Araba Sürme Korkusu Nasıl Yenilir ?

0
8211
Araba sürme korkusu nasıl yenilir

Araba Sürme Korkusu Nedir ? Araba Sürme Korkusu Nasıl Yenilir ?

Hepimizin hoşlanmadığı hatta katlanamadığı bazı şeyler vardır. Bunlar da fobi olarak adlandırılır. Araç kullanma korkusu da, mevcut ruhsal bozukluklara özgül fobiler arasında olan bir fobi türüdür. Peki araba sürme korkusu nedir ? Nasıl Oluşur ? Araba sürme korkusu nasıl yenilir ? Bu soruların cevabı oldukça merak edilmektedir.

 

Araba sürme korkusu nasıl yenilir

Araba sürme korkusu, araç kullanma uyarıcısı ile karşı karşıya kalındığında güçlü ve sürekliliği olan bir korku türüdür. Nüfusun yalnızca %4.1’i araç kullanma korkusu yaşadığını gösteriyor. Ancak araç kullanmak ile ilgili bir tür korkusu olan kişilerin oranı %23’ye kadar ulaşmaktadır. Bu korkuya sahip olan kişiler, korkularının aşırı olduğunu da kabul etmektedirler.

Araba Sürme Korkusu Doğuştan Mı Olur ?

Bu soruya hem evet hem de hayır cevabını verebiliriz. Araç kullanma korkusu doğuştan olabileceği gibi bir araç kazasından sonra da gelişebilir. Hatta kişiye bir travma yaşatmış olabilir. Bu gibi durumların travma sonrası stres bozukluğunun bir parçası olabileceği unutulmaması gerekmektedir. Bu korku sonrasında, agorafobi, panik bozuklukları veya sosyal fobi gibi, farklı anksiyete bozukluklarına evrilebilmektedir. Dolayısıyla, bu konu bir ruh sağlığı uzmanı ile değerlendirilmesi gereken bir konudur.

Hemen hemen hepimizin ehliyet alıp araç kullandığını varsayarsak, araba sürme korkusu birçok insanın günlük hayatını önemli açılardan olumsuz etkileyen bir problemdir diyebiliriz. Ancak bilmelisiniz ki araba sürme korkunuzdan sonsuza dek kurtulmak da elbette ki mümkündür.

araç kullanmak

Araba Kullanımı İle İlgili Ortaya Çıkan Korkular

Araba sürme korkusu olan ya da araçlara binme korkusu yaşayan herkesin kendine özgü kişisel bir korku kalıbı vardır. Herhangi bir tetikleyici durumla kişideki bu davranış kalıbı harekete geçerek korku, panik ve endişeye neden olmaktadır.

Kişiye tetikleyici bir unsur olan faktörleri söyleyecek olursak: Araçlar, araç içinde olmak, seyir halinde olmak ya da belirli bir hızın üzerinde seyretmek diyebiliriz. Bu gibi tetikleyici unsurlar, korku kalıbını aktif hale getirerek kişilerde kontrol dışına çıkma, kötü bir şey olma nöbetine sebep olur.

araba kullanmak

Araba Kullanırken Ki Heyecanımı Nasıl Bastırırım?

Artık günümüzde birçok araba 100 km/s gibi bir hıza 20 saniyeden kısa bir sürede ulaşıyor. Bu durum aynı zamanda çeşitli tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Yeni sürücü adayları ilk olarak iyi araba sürme ipuçlarını öğrenmeye dikkat etmelidir. Ayna düzeni ya da dikkatli far kullanımı gibi araba sürmenin pratik yolları ve tüyoları öğrenildiği zaman, araba kullanma heyecanı genellikle ortadan kalkan bir durumdur.

Neden Bu Kadar Çok Korna Çalınıyor?

Trafiğe yeni çıkan sürücüler, çok fazla korna çalındığını, hatta sadece kendilerine karşı korna çalındığını düşünür. Aslında bu oldukça normal bir düşüncedir. Ancak  bilinmelidir ki sıkışık trafiğin olduğu hemen hemen her şehirde çok korna çalınır. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken nokta, korna nedeni ile panik yapıp aniden gaz ya da frene yüklenmemektir. Bizi size tavsiyemiz, ilk olarak kornanın size çalındığından emin olun. Bu zaman kadar da sakince süratinizi koruyun ve trafik kurallarına uyun. Eğer kornanın size çalındığını fark ederseniz aynalar ile dikkatli bir kontrol yapın. Ve flaşörleri yakan araçlara ya da ambulans gibi araçlara hızlı ama dikkatli bir şekilde yol verin.

araç kullanmak

Araba Sürme Korkusunu Yenmek Ne Kadar Sürer ?

Araba sürme korkusunu bilinçdışı bir algı olarak tanımlayabiliriz. Bu bilinçdışı düşünme süreçleri üzerinde çalışmak için en uygun yöntemlerden birisi de hipnoterapidir. Hipnoterapi ile bilinçdışı zihninizle iletişim kurabilirsiniz. Hipnoterapi ile tedavi sürecinde, hem direk hem de dolaylı yöntemler kullanılır. Bu sayede araç korkusu yaşayan kişilerin düşünme kalıplarında köklü değişiklikler meydana getirilmesi sağlanır. Hipnoterapi için bu, oldukça kolay bir sonuçtur.

Sık Görülen Araba Sürme Korkuları

Araba sürme ile ilgili tedirginlik ve gerginlik yaşayan kişilerin günlük hayatını zorlaştıran farklı fobi türlerini aşağıda maddeledik.

 • Bir arabanın içinde olma korkusu.
 • Acemi sürücülerin genelde araba sürme ile ilgili çok tedirgin olmaları.
 • Bilmediği yollardan, gece araba sürmekten ve köprülerin üzerinden geçerken korkma durumu.
 • Diğer sürücülerin araçlarının kontrolünü kaybetmelerinden korkma.
 • Araba sürerken panik atak yaşamaktan endişe etme.
 • Başkasının kullandığı araçlara binmekten korkma.
 • Otoyollarda, dar şeritli yollarda ya da kötü hava şartları olduğunda araba sürmekten korkma.

trafik

Trafikte Nasıl Sakin Kalınır ?

Trafikte sakin kalmak sürücüyü oldukça zorlayan durumlardan bir tanesi. Yine de biz sizler için bazı öneriler hazırladık.

 • Eğer sükunetinizi kaybetmek üzere olduğunuzu düşünüyorsanız, karnınızı şişirecek şekilde derin nefes alın. Daha sonra nefesinizi yavaşça bırakın. Bunu en az 5 kez tekrarlamanızda fayda var. Derin nefes almak, kan basıncını dengeleyerek sakinleşmenize yardımcı olur.
 • Kendinize aceleniz olmadığını hatırlatın. Bir de her zaman yola erken çıkmaya çalışın ki geç kalma stresi yaşamayın.
 • Yol vermemek için diğer sürücülerden daha hızlı gitmeye çalışmak doğru olmayacaktır. Bilmelisiniz ki bir araç arkada olmanız size en fazla yirmi saniye kaybettirir. Daha fazlasını değil.
 • Eğer önünüzde seyreden araç çok yavaş gidiyorsa korna çalmak ya da sinirlenmek yerine kurallara uygun şekilde önüne geçmeye çalışın. Çünkü önünüzde ki araçta acemi bir şoför olabilir ve sizde korna çalarak onu tedirgin edebilirisiniz.
 • Sizi rahatlatan, stresinizi azaltan müzikler dinleyin.

Sıfır km araba fiyatları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here