Tampon Plastik Tamiri Nedir? Maliyeti Nedir?

0
350
tampon plastik tamiri

Kış mevsimi yaklaştıkça artan yağışlar, otomobillerin tamponlarına kast eden minik ama can sıkıcı kazalara neden olabiliyor. Takip mesafesinin ve süratin doğru bir şekilde ayarlanmaması sonucu yaşanan kazalar, hem zaman hem de para kaybına yol açıyor. Özellikle bir araca arkadan vurulduğunda, vuran aracın daha çok hasar gördüğü bilinir. Kırılan tamponlar, far ayakları ve belki de braketler… Bütün bunların tedavisi ise plastik tamiri. Tampon plastik tamiri nedir, hangi durumlarda uygulanabilir ve tampon plastik tamiri maliyetleri nelerdir sorularına cevap vereceğiz.

Tampon Plastik Tamiri Nedir?

tampon plastik tamiri

Tampon plastik tamiri, aracınızın plastik aksamında meydana gelen kırılma ve bozulmaların belli teknikler ile eski haline getirilmesidir. Plastiğin eritilerek zarar gören bölgeye kaynatılması, daha sonra düzeltme ve soğutma işlemlerinden oluşur. Plastik tamiri, parça değişimine göre oldukça ucuz ve kullanışlı bir yöntem olması nedeniyle tercih edilir. Ayrıca aracının orijinalliğinin bozulmamasını isteyen kullanıcılar da bu yönteme başvururlar.

Tampon Plastik Tamiri Hangi Durumlarda Uygulanır?

Plastik tamirinin hasarlı parçaya uygulanabilmesi için parçanın büyük ölçüde kullanılabilir durumda olması gerekir. Örneğin aracınızın ön tamponu 4-5 parçaya ayrıldıysa orada plastik tamiri yapmak pek de mantıklı olmayacaktır. Veya aracınızın tamponundaki parçalar kaza sonrasında etrafa saçıldıysa, eksik parçaların yerine kaynak yapmak görsel açıdan çok da uygun olmayabilir.

O nedenle plastik tamiri, hasarlı bölgenin parçalarının eksik olmadığı, küçük kırılma ve yırtılmalar nedeniyle tamponun zarar gördüğü durumlarda kullanılır. Bunlardan ayrı olarak, kaza sonrası tamponun esnemesi ile aracınızın far yuvası ve tampon braketleri (tırnakları) de zarar görecektir. Bu parçaların zarar gördüğü durumlarda da plastik tamiri kullanılabilir. Ancak braket ve tırnakların büyük kısmı kırılmışsa, plastik tamirinin çok sağlıklı bir sonuç vermesini beklemeyin.

Plastik Tamiri Maliyetleri

tampon plastik tamiri

Bunun için standart bir fiyat söylemek oldukça zor. Aracın hasar durumuna göre değişen fiyatlar ortalama 100 TL’den başlıyor. Far tırnakları gibi küçük hasarlar yerine göre 50 TL’ye de yapılabiliyor. Ancak tampondaki hasarınız yalnızca plastik tamiriyle çözülemeyeceği için böyle durumlarda boya masrafını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Ortalama 350 TL’den başlayan tampon boyama fiyatlarına ek olarak 100-150 TL de tampon sök-tak işlemi ücreti alınır.

İkinci El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here