Oto Teyp Çalışmıyor Sorun Ne Olabilir?

0
3322
Oto Teyp Çalışmıyor

Otomobiller birçok kişinin günlük olarak kilometreler katettiği, yeri gelince trafikte saatlerce beklediği olmazsa olmaz ulaşım araçlarıdır. Otomobillerle yolculuk yaparken, sürücünün dinç kalması ve keyifli bir yolculuk yapması için müzik sistemleri bulunur. Bu araçtan araca değişebilir. Müzik sistemleri teknolojinin de gelişmesiyle doğru orantılı olarak yeni model araçlarda çok daha kalitelidir. Ancak kalite ne kadar artsa da teyplerin özellikle de radyo bölümünün çalışma prensibi benzerdir. Otomobilde teyp haricinde araçta bulunan antenden alınan veriler müzik sisteminin radyo bölümünde size aktarılır. Özellikle yeni nesil otomobillerde bulunan bluetooth sistemi sayesinde kablosuz bir şekilde telefondan çalan şarkı araçta çalabilir. USB sistemi de USB bellek içerisindeki müzikleri dinlemenizi sağlar. Ancak zamanla bazı arızalar oluşabilir. Bu yazımızda sizlere; Oto teyp çalışmıyor sorun ne olabilir? Sorusunu cevapladık.

Oto Teyp Çalışmıyor Sorun Ne Olabilir?

Oto teyp, otomobilin 12 volt’luk elektrik sistemi ile beslenir. Elektrik sisteminin korunabilmesi ve kaçak akımların oluşabilmesine karşı alınan sigorta önlemi vardır. Sigorta tablosunda bulunan sigortalar vasıtasıyla kaçak akım algılanır ve sigorta atar. Oto teyp çalışmıyorsa ilk bakılması gereken nokta sigorta tablosudur. Sigorta tablosu üzerinde bulunan sigortalardan teyp sigortası kontrol edilir. Sigorta atıksa değiştirilip teybin çalışıp çalışmadığı kontrol edilir. Teyp çalışıyorsa bile bu süreçte dikkatli olmak gerekir. O sigorta neden attı? Diye de düşünülmelidir. Sigorta, teypte oluşan kısa devre sonucunda atmış olabilir. Sigorta değiştirilir ve kısa devre devam ederse; büyük bir sorun oluşabilir hatta ve hatta en kötü senaryo, aracın tutuşup alev almasıdır. Sigorta sağlam ise aracınızı iyi bir elektrikçiye göstererek sorunu çözebilirsiniz.

Sigorta Kutusu Nedir ?

Sigorta kutusu, her araçta bulunan, aracın içerisindeki tüm elektronik aksamın kontrolünü sağlayan bir parçadır. Tüm elektronik aksamdan kastımız, Araca sonradan takılan lpg, Farlar, Fan, Kalorifer, Alarm, Korna, teyp hatta ve hatta ateşleme sistemi… Sigorta kutusunun içerisinde bulunan küçük sigortalar birer dirençtir. Bu dirençler belirli akımdan fazlası geçtiğinde atar. Bu sigortaların atması aracı kurtarması anlamına gelir. Eğer sigorta atmaz ise çok fazla elektrik geçen akım kabloyu eritir. Kısa devre sonucunda yangın çıkabilir. Sigorta kutusunu aracın en önemli parçası haline getiren olay aracı yangınlardan korumasıdır.

Oto Teyp Çalışmıyor

Araçlarda Sigorta Kutusu Nerede Bulunur ?

Araçlarda sigorta kutusunun bulunduğu yer araçtan araca göre değişiklik gösterebilir. Hatta bazı araçlarda hem araç içerisinde hem de motor bölümünde sigorta kutusu bulunur. Araç içerisinde Ön kısımda genel olarak torpidonun alt tarafında bulunur. Araçta farkedilen bir arıza için ilk yapılması gereken sigorta kutusunun içerisindeki sigortaları kontrol etmektir. Yapılan kontrol sonucunda atık olan sigorta yenisiyle değiştirilir. Bu noktada önemli olan aynı değerde sigorta takmaktır. Tekrar aynı sigorta atarsa hemen bir elektrikçiye göstermek gerekir. Bir yerde kısa devre olabilir.

2.El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here