Otomobillerin çalışma prensiplerinde su da mevcuttur. Dolayısıyla motorunun suyu biten bir aracın çalışması olumsuz yönde etki edeceği gibi aynı zamanda bu durum motora da zarar verecektir. Otomobillerde suyun görevi ise aracın motorunun doğru sıcaklıkta çalışmasını sağlamaktır. Bunun yanı sıra aracın motorunun içerisinde pas, kir, tortu ve diğer atıklardan uzak tutulmasını sağlamaktır. Aracın mevsim şartlarına göre doğru bir performansla çalışıyor olması aracın motorunun da zarar görmemesini sağlayacak dolayısıyla uzun süre boyunca araçta arıza oluşmayacaktır. Peki araç motor suyu nasıl olmalı ?

Motorun Suyunun Eksiltmesinin Nedenleri

Animated GIF

Motor suyunun eksilmesine sebep olan birçok faktör vardır. Araç motor suyunun eksilmesinin de bunu tespit edilmesi de oldukça kolaydır.

 • Eğer su eksiltme durumu söz konusu ise kaçak var demektir. Kaçak nokta genellikle üst kapak contası olup bazen su sızdırmasının sebebi radyatör de olabiliyor.
 • Eğer sorun radyatörde ise sorunun çözümü için radyatör su kaçağı önleyicisi olarak satılan ürün takılarak çözüm sağlanabilir. Radyatör su kaçağı önleyicisi parçasını takarak bu çözümü uygulamak, genellikle sorunu giderir.
 • Fakat eğer contası yanmış, erimiş ise bu durum daha ciddi bir durumdur. Yanmış üst kapak contasının serviste değiştirilmesi gerekiyor. Üst kapak conta değişimi fiyatı nispeten radyatör su kapağı önleyicisi maliyetinden daha fazladır.
 • Saydığımız iki yaygın nedenin haricinde motor suyu eksilmesinin başka sebepleri de olabiliyor. Bunlardan biri de boru bağlantılarında gevşeme yaşanmış olması. Buna çözüm olarak gevşeyen bağlantıların yeniden sıkılaştırılması gerekmektedir.
 • Su eksiltmesine sebep olabilecek diğer hususlar ise motor su hortumunda meydana gelen çatlak, petekte meydana gelen çatlaklar veya radyatör su hortumunda meydana gelen çatlaklar da olabiliyor.
 • Son olarak bir diğer yaygın neden ise su depolarında meydana gelen çatlaklar olabilir. Ancak bu durumu depoya su koyarken fark etmek pek mümkün olmuyor. Çünkü motor soğukken suya basınç uygulanmaması gerekiyor. Motor sıcakken, eğer böyle bir durum varsa kolayca fark edilir. Tabi ki işin uzmanları tarafından.

Peki Motorun Su Eksilttiğini Nasıl Anlarız?

motor soğutma suyu

Eğer sizde aracınızda su eksiltme sorunu olup olmadığını merak ediyorsanız aracınızı bir oto bakım servisine götürmelisiniz. Elbette ki oto bakım servisine gitmeden aracınızda su eksiltme sorunu olup olmadığını anlamak da mümkün. Ancak işi, uzmanına bırakmak her zaman daha net ve iyi çözüm üretmeyi sağlayacaktır.

Yine de biz size kendi başınıza aracınızda su eksiltme var mı anlamak için yapmanız gerekeni şöyle özetleyebiliriz:

 • Su eksiltme tespiti için aracınızı rolantide çalıştırılıp ara ara gaz vermeyi deneyin. Bu işlem sonrasında eğer su eksiltme var ise, eksilen su aracın içine veya dışına akacaktır.
 • Eğer eksilen su aracın içine akıyor ise genellikle sorun, peteklerdedir diyebiliriz. Fakat eğer eksilen su, araç dışına akıyor ise sorunlu parça radyatör olabilir. Bu durumda belirtmemiz gereken bir durum var. Motor suyunun eksilmesinin tespit işlemi kolaydır. Ancak müdahalenin profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekiyor. Aksi durumda motora çok ciddi zarar verilebilir. Bunun sonucunda da çok büyük masraflar ortaya çıkabilir.

Motorun Su Eksiltmesi Önemli Mi?

Motorun su eksiltmesi genellikle basit bir sorun olarak görülebiliyor. Araç sahipleri sadece yeterince su ekleyerek bu sorunun çözülebileceğini düşünüyor. Ancak motor suyu eksildikçe araçta ciddi sorunlar meydana gelme ihtimali yüksek. Öncelikle eksilen suyu tamamlamak yerine suyun neden eksildiğini bulmak gerekiyor. Çünkü motor suyu eksildikçe contalar ve motorun zarar görmesi durumu ile karşılaşılabiliyor. Özellikle araçtan eksilen suyun motor yağına karışması, sürücüler için büyük bir risk taşıyor.

Su Eksilten Araç Sorun Çıkarır mı?

Motor suyu ya da radyatör suyu, normal şartlarda eksilmez. Burada buharlaşma da en az seviyededir. Ancak sızıntıya neden olan bir durum varsa eksilme söz konusu oluyor. Suyun eksilmesinin nedeni bulunup oto serviste çözüm üretilmesi gerekiyor. Aksi durumda küçük maliyetlerle çözülecek sorunun büyük maliyetlerle çözülecek hale gelebilir. Elbette sürüş güvenliğini tehlikeye sokacak durumlarda söz konusu olabiliyor.

Araç Motor Suyu Değişiminde Dikkat Edilecek Hususlar

antifriz

Aracınızın motor suyunun belli periyotlarla değişmesi gerekiyor. Bunun için ise motor suyunun bitmesini beklememeniz gerekiyor. Tüm araçlarda motor suyu mevcuttur. Her ne kadar suyun konulduğu yer değişse de değişim sırasında şunlara dikkat edilmesi gerekir.

Araç Motor Suyu Nasıl Olmalı?

 • %50 oranında su,
 • %50 oranında antifriz

Bu oranlara sadık kalarak motor suyu değişimi veya eklemesi ihmal edilmeden yapılmalıdır.

Motor Suyu Eklemesi İçin Nasıl Su Kullanılmalıdır?

antifriz

Araç motor suyu nasıl olmalı sorusunu da cevaplayalım. Motor suyunun ideal oranlarda değiştirilmemesi durumunda  farklı motor arızaları da görülebilmektedir. Dikkat edilmesi gerekenler ise:

 • Çeşme suyu kullanılmamalıdır.
 • Ekleme veya değişim işlemi için içilebilir sulardan tercih edilmesi daha doğrudur.
 • Eklenecek suyun kireç içermemesine dikkat edilmelidir. Ancak çok düşük miktarlarda kireç içerebilir.

Motor Suyu Değişimi Nasıl Yapılır?

motor suyu değişimi

Araç motor suyu nasıl olmalı sorusunu cevapladık. Her işte olduğu gibi aracınıza motor suyu koyma işlemini yaparken mutlaka dikkatli bir şekilde yapmanız gerekiyor. Motora koyacağınız suyun içerisinde herhangi bir atık ya da kimyasal madde bulunmaması oldukça önemli bir konudur. Aksi takdirde aracınızın motorunda her şey normal iken siz araca kendi elinizle zarar vermiş olabilirsiniz. Eğer ki bu işlemden anlamıyorsanız yani bu ekleme hakkında bilgi sahibi değilseniz bu durumda kesinlikle aracın suyunu kendi kendinize yapmamanız gerekir. Eğer ki aracınızın motorunun suyuna ekleme değil de değişim yapacaksanız bu durumda motordaki suyun tamamının boşaltılması gerekiyor.

Bu işlemi yapmak için elinize bir kap alıp aracınızın altına yerleştirin. Sonrasında radyatörün tahliye vanasını açın sonrasında tüm suyun boşaldığından emin olun. Bu işlemden sonra valf değişimi yapabilirsiniz. Radyatörün değişim ağzına su girişi yapılarak valften gelen su temiz olana kadar doldur boşalt işlemine devam etmeniz gerekiyor. En sonunda ise %50 antifriz %50 su ekleyin. Böylece işlemi tamamlamış olursunuz.

Peki Otomobilinizin Gerçekten Antifrize İhtiyacı Var Mı?

Otomobilinizin motoru, kontrol edilmez ise ciddi hasara sebep olabilecek kadar çok ısı üretir. Bundan dolayı antifriz otomobilinizin bakımında hayati önem taşımaktadır. Antifrizin su ile karıştırılıp radyatöre eklendiğinde, motorun soğutma sistemindeki çeşitli metal parçaları koruma ve yağlarken motor hararetinin düzenlenmesi gibi görevleri vardır.

Antifriz Nedir? Neden Önemlidir?

antifriz nedir

Antifriz nedir sorusuna motor sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olmak üzere radyatöre (su ile birlikte) konulan renkli bir sıvıdır diyebiliriz. Temel bileşeni ise suyun donma noktasını düşüren ve kaynama noktasını yükselten etilen glikoldur. Bu da radyatördeki suyun donmasını, kaynamasını veya buharlaşmasını önlemeye yardımcı olur.

Düzgün çalışan bir motor için yakıt ve yağ ile birlikte, antifriz kullanımı temel gerekliliktir. Antifriz kullanılmazsa, yanmadan kaynaklanan ısı motorun hızla aşırı ısınmasına sebep olur. Hatta tamamen bozulmasına bile sebep olabilir. Ek olarak antifriz suyla temas eden soğutma sistemi bileşenlerini de yağlar. Bu sayede metal bileşenlerin paslanmasını önler.

Antifriz ve Soğutma Sıvısı Aynı Şey Midir?

motor soğutma sistemi

Soğutma sıvısı ve antifriz terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılsa da aynı anlama gelmediklerini söylememiz gerekir. Antifriz, motor soğutma sıvısının bir bileşenidir. Soğutma sıvısı ise antifriz ve su karışımına denmektedir.

Bir motoru serin halde tutmak için tek başına su yeterli olmuyor. Yanmadan açığa çıkan ısı sonunda kaynamaya neden olmaktadır. Bu akışkanlar, düşük sıcaklıklarda sıvıların donmasını sağlar. Aynı zamanda yaz aylarında şehir trafiğinde yaygın olan 100°C’den yüksek sıcaklıklarda kaynamasını önler. Çoğu otomobil üreticisi, radyatörde 50/50 oranında su ve antifriz karışımı kullanılmasını önermektedir.

Soğutma Suyu Nedir?

motor suyu
Soğutma suyu, aracın radyatöründe bulunan bir sıvıdır. İki önemli görevi vardır:

 • Motorda aşırı ısınmayı ve aşınmayı önlemeye yardımcı olmak.
 • Su pompası gibi temas ettiği parçaları yağlamak.

Antifriz Neden Değiştirilmelidir?

Araçtaki diğer tüm sıvılar gibi, antifriz de zamanla işlevini yitirir. Sonunda daha asidik hale gelir. Bu da, radyatör,  su pompası, hortumlar, termostat ve radyatör kapağı gibi diğer tüm önemli soğutma sistemi bileşenlerine zarar verebilecek şekilde korozyona neden olur.

Peki Antifriz Ne Sıklıkla Değiştirilmelidir? 

radyatör soğutma suyu

Antifrizin mevsim geçişlerinde kontrol edilmesi oldukça önemlidir. Genel olarak klasik antifrizler senede bir, organik antifrizler ise 3-5 yılda bir değişmelidir.

 • Antifrizi değiştirmeden önce aracınızın radyatörünü ve motorunu en az bir saat soğumaya bırakmanız gerekmektedir.
 • İlk olarak kaputu açın.
 • Daha sonra radyatör ve hortumlarda çatlak veya sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Hasarlı parçaların değiştirilmesi veya onarılması son derece önem arz etmektedir.
 • Radyatör kapağını dikkatli bir şekilde sökün.
 • Radyatörün tahliye tapasını gevşetin ve sonra soğutma sıvısını tahliye edin.
 • Tapayı sıkın.
 • Radyatöre saf su doldurun ve motoru 10 dakika süreyle çalıştırmayı deneyin.
 • Motoru soğumaya bırakın ve bir kez daha tahliye edin.
 • Daha fazla saf su ekleyerek radyatöre radyatör iç temizleyicisi doldurun.
 • Tahliye sırasında su berraklaşana kadar bu işlemi tekrarlamalısınız.
 • Radyatörü 50/50 oranında antifriz ve saf su karışımı ile doldurun.
 • Son olarak radyatör kapağını yerine takın.

Antifriz Değiştirilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Otomobilinizin soğutma sıvısı sistemi basınçlıdır. Aynı zamanda tehlikeli miktarda ısı biriktirir. Bunları bilmeniz oldukça önemlidir. Bu işlemi asla motor ve radyatör sıcakken yapmamalısınız. Uygun güvenlik tedbirlerinin alınmaması ciddi yaralanmalara neden olabilmektedir.

İkinci El Araba İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here