Tofaş Conta Yaktı Maliyet Nedir?

1
10290
tofaş conta

Otomobiller birçok kişinin günlük hayatta kullandığı ulaşım araçlarıdır. Otomobiller ile güvenli bir şekilde yolculuk yapılabilmesi için bakımlarının zamanında yapılması gerekir. Bakımları zamanında yapılsa dahi yağı ve soğutma suyu ara ara kontrol edilmelidir. Otomobiller, kullanıldıkça eskirler. Eskiyen otomobillerin arıza yapması da olağandır. 5 ₺’lik bir su hortumunun eskiyip su kaçırması çok büyük masraflı sorunlara neden olabilir. Son zamanlarda yükselen otomobil fiyatları ile birlikte yedek parça ve işçilik fiyatları da artmış durumdadır. Birçok kişiye göre otomobil fiyatlarının yükselmesinin sebebi Tofaş marka otomobillerdir. Peki Tofaş conta yakarsa maliyet ne olur? Bu yazımızda birçok Tofaş sahibinin başına gelmiş veya gelecek olan Conta yanması maliyetinden bahsedeceğiz. Tofaş conta yaktı maliyet nedir?

tofaş conta

Conta Neden Yanar?

Conta yanması olarak adlandırılan sorundaki conta silindir kapağı ile motor bloğu arasında bulunan bir parçadır. Bu parçanın yanmasının 2 sebebi olabilir:

Hararet: Otomobiller, yanma odasında yakıtın yanması ile çalışmaktadır. Birbiri ile uyum içerisinde çalışan parçalar arasındaki sürtünme, ısınmayı beraberinde getirir. Isınan motor soğutma sistemi ile soğutulur. Soğutma sisteminin çalışma prensibi; motor içerisinde dolanan sıvı motorun sıcaklığını hapseder. Su ile temas halinde bulunan ısı müşürü, soğutma ısındığında devreye girerek fanın açılmasını sağlar. Bu noktada oluşabilecek problemler; suyun bitmesi ve elemanların görevlerini yerine getirememesidir. Durum böyle olunca motor soğuyamaz ve hararet kaçınılmaz olur.

Çürüme: Antifriz kullanmamaktan kaynaklanan korozyon zamanla çürümeye döner. Silindir kapak contası çürür ve kaçırmaya başlar.

tofaş conta

Tofaş Conta Yaktı Maliyet Nedir?

Ülkemiz şartlarında en uygun fiyatlı otomobil olarak bilinen araç Tofaş’tır. Tofaş’ın güncel conta yakma onarım maliyeti;

  • Üst kapak conta takımı, motor yağı, yağ filtresi, devirdaim : 600₺
  • Kapakcı: Taşlama ve subap değişimi: 750₺
  • İşçilik: 800₺

Araç motor tamir bakım servisine götürülür. Ustalar aracın silindir kapağını söker. Silindir kapağının durumuna bakılır. Çürüme yok ve taşlama payı var ise kapakçıya gönderilerek subaplar vakum testine tabii tutulur. Kaçak var ise subap lastikleri vs değişir. Silindir kapağı taşlanır ve montajı sağlanır. Ancak silindir kapağı çürük, çatlak veya atık ise kullanılamaz ve maliyet olarak silindir kapağı da eklenir.

2.El Otomobil İlanları

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here