bitti Yolda Kaldım!

Akü neden biter, akü bitince ne olur, akünün bittiği nasıl anlaşılır, araçtan araca akü takviyesi nasıl yapılır, akü kaç yılda bir değişmeli….

Akü Bitti Yolda Kaldım!

Yapılan bir araştırmaya göre “yolda kaldım” çağrılarının %45’i akü kaynaklıymış. Akü bitmesi ya da akü arızası pek çok sürücünün korkulu rüyasıdır. Düşünsenize tam trafiğin ortasında, İstanbul’un agresif sürücüleri arkanızda birikmişken ışıklarda kala kalmak…Ya da ailenizle kışın çıktığınız bir seyahatte ıssız bir yol kenarında kalmak…kabuuuusss. Peki, akü neden biter, akü arızası neden olur, akünün ömrünü uzatmak mümkün mü, akü kaç yılda bir değiştirilir, araçtan araca akü takviyesi nasıl yapılır…

Akünün Hızlı Bitmesine Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Akü konusu üzerine kocaman ve çok teknik bir kitap yazılır. Zira, konun elektrikle, fizik bilimiyle ve daha pek çok etkenle ilgisi var. Ancak çok basit bir tanımla, çok soğuk hava koşulları, araçtaki klima gibi elektrik tüketen unsurlar, sıklıkla kısa mesafeli araç kullanımı akünün çabuk bitmesinin nedenleri arasındadır. Bunları detaylandırmak gerekirse:

Araçtaki klima, start-stop sistemi gibi elektrik enerjisini kullanan sistemler akünün kendini toparlamasına fazla izin vermiyor. Düşük sıcaklıklar da akünün düşmanı. Aşırı soğuk hava akünün performansı en çok zorlayan etken. Diğer yandan kısa mesafede sık kullanım da akünün kendini toplamasına engel oluyor. 

Akü Bakımı Nasıl Yapılır?

Kendi kendinize yapacağınız basit bir kaç işlemle ve önlemle akünün ömrünü uzatabilirsiniz. Gres yağı elektrik kaçaklarını önler. Bununla akü başlarını silebilirsiniz. Akü kutusunu temizlemek akü başındaki eksi kutup paslanmış mı kontrol edin. Aracı, kısa mesafede sıklıkla kullanılıyorsanız. Arada bir uzun süreli kullanmayı deneyin. Ayrıca bu, kısa mesafeli yolculuklarda gereksiz elektronik cihazları kapatın. 

Akünün Ömrünü Uzatmak İçin Bunlara Dikkat Edin!

Pek çok sürücü, bu saydıklarımızı zaten biliyor. Ancak hemiz yılların şoförü değiliz, kabule delim. Bazı pratik bilgilerle akünün ömrünü uzatabiliriz. Mesela: Yeni araçların çoğunda araç kilitlenince otomatik olarak kapanıyor ama araç içindeki ışıkları açık bırakmak aküyü hızlıca bitirir. Bu nedenle arabadan inerken bunları kontrol etmek gerek. Benzer şekilde kışın klima, aydınlatma ve marş sistemi yaza göre daha fazla elektrik harcar, bunlardan vazgeçebildiklerinizi kapatın. 

Akü Bozuk mu / Bitti mi?

Araca bindiniz, marşa bastığınızda içerideki ampüller, ışıklar, klima hiç bir elektrikle ilgili malzeme çalışmıyor. Bu durumda önce akünün bitmiş olacağını düşünebilirsiniz. Başka bir araçtan aktarma yapılması gerekir. Aktarma sonrasında aracı biraz uzun kullanmak gerekir. Bu detaya dikkat edin. “Çalıştı” deyip stop etmeyin. Güç aktarıma rağmen çalışmadıysa da akü bozuk demektir. 

Akü Kaç Yılda Bir Yenilenir?

Akünün normal şartlarda ömrü 5-6 yıldır. Yani 5-6 yılda bir akü yenilemek normaldir. Peki akü değişim zamanı geldiğinde ya da kü bozulduğunda hangi aküyü alacaksınız. Akü alacağınız kurum size bu konuda bilgi verecektir ancak akü bilgisi aracınızın kullanım kitapçığında da yazar. 

Araçtan Araca Akü Aktarımı Nasıl Oluyor?

Yolda kaldınız ve başka bir aracın aküsünden aktarma yapacaksınız; peki bu iş nasıl yapılıyor?

Adım adım bir araçtan diğerine akü aktarımı:

  1. Önce aktarma kablosunu bulun. 
  2. Aktarma kablosunun kırmızı kablosunu boşalan araçtaki boşalan akünün artı kutubuna tutturun. 
  3. Kırmızı kablonun diğer ucunu da aktarma yapılacak olan akünün yani dolu akünün artı kutubuna tutturun. Siyah kablo kaldı geriye: 
  4. Siyah kablonun bir ucunu dolu akünün eksi kutubuna tutturun. 
  5. Siyah kablonun diğer ucunu da çalışmayan akünün olduğu aracın motor bloguna (metal bir alan olması yeterli) sabitleyin. 
  6. Önce yardımcı aracın sonra da diğer aracın motorunu çalıştırın.
  7. Araç çalıştı mı? Öyleyse aracı sakın stop ettirmeyin. 
  8. Şimdi önce motor taktığınız siyah kabloyu ve onun diğer araçtaki ucunu ve sonra da diğer araçtaki kırmızı kabloyu en son da çalışmayan akünün olduğu araçtaki kırmızı kabloyu sökün. 

Özetle;

Akü neden biter sorusunun yanıtı tamamen enerjiyle ve enerjinin kullanımıyla ilgili. Peki, akü bitince ne olur, diyorsanız; akü için başka bir araçtan enerji aktarımı yapılır ya da akü değiştirilir.  Akünün bittiği nasıl anlaşılır konusunda da marş başta olmak üzere elektrikli diğer hiç bir parçanın çalışmaması söylenebilir.  En çok merak edilen de: araçtan araca akü takviyesi nasıl yapılır: Bu işi kendi başınıza da yapabilirsiniz. Gerekli güvenlik önlemlerini alın ve kendinize güvenin yeter.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here