Motor Su Tapaları Ne İşe Yarar? Değişim Maliyeti Nedir?

3
11564
Motor Su Tapaları Ne İşe Yarar?

Otomobiller birçok kişinin günlük olarak kullandığı ulaşım araçlarıdır. Otomobiller ile rahat ve güvenli bir şekilde yolculuk yapabilmek için bakımlarının zamanında yapılması gerekir. Bakımların zamanında yapılmaması kısa vadede olmasa da uzun vadece ciddi sıkıntı ve masrafları da beraberinde getirmektedir. Otomobillerin en önemli bakımlarından biri de antifriz bakımıdır. Antifrizin motordaki görevi her ne kadar soğutma suyunun donma derecesini düşürmek olsa da göz ardı edilmeyecek bir görevi de motor içerisinde korozyon oluşumunu engellemektir. Otomobilinizde antifriz yoksa soğuk havalarda don oluşabilir. Soğutma sıvısı donduğunda hacmi artar. Artan hacim sebebiyle don meydana geldiğinde bir yer patlar. Patlayan yer genelde en dayanıksız olan su tapalarıdır. Su tapalarının görevi; tehlike anında yerinden çıkarak olası basıncı azaltmaktır. Yazımızın devamında; ” Motor Su Tapaları Ne İşe Yarar? ve Değişim Maliyeti Nedir? ” Sorularının cevabını bulabilirsiniz.

Motor Su Tapaları Ne İşe Yarar?

Motor Su Tapaları Ne İşe Yarar?

Motor su tapaları, motor bloğunun su kanalı bölümde bulunan demir kapaklardır. Bu tapaların görevi; motorda oluşan bir sıkıntı sebebiyle bloğun patlamaması ve basıncı azaltmak için yerinden fırlamaktır. Yerinden fırlayan tapa, bloğun patlamasını önlemiştir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta su tapası yerinden fırladığında motor içerisindeki su da boşalacaktır. Aracı çalıştırmaya devam ederseniz; hararet gerçekleşecek ve conta yanacaktır. Daha da devam edilirse motor tamamen çöp olur. Motor blok su tapaları, antifrizsiz kullanılan araçlarda çürür ve su kaçırırlar. Bu durum da aracın hararet yapmasına sebep olabilir. Peki blok su tapalarının değişimi nasıl yapılır?

Motor Su Tapaları Ne İşe Yarar?

Blok Su Tapalarının Değişimi Nasıl Yapılır?

Blok su tapaları, antifriz kullanılmayan araçlarda çürürler. Hatta uzun süre antifriz kullanılmamış ve sonradan antifriz koyulan araçlarda delinip su kaçırabilirler. Blok su tapaları değişiminde parça uygun fiyatlıdır. Ancak işçilik biraz fazladır. motorun yan bölümünde bulunan tapalara ulaşmak için birçok hortum, boru ve duruma göre manifolt sökülür. Çürük tapa yerinden çıkarılır ve yeni tapa özel bir yapıştırıcı ile bloğa çakılır.

Blok Su Tapa Değişim Maliyeti Nedir?

Bu işlemin maliyeti araçtan araca değişir. Örnek verecek olursak; 1.6 tofaş motorunun blok su tapaları değişimi için yalnızca manifolt ve birkaç hortum sökülürken, BMW M50B25DT motorda, motorla şanzıman arasında bulunan su tapasının değişimi için ya motor ya da şanzımanın indirilmesi gerekir. Blok su tapalarının çürümemesi ve korozyonsuz bir soğutma sistemi için aracınızı antifrizsiz bırakmayın.

2.El Otomobil İlanları

3 YORUMLAR

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here