Merkezi Kilit Arızası Nedir? Nasıl Çözülür?

0
1194
merkezi kilit arızası

Merkezi kilit otomobillerin büyük bir çoğunda standart olarak bulunabilen, aynı zamanda sonradan da takılabilen bir donanımdır. Görevi araçata bulunan tüm kapı kilitlerini sunroof’u ve camları aynı anda kapatıp açmaktır. Merkezi kilit bazı araçlarda kumanda ile çalışmaktadır. Kumanda, arabayla herhangi bir temas bulundurmadan ses dalgaları yoluyla çalışır. Kumandanın gönderdiği sinyaller merkezi kilit beynine ulaşır. Buradan kapı kilitlerine elektrik iletilir ve kapılar kilitlenir. Aynı işlemle aracın kapıları açılabilir. Ancak zaman zaman aracın kilit aksamları arıza verebilir. Bu yazımızda merkezi kilit arızası konusundan bahsedeceğiz

merkezi kilit arızası

Merkezi Kilit Beyni

Merkezi kilitleme sistemine sahip araçlarda genellikle bir kilit bulunur. Kızılötesi teknolojisine sahip olan araçlarda kilitleme sistemi, araçta bulunan tanıma sistemi sayesinde araçtan belirli bir mesafede algılar ve kilitleme işlemini gerçekleştirir. Uzaktan kumandalı kilit sisteminde bu işlem aynı şekilde ve belli bir mesafeden uygulanabilmektedir. Ek olarak, elektrikli camlar ve sunroof da uzaktan kumanda ile çalıştırılabilir. Uzaktan kumanda pil ile çalıştığından pili düzenli olarak değiştirilmelidir.

Merkezi kilit araç içerisinde de çalışabilir. Merkezi kilit, kapı kilit butonuna basıldığında kilitlerken, çekildiğinde açılmaktadır. Yeni araç modellerinde merkezi kilide tek tuşla ulaşılabilir. Bazı araç modellerinde, merkezi kilit belirli bir hız sınırına ulaşıldığında otomatik olarak etkinleştirilir. Bu özellik merkezi kilitin aracı kullananlar için sağladığı güvenliklerden birisidir.  Araç stop edilip anahtar kontaktan çıkarıldığında kapı kilitleri devre dışı kalır. Bir kaza durumunda ise çarpışma sensörü tarafından otomatik olarak açılır.

Merkezi Kilit Arızası

Merkezi kilit, sık arıza yapan otomobil parçalarından biri değildir. Merkezi kilit sisteminin çalışmamasının en büyük sebeplerinden bir tanesi kumandanın pili bitmesi veya bozulmasıdır. Bu durumda merkezi kilitiniz çalışmıyorsa yapacağınız ilk şey kumandanın pilini değiştirmek olmalıdır. Sorun düzelmez ise ve kumanda çalışır vaziyette ise yapılması gereken aracın sigortalarını kontrol etmektir. Aşırı bir şekilde anlık elektrik yüklenmişse sigorta atmış olabilir. Sigortanın değişimini kendiniz kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Sorun burada da değilse, muhtmelen merkezi kilit beyninde sorun vardır. Bu sorun genel olarak su teması sebebiyle oluşabiliyor. Aracın merkezi kilit beyni sökülür. Elektronikçi inceler. Tamiri mümkünse tamir eder. ancak tamir edilemeyecek düzeyde ise yeni veya çıkma parça bulmanız gerekecektir. aldığınız parçayı aracın kumandasına ve araca kodlattırmalısınız. Bu işlemler yapıldığında merkezi kilit sisteminiz çalışır hale gelecektir.

2.El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here