Tutulmayan 5 araba yazımız ile Türkiye de tutulmayan veya rağbet görmeyen modellerin neden bu konumda olduğu ve markanın yazdıklarıyla alakalı bir yazı yazdık.

Türkiye pazarında araba alma kriterleri; konfor, sürüş performansı, bize sağladığı prestijin yanında ayağımızı yerden kessin, yakıt ve parça tedariki konusunda başımı ağrıtmasın mantığıyla belirleniyor. Hal böyle olunca büyük araba markaları Türkiye pazarında yer edinmek konusunda zorluk yaşıyor.

Bugünkü yazımızda Türkiye pazarında uzun vade de kendisine yer bulamamış otomobil markalarından bahsedeceğiz.

Alfa Romeo

Tutulmayan 5 araba
Alfa Romeo 159

Türkiye de tutulmayan 5 araba listesinde ilk sırada yer alan Alfa Romeo dışardan bakıldığı zaman tasarım dili itibariyle hayranlık uyandıran bir araba olsa da maalesef ülkemizde bu arabaya karşı yoğun bir ön yargı bulunmakta.

İkince el piyasası olmayan ve satış konusunda sahiplerinin başını ağrıtan Alfa Romeo modellerinin tutulmaması nedenlerinden biri olarak ilk başta dışı kadar özenilmeyen iç malzeme kalitesi gösterilebilir.

Özellikle geçtiğimiz 10 yıl içersinde üretilen modeller de rastladığımız bu durum aracın iç görsel bütünlüğünün zamanla deforme olması ihtimalinin yüksek olması nedeniyle tercih edilmekte aşağı sıralara düşmesine neden oluyor.

Tercih edilmeme nedenleri arasında sayılabilecek bir başka nedense aracın teknik donanımından ziyade logosuyla alakalı bir durum.

Alfa Romeo logosu haç işareti barındırması nedeniyle bazı kesimler tarafından tercih edilmiyor. Bu durum biraz garip gelse de bu sebepten ötürü tercih etmeyenlerin sayısının oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Satın alınmama nedenleri arasında bulunan önemli nedenlerden bir kaçı da aracın servis ağının sınırlı olması, parçasının pahalı olması, motor tasarımı nedeniyle ustaların arabayı çözümleyememesi ele alınabilir.

Aslına bakarsanız Alfa Romeo kötü bir otomobildir algısı insanların bakım masrafından kaçmak için aracı zaten sayı olarak az olan servise götürmemesi nedeniyle ortaya çıkmıştır.

Mitsubishi

tutulmayan 5 araba
Mitsubishi Lancer

Mitsubishi marka otomobil Japonya da ve diğer ülkelerde en az arıza veren araç olma istatistiği ile oldukça tercih edilirken Türkiye pazarında ise durgun bir satış grafiği bulunuyor.

Mitsubishi’nin Türkiye de tercih edilmemesinin başlıca nedenlerinden biri servis ağının çok az olması. Ayrıca Mitsubishi modellerinin parça değişiminin diğer japon araçlarının yanına çok cep yaktığını söyleyelim.

Mitsubishi markası her şeyden önce Türkiye piyasasında kendisine yer edinebileceği ve pazara ortak olacağı belli başlı otomobil modelleri dışında zayıf kalıyor.

Üstüne üstlük reklam ve pazarlama faaliyetleri konusunda da pasif kalması zaten piyasa da elle tutulur birkaç modelinizin dışında arabanız olmaması ile birleşince satış konusunda istenilen başarıyı yakalayamamalarına neden oluyor.

Mitsubishi daha modern bir ürün gamı geliştirip yeniden yapılanmaya giderek marka çıkışı konusunda iyi sonuçlar ele edebilir.

Mazda

Mazda da Mitsubishi gibi Japonya da en az sorun çıkaran araba olarak kayıtlarda yer almaktadır. Peki neden Türkiye pazarında bu tür araçlar değerini koruyamıyor?

Bunun nedeni markanın Türkiye pazarına girdiği ilk dönemlerde kasa olarak ağır ve yakıt tüketimi konusunda tasarruftan uzak olan modeller kullanmalarıdır.

Ülkemizde bir arabanın satın alınmadan önce bakılacağı ve kontrol edileceği neredeyse ilk nokta arabanın ne kadar yaktığıdır.

Mazdanın sorunlarından bir tanesi de parçasının zor bulunması ve zor satın alınması. Zor bulunmasının nedeni Türkiye de bulunan servis ağının az olması, zor satın alınmasın nedeni ise her az olan şeyin değerli olduğu gibi Mazdanın da az bulunan parçaları olukça pahalı.

Parçayı bulmak konusunda internet bir çözüm olsa da küçük şehirlerde bu çok yaygın olmadığı için insanların uğraşmak istememeleri farklı modellere yönelmesine neden oluyor.

Mazda reklam konusunda da ülkemizde gerekli yatırımları ve harcamaları yapmadığı için insanların aklına giremedi ve yanlış stretejilerle Türkiye pazarında hakimiyet kuramadı ve tutulmayan 5 araba arasında kendisine yer buldu.

Saab

Tutulmayan 5 araba listesinde yer verdiğimiz adını uzun zamandır duymadığımız bir marka olan Saab bir dönem Türkiye pazarında iyi bir hayran kitlesine ulaşarak satış konusunda iyi işler başarmıştı.

Ancak adını uzun süre duymadığımız cümlesinden anlayacağınız üzere Saab fabrikasını kapattı ve aracın üretimini durdurdu.

EuroNcap testlerinden tam puan alan çok fazla modele sahip olan Saab performans olarak da sürücüleri çok fazla tatmin ediyordu. Yakıt tüketimi konusunda performansla doğru orantılı olması sürücüler arasında tercih edilme durumu noktasında bir ayrıma neden oldu.

Fabrikalarını kapatmış bir otomobil firmasının sadece Türkiye de değil çoğu ülke de ikinci el piyasasının olmadığı beklenen bir durum. Dolayısıyla Saab’ın, bu piyasada yerini hala koruyor olmadığına şaşırmadığımız ilk otomobil markası olarak karşımıza çıkıyor.

Subaru

Subaru Legacy

Subaru özellikle impreza modeliyle bir döneme damga vuran ve tüm arabalarında Boxer motor kullanan bir otomobil markasıdır.

Boxer motor şu an günümüzde sadece Subaru ve Porsche tarafından kullanılan yatay silindirli çalışma prensibine dayalı bir motordur.

Tercih edilme istatistiklerinde Boxer motor hayranlığı bulunan sürücülerin yanında sırf bu motora sahip olduğu için satın alma fikrinden vazgeçen sürücüler de oldukça fazla.

Çünkü Boxer motor sahip olduğu güvenlik, yol tutuşu, daha az sarsıntılı çalışmasının yanında gürültülü egzoz sesi, bakım ve onarım zorluğu, motorun yüksek maliyetli oluşu, sürücüleri almamaya itiyor.

Subaru motor yapısı karmaşık olduğu için ülkede bu motordan anlayan usta sayısı da oldukça az. Ustadan önce yeteri kadar servis ağının da bulunmadığını belirtelim.

Sürücüler haklı olarak bu tip araçların olası bir arıza durumunda bakımı için servis bulmanın yanında iyi bir usta bulmakta da zorlanacakları için bu aracı satın almaktan çekiniyor. Böylece tutulmana 5 araba listemizde Subaruya da yer vermiş olduk.

Satılık İkinci El İlanlar

7 YORUMLAR

  1. subaru konusunda yazdığınız bazı şeyler yalnış, boxer motor Subaru ve Porche hala kullanıyor.
    boxer motor için servis maaliyeti uygundur, lakin boxer olduğu için çift üst(sağ,sol) kapak kullanır. evet diğerlerine nazaran pahalıdır. ama motorun tasarımıyla yüksek egzos sesi yazmışsınız hiçbir alakası yoktur.
    şunu söyliyeyim türkiyedeki ustalar anlamıyormuş hadi ordan. 12 yaşındaki çocuğa öğretebileceğin kadar basit bir yapısı vardır. üşengeç ustalar motoru indirmeye eriniyorlar ve motoru aşşağı almak inanılmaz derecede japonlar kolay tasarlamışlardır.

  2. Yahu bu yorumu yapanın hiç Alfa kullanmadığı, iç dizaynını bizzat görmediği belli. Golf kullananlara sorun bakalım periyodik bakımı. “İç görsel bütünlüğün zamanla deforme olması” Ben tam 7 yıldır kullanıyorum böyle bir saçmalık duymadım. İç malzeme kalitesi halen çoğu araçta yok. Lütfen deneyimlemeden yorum yazmayın. Çok rica ediyorum, Alfa keyif için alınır, binilir. Omurgalı ve sağlam bir arabadır, ince detayları da çabası. Keşke kullanma şansınız olsaydı. İnşallah ileride olur. Saygılarımla.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here