Silindir Kapağı Nedir ?

1

Günlük olarak kullanmış olduğumuz otomobillerimiz, su bitmesi, termostat açmaması, fan açmaması gibi sebeplerden hararet yapabilir. Hararet yapan bir araç yüksek ihtimalle silindir kapak contası yakar. Peki bu silindir kapağı ne demektir ? Bu yazımızda sizlere silindir kafasının ne işe yaradığını neden çatladığını veya yamulduğunu anlatacağız.

Silindir Kapağı

Bir başka ismi Silindir Kafası olan Silindir Kapağı, motor bloğunu üstten örten motor parçasıdır. Örtme işlemi silindir kapak contası ile sağlanır. Yukarıdan bakıldığında bujiler, emme manifoldu ve egzoz manifoldu silindir kafasının üzerinde görülür. Motorlardaki silindir kafası sayısı motorun büyüklüğüne göre değişmektedir. Otomobil motoru gibi daha küçük olanlarda tüm motor bloğunu örtecek şekilde tek bir silindir kafası bulunurken daha büyük motorlarda her silindirin kendine ait bir kapağı olabilmektedir. silindir kafasının motor kısmında subaplar bulunur. Bu subapların emme ve egzoz görevini üstlenir.

Silindir kapak çatlağı

En çok ihmal edilen ve büyük hasarlara yol açan bakım hatalarının başında motorla ilgili olanlar gelir. Silindir kafasındaki çatlak da eğer kısa sürede onarılamazsa benzer hasarlara yol açabilir. Eğer iç veya dış sızıntı söz konusuysa silindir kafası çatlamış olabilir. Bu çatlaklık sıvılar arası beklenmedik değişimle de belli olur. Örneğin su içerisinde yağ parçaları veya yağ içerisinde su parçaları bulunuyorsa veya araçda tekleme varsa sık sık hararet yapıyorsa, silindir kafasının kontrol edilmesinde fayda vardır. Aynı zamanda bujilerin uçları ıslaksa yine bu da bir diğer silindir kapak çatlağı belirtisi olabilir.

Silindir kapağı neden çatlar ?


Silindir kapak çatlağına neden olanlar ise genelde şunlardır :

Motor suyunun donması

  • araba fan açmazsa;
  • Sıcak motora aşırı soğuk su eklenmesi
  • Sıcaklık fazlalığı ve düzensizliği
  • Silindir kapağının fazla sıkılması
  • Silindir kapağının dengesiz sıkılması
  • Yetersiz soğutma

Silindir kafasındaki çatlaklar, göz ile, basınç ile, manyetik floresan ile ve özel boyalar ile kontrol edilebilir. Kapaktaki çatlaklar dışarı, su, boya veya ışık sızmasıyla kapakta çatlak olup olmadığı anlaşılabilir.

Silindir kapağı fiyatları


Silindir kapak fiyatları aracınızın markasına ve silindir kapakları kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Ağustos 2020 itibariyle  silindir kapak fiyatları 750 ₺ – 10000 ₺ arası değişmektedir.

Conta Yanması Nedir Yazımıza Buradan Ulaşabilirsiniz >>>

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here