EGR İptali Nedir ? Zararı Var Mı ?

0
659
EGR iptali zararı varmı

EGR İptali Nedir ? Nasıl Yapılır ? EGR İptal Olursa Ne Olur ?

EGR iptal olursa ne olur sorusuna cevap vermeden önce EGR nedir bundan bahsetmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Açılımı Exhaust Gas Recirculation olan yani Egzoz Gazı Geri dönüşümü anlamına gelen EGR, kara taşıtlarında yer alan elektropnömatik bir valftir. Bu valf, motor içerisinde yer alır. Görevi ise egzoz gaz devir daim işlemlerinde aktif rol almaktır diyebiliriz. EGR, aracın performansına zamanla kirlenme, paslanma ve yıpranmalardan dolayı zarar verebilir. Hatta aracın arızalanmasına da neden olabilir. EGR valfi, çoğunlukla araç içerisinde yeri bilinmeyen parçalar arasında yer almaktadır. Valf, küçük bir parça olmamakla birlikte aracın motor bölgesinde yer alır. Direkt olarak aracın motor bölgesine bağlı ve komutları motor tarafından almaktadır. EGR nedir ? EG ?R iptali zararı var mı

EGR Nasıl Çalışır?

valf

Silindir yanma odasına gönderilen oksijen ve yakıtın çok yüksek derecelerde yandığını, bu kadar yüksek derecelerde NOx gazı oluşabildiğini biliyoruz. Bu durum da emisyon artmasına yol açıyor. Motor beyni motorun yüklenme durumunu, sensör değerleri gibi verileri yorumlayarak sık sık EGR valfini belli aralıklarda açar ve kapatır.

EGR valfi açık iken egzoz manifoldundan çıkan gazın bir kısmı EGR yardımı ile yanma odasına geri gönderilir. Bu geri gönderim de içeride ki oksijen oranını düşürerek yanma sıcaklığını önemli bir oranda azaltır. Düşük yanma sıcaklığında NOx gazları eskisi kadar fazla oluşamıyor. Bu sayede de emisyon düşürülmüş oluyor. Eğer motora tam yüklenilir ise araçtan performans istenildiği için EGR valfi motor beyni tarafından kapatılır. Daha sonra ise yanma odasına egzoz gazı göndermeyi keser. Bu sayede de tamamen oksijen dolan yanma odası daha fazla güç üretmeye başlar. İçinden geçen egzoz gazları yüzünden, EGR valfi kirlenip daha sonrasında ise içerisinde tıkanıklık oluşabilme ihtimali vardır. Kurum, zaman, pas gibi etkenler EGR arızalanmalarına neden olduğu için EGR sisteminin düzenli olarak temizlenmesi önem arz etmektedir.

EGR iptali zararı varmı

Peki EGR Sisteminin Temizlenme Zamanı Geldiğini Nasıl Anlarız ?

Aslında bunu anlamak çok kolay. Bir EGR sisteminin temizlenme zamanının geldiğinde egzoz borusundan koyu siyah duman çıkmaya başlar, motor tekler ya da çalışmaz. Hatta motor ısısı artar. Bu durumun sürekliliği halinde motorda hasar meydana geliyor, yakıt tüketimi hızla artıyor, gaz pedalından kaynaklı tekleme oluyor ise bu belirtiler temizlenme zamanının geldiğinin haber vermektedir.

EGR İptali Neden Yapılır ? EGR iptali zararı var mı ?

Eğer tıkanık valf, temizlikten sonra bile eski randıman vermezse EGR iptali yapılmaktadır. Bir başka sebep ise arızalanan valfin değişimi için istenen yüksek fiyata alternatif seçmektir. Peki sadece bu sebepler olduğunda mı EGR iptali oluyor ? Hayır. Bu iki sebebin dışında aracından her zaman tam performans isteyen kullanıcılar da EGR iptali yaptırabilirler. Hatta EGR valfi sürekli kapalı olacağı için motorlarından her zaman tam performans alacaklardır.

EGR iptali zararı varmı

EGR İptali Nasıl Yapılır?

Eğer EGR Valfi iptali yaptırmak istiyorsanız öncelikle bu iş hakkında bilgisi olan ve ECU yazılım okuma cihazları kullanılan firmalar ile görüşmeniz gerekmektedir. Bazı arabalarda OBD soketi üzerinden gerçekleştirilirken bazı arabalarda ise beyin sökülerek beyin içerisinde ki yazılımın bilgisayar ortamına alınması ile gerçekleştirilir. Bilgisayar ortamındaki yazılımın içerisinde ki haritaları okumaya ve güncellemeye yardımcı olan ayrı bir program vardır. Bu program sayesinde yazılımın içerisindeki EGR haritası ve arıza kodlarının bulunduğu haritalar bulunur. Daha sonra ise iptal işlemi gerçekleştirilir. Güncellenmiş olan yazılım motorun ECU ‘suna tekrar yazdırılır. Böylece işlem tamamlanmış olur. Bazı araçlarda EGR soketi sökülürken bazılarında ise sökülmesine gerek kalmayacaktır.

EGR iptali avantajları:
  • Aracın çekiş gücü yükselir.
  • Motorun aldığı temiz hava miktarı artış gösterir.
  • Motor egzoz elemanları çalışma düzeni içerisinde temizlenmiş olur.

EGR İptali Zararı Var Mı  ?

EGR iptali zararı var mı sorusuna cevabımız, hayır. Bu iptal işleminin motora herhangi bir zararı yoktur. Ancak belirtmemiz gerekir ki iptal işleminin mekanik şekilde yapılması motorda bazı hasarlara yol açabilmektedir. EGR iptalinin yazılımsal yöntemler ile ve uzmanlar tarafından yapılması önerilmektedir. EGR’nin mekanik yollarla yapılan iptal işleminde araç beyni EGR arızasını göstermeye devam edebilir. Bu yüzden de bir süre sonra araçta beyin açısından ciddi problemler yaşanabilir. Yazılımsal iptal işleminde ise araç beyninde tanımlı olan EGR tamamen silinir. Bu yöntemle araç EGR fonksiyonunu tanımaz. Sizde sorunsuz bir şekilde aracınızı kullanabilirsiniz.

Sıfır km otomobil ilanlarını görmek için tıklayın

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here