GTA V Oyunundaki Otomobiller ve Gerçekleri

1
8946

Neredeyse hepimiz daha önce ama günlerce ama bir kez Grand Theft Auto serisinden bir oyun oynamışızdır. Son çıkan oyun olan GTA V’te teknolojinin de ilerlemesi ile detaylı otomobil tasarımları karşımıza çıktı. Bu otomobillerin tasarımları gözümüze tanıdık geldiler çünkü gerçek otomobillerden esinlenerek oluşturuldular. Bu yazıda 16 GTA V otomobilini ve esinlenildiği otomobiller ile eşleştiriyoruz.

1- Obey 9F / Audi R8

Los Santos’taki en yaygın spor otomobillerden biri, coupe ve cabrio formlarında karşımıza çıkan ve Audi R8 ile esrarengiz bir benzerlik taşıyan Obey 9F.

Oyunda 120.000 dolar fiyatla sunulan otomobil, ortadan motorlu, iki koltuklu, R8’in dikkat çeken yan hava girişlerini ve iç detaylarını paylaşırken, logo, tıpkı Audi’ninki gibi üst üste binen dört daireden oluşuyor.

R8 ile arasındaki temel farklar, daha çok bir Ferrari’ninkilere benzeyen dairesel stop lambaları ve R8’den çok Ferrari 458 ile benzerlik gösteren tekerleklerdir.

2- Dewbauchee Rapid GT / Aston Martin Vantage

Dewbauchee, GTA’daki birkaç otomobili ile İngiliz üretici Aston Martin’i oyuna dahil ediyor. Rapid GT modeli arka tarafına baktığımız zaman direkt olarak Aston Martin Vantage’i hatırlatıyor ve oyundaki en yaygın otomobillerden biri. Ayrıca Porsche Carrera GT’den gelmiş gibi görünen farlara ve Ferrari California gibi üst üste çift sıralı egzoz çıkışlarına sahip.

Bir coupe ve cabrio olarak oyunda yer edinen Rapid GT’nin fiyatı 132.000 dolardan başlıyor.

3- Ubermacht Sentinel / BMW E90 3 Serisi

Ubermacht, tasarımını BMW’den alan oyundaki bir başka otomobil markası. Sentinel modeli özellikle Cabrio versiyonu ile E90 kasa cabrio 320’ye benzemektedir.

Sentinel’in, her biri coupe ve dönüştürülebilir versiyonlara sahip iki nesil de dahil olmak üzere çeşitli varyantları var. 28.000 dolardan başlayan otomobil, yıllar boyunca bir çok GTA oyununda yer aldı.

4- Infernus Classic / Lamborghini Diablo

Infernus Classic, doksanların her süper otomobilinin en iyi hit derlemesi gibi. En göze çarpan detayları, dik eğimli ön cam, makaslı kapılar, açılır farlar ve yuvarlak delikli jantlar olan otomobil, Lamborghini Diablo’nun adeta kopyası.

Araba ayrıca Ferrari Testarossa benzeri bir ön ızgaraya sahip ve dairesel stopları Ferrari F50’ninkilere benziyor.

Gerçeğine çok benzeyen bu iki kişilik otomobil, 915.000 dolar GTA fiyatıyla hiç ucuza gelmiyor.

5- Lampadati Tigon / De Tomaso P72

Lampadati, GTA 5’in kurgusal İtalyan spor ve süper otomobil üreticisi. Şirketin amiral gemisi, klasiklerden esinlenilmiş iki koltuklu süper otomobil olan Tigon olarak karşımıza çıkıyor.

Bu otomobil, yetmişlerin De Tomaso süper otomobil üreticisinin yeniden doğuşunun bir parçası olarak 2019’da ortaya çıkan De Tomaso P72 ile benzerlik gösteriyor.

Arka kısımda Lancia Stratos ile bazı benzerlikleri bulunurken, son derece süslü motor, büyük bir kapaklı kapağın kaldırılmasıyla ortaya çıkıyor. Oldukça sıradan bir iç mekana, Aston Martin Valkyrie’ninkiler gibi dikkat çekici martı kanat kapılarla ulaşılıyor.

6- Dewbauchee JB 700 / Aston Martin DB5

JB 700’ü hangi İngiliz casusunun kullanacağını tahmin etmek zor değil. Aston Martin DB5’e çok benzeyen bu araba, çift makineli tüfek, geri çekilebilir kurşun geçirmez kalkan ve elbette bir fırlatma koltuğu ile donatılmış. Ne yazık ki, birkaç oyun içi görevin dışında, silahlar ve diğer aletleri hizmet dışı olarak karşımıza çıkıyor.

Ağırlıklı olarak İngiliz olmasına rağmen, 475.000 dolarlık JB 700’ün tasarımı, kapalı farları ve çamurluk ızgaraları ile 60’ların italyan otomobillerinden alınmış. Otomobilin V12 motoru bir Aston DB5’in iki katı silindire sahipken, iç mekan tam olarak beklediğiniz gibi ahşap ve deri ile kaplı.

7- Grotti Carbonizzare / Ferrari F12

Grotti Carbonizzare’nin tasarımında oldukça farklı esinlenmeler var. Bazı açılardan Ferrari F12’yi hatırlatıyor, ancak başka açılardan özellikle köşeli arka kısım ve stoplardan Aston Martin V12 Zagato’ya çok benziyor. Ayrıca Ferrari California’yı  ve biraz da Alfa Romeo 8C andırıyor. İki koltuklu, büyük bir üstü açılır otomobil olan Carbonizzare’nin fiyatı 195.000 dolar.

8- Grotti Furia / Automobili Pininfarina Battista

GTA’nın Grotti markasını Ferrari’ye benzetmiştik ancak Furia söz konusu olduğunda, Pininfarina’nın Battista’sına daha çok benziyor. Ancak gerçek hiper otomobil elektrikli iken Furia, GTA V’te bir V12 motorla güç buluyor.

Battista’ya benzerliği dikkat çekici, ancak 2.740.000 dolarlık süper otomobil aynı zamanda Ferrari SF90 Stradale Hybrid ve F8 Tributo ile bazı benzerliklere sahip. Ayrıca orada biraz Lamborghini ve arka difüzörde biraz Aston Martin görünümü var. Açıldığında dışa çıkan ve ileri doğru dönen kapılar ise Koenigsegg’in bir özelliği.

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here