Modifiye Nedir?

0
2277
modifiye

Modifiye ve modifikasyon bilindiği üzere, bir araç üzerinde yapılan değişikliklerdir. Bu değişiklikler, aracın görüntüsünü veya performansını ya da her ikisini birden değiştirebilir. Yapılan bu işlemlerin genel adı “Modifiye” dir. Gelin birlikte “Modifiye Nedir?” yazımızda konunun detaylarına inelim.

Modifiye Türleri Nelerdir?

Araba modifikasyonu üç geniş kategoriye ayrılabilir. Bunlar: Performans modifikasyonu, Fonksiyonel modifikasyon ve Estestik, kozmetik modifikasyon.

Performans Modifikasyonu: Otomobilin performansını yükseltmek için yapılan modifikasyonlara performans modifikasyonu denir. Performans değişiklikleri genellikle aracın gücünü, yol tutuşunu ve yakıt verimliliğini artırmak için yapılır. Motor, egzoz sistemi, hava filtreleri, frenler, süspansiyonlar, lastikler vb. üzerinde yapılan tüm değişiklikler bu kategoriye girer.

  • Turboşarj veya süperşarj: Motorların performansı, turboşarj veya süperşarj ile değiştirilebilir. Temel olarak, en yüksek güç ve tork dağıtımlarını geliştirerek motorların genel performansını artırmaya yardımcı olurlar.
  • Fren Yükseltmesi: Frenler, yol tutuş eyleminin en hayati karakterlerinden biridir. Bir arabanın kullanımı büyük ölçüde frenlerine bağlıdır. Bu nedenle, bir fren sisteminin fren pabuçları veya ana silindirleri genellikle daha iyi fren performansı için yükseltilir.

Fonksiyonel Modifikasyon: Fonksiyonel modifikasyon, aracın belirli fonksiyonları değiştirmek veya fonksiyon eklemektir. Sunroof, klima, araç telefonu, portbagaj, navigasyon sistemi vb. montajları bu kategoriye dahil edilebilir. Daha önceden olmayan özelliğin bir araca eklenmesidir.

  • Park Sensörleri: Bir arabayı park etmek, özellikle dar virajlarda zor bir iş olabilir. Park sensörleri tüm süreci kolaylaştırır. Park sensörleri, yoldaki engeller hakkında bilgi sağlayarak park ederken sürücüye rehberlik edebilir. Birçok araba, bugünlerde standart olarak park sensörü özelliğini sunuyor. Ancak olmasa bile sonradan aracınıza ekleyebilirsiniz.
  • Klima: Klima çok yaygın olarak kullanılan bir fonksiyonel modifikasyondur.

Estetik Modifikasyon: Bu tür modifikasyon genellikle aracın daha iyi ve benzersiz görünmesi için yapılır. Aracın dış veya iç görünümünde yapılan tüm değişiklikler estetik modifikasyonlar olarak adlandırılır. Bununla birlikte, estetik modifikasyon veya kozmetik modifikasyon her zaman görsel farklılıklar yaratma anlamına gelmez. Bazen vücut çalışmasını değiştirerek performansta önemli değişiklikler de getirirler. Örneğin, belirli gövde kitleri bir arabaya stok gövdesinden daha fazla stabilite ve aerodinami sağlayabilir.

  • Gövde Kitleri: Gövde kitleri, bir araca takılan ekstra gövde panelleridir. Aracın şeklini, boyutunu ve görünümünü değiştirir. Gövde kitleri çamurluklar, kaputlar, yan etekler, ön ve arka tamponlar, ızgaralar, tavan havalandırmaları ve rüzgarlıklardan oluşabilir. Gövde kitleri genellikle otomobillerin fiziksel görünümünü değiştirse de aerodinami ve otomobilin ağırlığında değişiklikler yaparak performansı etkileyebilir.
  • Işıklar: Yeni bir far grubu veya arka lamba grubu takmak aracınızın çok daha çekici görünmesini sağlayabilir. Gövde altı neon ışıkların takılması, son on yılda geçen bir moda olmasına rağmen uzun yıllar kullanıldı.2. El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here