Trafik Cezasına İtiraz Eden Vatandaşın Emsal Niteliğindeki Başarısı!

7
11019

Sinop’ta radar cezası alan vatandaş itirazda bulundu ve emsal niteliğinde bir başarı elde etti.

288 lira ceza kesilen vatandaş, itiraz hakkını kullandı ve mahkeme yoluyla bir süreç başlattı. Ve sonucunda ise herkes için örnek olabilecek bir karar çıkmış oldu.

Trafik cezaları son dönemlerde herkes için şaşırılacak konulardan olabiliyor. Özellikle eve gönderilen cezaların takibi de zor oluyor.

Sinop’ta yaşayan Özgür Bükcüoğlu isimli vatandaş kendisine kesilen 288 liralık cezaya karşı yasal haklarını kullandı ve itirazda bulundu.

Ceza kesilen Özgür Bükcüoğlu ;

‘Karayollarında Hız’ başlıklı kitapta karayollarındaki hız ölçüm cihazlarının 2-3km/sa hata payıyla ölçüm yaptıkları açıkça belirtilmektedir.  İlgili karar tutanağında tespit edilen hızımın 56km/sa olduğu belirtilmektedir. Tutanakta belirtilen ihlal bölgesinde otomobiller için azami hız sınırının 50km/sa olduğu ve bölgede radarla hız kontrolü yapıldığına dair uyarı levhası yolun şehir içinde kalan kısmında olmasına rağmen önüne park eden araçlardan dolayı açıkça görülmemektedir” dedi.

emsal

Mahkeme ise;

Kararı bozarak Bükcüoğluna hak veren mahkeme ise; “Tüm dosya kapsamı incelendiğinde şehir yerleşim yeri içinde otomobiller için hız limiti 50 km olup yüzde 10 yasal tolarans ile 55 km olduğu, başvuranın hız miktarının ise 56 km/hız olmakla birlikte hız sınırı sadece 1 km/sa aştığı sabittir. Aradaki 1 km/sa hızın sürücü tarafından yol durumuna göre trafik akışına ayarlanmasının kolay olmadığı, hız göstergelerinde fark edilmeyecek kadar düşük bir değerde olduğu görülmektedir. Radar aracının kalibrasyonunun kontrolü olsa dahi 1-2 km/sa hata payının hava ve çevre koşullarına göre kabul sayılabileceği anlaşılmakla itiraz edenin itirazı yerinde görülerek usulsüz düzenlenen tutanağın iptaline ve para cezasının kaldırılmasına karar verildi.” şeklinde bir karara bağlanmış oldu.

radar

İkinci El Otomobil İlanları

Tekerinize taş değmesin.

7 YORUMLAR

  1. Ne saçma kanunlarımız var arkadaş, devlet hız kuralı koymuş sen uymakla mükellefsin. Neymiş efendim beni uyarmamış, radar kurdum uyarısı yapmamış, şehir içinde hız limiti belli, sen hem kurala uyma devlet ben seni ve koyduğun kuralı takmıyorum de baş gaza sonra birde hem suçlu hem güçlü mahkemeye git itiraz et. Her yerde hız tabelası var sende o tabelayı takip edeceksin ve uyacaksın radar içinde uyarı tabelası olması çok yanlış bence

  2. Nesine sevinelim bu kararın.Bir de emsal karar olacakmış.İşte bu yüzden İLAHİ ADALET var.Bu zamana kadar sırf vatandaşa zulüm olsun diye kesilen milyonlarca ceza ne olacak.Geri ödenecek mi hem de faiziyle.Yarin yine bir yolunu bulur cezanın katmerlisini keserler.Dünyada kendi milletini ceza ile terbiye eden başkaca bir devlet yoktur herhalde.

  3. İzmir Yeşildere yolunda 82 km olan hız limiti 88 ile geçtigim için 288 TL ceza yazılmış , tamamen tuzak olan bu yolda haksız kesilen bir cezaya maruz bırakılmaktadır sürücüler.

  4. 70 hız sınırı olan yolda 78 ile ceza yedim 78 le gitmediğime yemin edebilirim ama ispatlayamadigim için uğraş verip iptal davası acmadim şuan cesaretlendim

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here