Dünyanın En Pahalı Arabaları 2022!

0
14037
Dünyanın En Pahalı Arabaları 2022

Eğer sizde araba tutkunu kişilerden biriyseniz mutlaka yakından takip ettiğiniz markalar vardır. Öyle markalar var ki ürettiği otomobiller ile kendilerine hayran bırakıyor, ağızları açık bırakıyor. Dünyanın en pahalı arabaları 2022 arasında yer alan bu modeller, rekor fiyatları ile gerçekten dudak uçuklatıyor. İşte o modeller!

Dünyanın En Pahalı Arabaları

10Bugatti Chiron Super Sport 300+ :4 Milyon Dolar

Dünyanın en pahalı arabalar listesinde elbette ki Bugatti de yer alıyor. İtalyan asıllı dev marka, Chrion Super Sport 300+ modeli ile hayranlarının dikkatini hayli çekiyor. Cuper Sport 300+ modeli, Chiron’da olduğu gibi 8 litre 16 silindirli motora sahip. Üstelik 1600 beygir güç üretiyor. Aynı zamanda otomobilin ulaşabileceği maksimum hız 490.484 km/s.

9Lamborghini Veneno: 4.5 Milyon Dolar

Lüks spor araba deyince aklımıza ilk gelen markalardan biri şüphesiz ki Lamborghini. Haliyle marka, Veneno modeli ile dünyanın en pahalı arabaları listemizde yer alıyor. İtalyan asıllı markanın en pahalı modellerinden biri olan otomobilde V12 motor yer alıyor. Böylece araç, 0-100 km/s hıza 2.8 saniyede ulaşabiliyor. Üstelik ulaşabildiği maksimUm hız da 355 km/s.

8Pagani Huayra Imola: 5.4 Milyon Dolar


İtalyan spor otomobil ve karbon fiber üreticisi Pagani, Huayra Imola modeli ile listemizde yer alıyor. Bu otomobil dünyadaki en nadir hiper otomobillerden birisi. Otomobil, Mercedes-AMG tarafından özel olarak geliştirilen çift turbolu 6.0 litrelik V12 motorla donatılmış. Üstelik 827 beygirlik motoru 1.100 Nm tork güç üretiyor. Huayra Imola’nın yalnızca beş adet üretilmiş olduğunu belirtmeden de geçmeyelim.

7Bugatti Divo: 5.8 Milyon Dolar

Dünyanın en pahalı arabaları 2022 listesinde elbette Bugatti Divo’da yer alıyor. Otomobil, 8.0 litre 16 silindirli 4 turbolu devasa bir benzinli motora sahip. Aynı zamanda 1500 PS ve 1600 Nm tork güç de sunuyor. Divo’nun 0-100 km/s hızlanması henüz açıklanmadı. Ancak ulaşabildiği maksimum hız 380 km/s.

6Mercedes Maybach Exelero: 8 Milyon Dolar 

Mercedes Maybach Exelero, 2005 yılında yalnızda bir adet üretildi. Ancak hala dünyanın en pahalı arabaları 2022 arasında yer alıyor. Bu canavar makine yaklaşık olarak olarak 8 milyon dolara satılıyor. Üstelik Maybach Exelero, Mercedes’in çift turbo beslemeli V12 motoru ile hareket ediyor. Modelin performans verileri de hayli yüksek. Yaklaşık olarak 690 HP güç ve 1000 Nm tork değerlerine sahip. Üstelik ulaşabildiği maksimum hız da 350 km/s.

5Bugatti Centodieci: 9 Milyon Dolar 

Bugatti Centodieci, 2019 yılının Ağustos ayında tanıtıldı. Aynı zamanda bu model, markanın 110. yaşı sebebi ile yalnızca 10 adet üretildi. Aslında otomobilin isminde yer alan “Cento” kelimesi İtalyanca’da 100 anlamına geliyor. “Dieci” de 10 anlamına geliyor. Model, yaklaşık 9 milyon dolar satış fiyatına sahip.
Bir diğer yandan Centodieci, Bugatti’nin doksanlı yıllardaki yeniden dirilişindeki EB110 modeline gönderme yapıyor.

4Rolls Royce Sweptail: 12.8 Milyon Dolar 

İngiliz asıllı Rolls Royce, Sweptail modelini 2017 yılında satışa çıkardı. Üstelik bu özel modelin fiyatı 12.8 milyon dolar! Sweptail ilk çıktığı yılda, dünyanın en pahalı sıfır km aracı olarak tarihe adını yazdırdı. Söz konusu özel model yaklaşık olarak dört yılda üretildi. Anlayacağınız gibi her noktası benzersiz. Model, yarış botuna benzer tasarımı ile dikkat çekiyor. Üstelik kapılarının üzerinden arkada omurga gibi birleşen tavanının orta bölümün de tamamen cam olması da tam bir tasarım harikası olduğunu gösteriyor. Sweptail’İn iç mekanında da yarış botlarında da yer alan parlatılmış ahşap, alüminyum ve deri döşemeler göz alıyor.

Rolls Royce Sweptail’in yalnızca 1 adet üretildiğini de belirtmeden geçmeyelim.

3Pagani Zonda HP Barchetta: 17.5 Milyon Dolar 

Dünyanın en pahalı arabaları 2022 listemizde aslında çok da bilinmedik bir marka yer alıyor. Pagani markası. Arjantin üretimi bu otomobil, Horacio Pagani’nin. Üstelik Ferrari ve Lamborghini’ye rakip olarak üretilmiş. Modelden yalnızda üç adet üretilmiş. Aynı zamanda Pagani Zonda HP Barchetta’nın biri de markanın sahibinde. Kaldı 2…

2Bugatti La Voiture Noire: 18.9 Milyon Dolar 


Bugatti La Voiture Noire, dünyanın en pahalı arabaları listesinde ilk sırada yer alıyordu. Ta ki Haziran 2021’e kadar. Model 2019 yılında tanıtıldı. Üstelik sadece bir adet üretildi. Ancak otomobilin sahibinin kim olduğu hala bilinmiyor.

1Rolls Royce Boat Tail: 28 Milyon Dolar 

Dünyanın en pahalı arabaları 2022 listemizde ilk sırada Rolls Royce Boat Tail yer alıyor. Söz konusu otomobil geçtiğimiz yılın ilk yarısında tanıtılmıştı. Üstelik 28 milyon dolarlık fiyatı ile yeni bir rekora imza atmıştı. Boat Tail, yaklaşık olarak dört yıllık bir uğraş sonucu üretilmiş. Üstelik yalnızca 3 adet. Bir diğer yandan halen daha sahiplerinin kim olacağı açıklanmadı.

Sıfır Km Otomobil Modelleri

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here