rot balans ayarı
İşe önce rot ve balans nedir sorusunu yanıtlayarak başlayalım. Rot ayarı, direksiyon herhangi bir yöne doğru çevrildiğinde tekerleklerin de aynı yöne bakıyor olmasını sağlayan ayara verilen isimdir. Örneğin; direksiyon tam sağa çevrildiğinde aracın tekerlekleri de aynı şekilde tam sağ pozisyonunu almalı arada boşluklar olmamalıdır. Balans ayarı ise aracın tekerlekleri arasındaki açıların birbirine eşit olması durumuna denir. Peki, rot balans ayarı nasıl yapılır? Gelin, detaylarıyla inceleyelim.

Rot balans ayarı nasıl yapılır?

Aracınızla yapacağınız yolculukların maliyetinin artmasını istemiyorsanız yapmanız gereken bakımlardan birisi de balans ayarıdır. Düzenli yapılacak balans ayarı fren mesafesini korur, direksiyonda hakimiyet sağlar ve daha da önemlisi lastikleri fazladan bir aşınmaya maruz bırakmaz. Bu sayede direksiyon geri bildiriminde de kayıplar yaşanmaz. Aracın sahip olduğu sürüş özelliklerinin bozulmaması için tekerlek ve jantın da sorunsuz ve dengeli dönmesi gerekir. Tekerleklerin bu düzenli ve dengeli dönüşünü sağlamak için jantlara, özel kurşundan yapılmış dengeleyiciler takılır. Dikkatli bakıldığında bu dengeleyiciler kolaylıkla fark edilebilir. Zamanla tekerlek balansı otomobilin ağırlığı, bozuk yollar, lastiğin içindeki eksik ya da fazla hava basıncı sonucunda değişir.
Peki, ağırlık dengesi bozulan jant ve janttan etkilenen lastik veya balans ayarı bozulan bir tekerlek, otomobilde nasıl anlaşılır? Hareket halindeki otomobilin ağırlığını, hızını ve diğer kuvvetleri de üzerinde taşıyan jantın, bozuk yol koşullarının da etkisi ile dönerken ağırlığını dengeleyen kurşun parçanın yeri değişir ve balans ayarı bozulan jant yalpalamaya başlar. Bu da direksiyonda titreme ve zor dönen direksiyon olarak sürücüye yansır ve de en kötüsü, otomobilin fren mesafesinin uzamasıyla tehlikeli bir boyuta ulaşır. Öte yandan, bu durum lastiklerin de düzensiz aşınmasına da sebep olur. Balans ayarı, hızlı yapılan ve uygun servis fiyatıyla yapılan bir işlemdir. Bu sebeple yılda 2 kez balans ayarının yapılması uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Lastik Basıncı ve Balans Ayarı İlişkisi

Lastik basıncı, kesinlikle üreticinin önerdiği basınçta olmalıdır. Bu basınç seviyeleri kapı içerisinde bulunan etiketlerde görülebilir. Lastik basıncı eksik veya fazla ise lastiğin taban yüzeyini yerle tam temas edemez. Otomobilin ağırlığı ve bir de bozuk yol arasında kalan jantlar düzensiz hava basıncının da etkisi ile balans ayarında bozulmalara yol açar.

2. El Satılık Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here