CVT şanzımanın açılımı Continuously Variable Transmission olarak biliniyor. Bu terimin Türkçesi ise sürekli değişken kademeli şanzımandır. Otomatik şanzıman sınıfının içerisinde yer alan bu parça bir vites kutusu türüdür. Ancak geleneksel olan otomatik şanzımanlardan biraz daha farklıdır. Bununla beraber, verimlilik açısından birçok uzman tarafından en iyi teknik verimi sağladığı iddia edilir. Ayrıca bu şanzımanın avantajlarının yanında bazı dezavantajları da bulunur.

CVT Şanzıman Özellikleri

CVT Şanzıman Nedir?CVT yani sürekli değişken kademeli şanzıman, adı üstünde sürekli değişken oranlı bir şanzıman türüdür. Manuel yada yarı otomatik kullanım sunamayan bu şanzıman türü, otomatik araçlarda kullanılıyor.

Bu şanzıman türünün vites küçültme ünitesi mevcut değil. Daha çok ekonomik araçlarda yer alır. Sürekli değişken olmasının bir getirisiyle motor hızının değişmediği ya da ayarlı olmadığı, otomobilin devamlı değiştiği görülür. Ayrıca bu şanzıman türünde dişli değil kayış mevcuttur. Bu verimli bir iletim sağlamaya yarar. Aynı zamanda CVT şanzıman günümüzde sadece arabalarda değil; traktör, motosiklet ve hatta elektrikli scooterlarda da kullanılmaktadır.

CVT Şanzıman Nasıl Çalışır?

En düşük ve en yüksek vitesler arasında kayma olmaksızın sınırsız değişkenlik sağlayan bir kasnak sistemi mevcut. İki kasnak ve üstünde bulunan zincir veya kayıştan oluşur. Sürüş esnasında ise duruma uygun olarak küçülüp büyüyerek vitesi belirler.

Aslında en temel ve basit ifadeyle CVT, gaza basıldığında devir yükseltmek yerine yapısını oluşturan kasnakları iç içe sıkıştırır. Böylelikle aynı devir sayısında daha fazla hareket gücü elde edebilir.

CVT Şanzımanın Avantajları

CVT şanzıman nedir?

Pek çok avantajı olduğu için günümüzde pek çok otomobilde görmek mümkün. Verimlilik noktasında güzel bir denge söz konusudur. Sürücüye akıcı bir sürüş deneyimi sunar. Bulunduğu otomobile yüksek performans sunar. Yokuş inişlerinde ise iyi bir motor freni imkanı sunmaktadır.

CVT şanzımanın verimli olmasının sebeplerinden biri yukarıda bahsedilen kasnak avantajıdır. Bu şekilde genişlikleri değişebilen kasnaklardan oluşması CVT’yi sonsuz kademeli olarak nitelendirebilir. CVT şanzıman kesintisiz güç aktarımı ve sonsuz çevirim oranı sunması yönüyle rakipsiz olarak nitelendirilmektedir.

Yani motor devirlerinde dalgalanma olmadığından her daim ideal motor devir bandı aralığında olma imkanını sunacaktır. Motorun devir sayısı belirli bir aralıkta olması isteniyorsa ki bu yakıt tasarrufu sağlamak demektir. Ayrıca bu sayede egzoz gazı emisyonunda da düşüş sağlanmış olacaktır. Son olarak, bu vites yapısı diğerlerine oranla daha hafif bir yapıdadır.

CVT Şanzımanın Dezavantajları

Bu şanzıman, bazı araçlara uygun değildir. Bununla beraber daha çabuk yıpranabilir. Olası bir yedek parça durumunda ise parçayı bulmak zor oluyor. Ancak bu şanzıman türünde sonsuz çevirim imkanı olması tork değerinin doğal olarak düşmesine neden olmaktadır. O sebeple genellikle hız tutkunu sürücüler tarafından fazla sevilmez. Bir diğer genel sıkıntı ise gaz tepkisinin diğer şanzımanlara oranla daha yavaş olmasıdır.

CVT Şanzıman Hangi Araçlarda Var?

CVT şanzıman nedir?

CVT şanzıman, Japon otomobil markaları tarafından sıkça kullanılır. Özellikle de Toyota ve Honda tarafından çokça tercih ediliyor. Bu sebeple ülkemizde Japon şanzımanı olarak da tanınmakta. Eğer alacağınız araç Subaru, Honda, Toyota ya da Nissan ise CVT tipi bir şanzıman kullanılmış olması çok yüksek bir ihtimaldir. Otomobilinizin şanzımanının özelliklerini bilmeniz size daha rahat bir sürüş deneyimi sağlar. Ayrıca otomobilden aldığınız verimliliği de yükseltir.

Eğer yazımızı faydalı bulduysanız “Aks Nedir? Arıza Belirtileri ve Türleri Nelerdir?” başlığımıza da göz atabilirsiniz.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here