Lineartronic, Subaru tarafından geliştirilen ve kullanılan, otomatik sürekli değişken şanzımana verilen isim. Lineartronic şanzıman, aracın motor gücünü tekerleklere aktarmak için değişken bir dişli oranı kullanır ve bu sayede daha verimli bir sürüş deneyimi sunar. Daha düşük devirlerde motorun daha sessiz çalışmasına olanak tanıyan Lineartronic şanzıman, düzgün ve sürekli bir güç iletimi sağlayarak daha iyi hızlanma performansı sunuyor.

 

Bu şanzıman tekerleklere kesintisiz güç göndermek için tasarlandı.

Linertonic Şanzıman Nasıl Çalışır?

Lineartronic şanzıman, motorundan gelen gücü tekerleklere iletmek için sürekli değişken bir dişli oranı kullanarak çalışıyor. Lineartronic şanzımanın ana bileşenlerinden biri, giriş gücünü iletmek için bir kayış veya zincir kullanılıyor. Bu kayış veya zincir, değişken konik diskler üzerine sarılı. Konik disklerin pozisyonları, motorun devir aralığına göre ayarlanıyor. Bu aralığa göre aracın hızı belirleniyor. Araç yüksek hızdayken konik diskler birbirine daha yakınlaşır, düşük hızda ise konik diskler birbirinden uzaklaşır.

 

Linertonic Şanzımanın Avantajları

Bu şanzıman çalışırken mekanik gürültüyü azaltıp daha yumuşak bir sürüş deneyimi sunuyor. Adaptif kontrol özelliği sayesinde en uygun duruma özel vitesi kendi ayarlayabiliyor. Bu sayede performansını üst düzeye kolayca çıkarabiliyor.

Bu şanzımanın diğer bir avantajı ise motorun daha düşük devirde daha uzun süre çalışabilmesi. Lineartronic şanzımanın daha düşük motor devri sayesinde daha iyi yakıt tasarrufu da sağladığını söyleyebiliriz.

Bu şanzıman manuel şanzımana göre en iyi yakıt verimliliğine sahip diyebiliriz. Bunun yanı sıra bu şanzımanda standart şanzımanlara göre ağır dişli takımı ve ekstra parçalar bulunmuyor. Ayrıca diğer standart şanzımanlara göre daha sağlam parçalarla donatıldığını hemen ekleyelim. Şanzıman, daha hafif olduğu için aracın yol tutuşuna, hızlanmasına ve yakıt verimliliğine direkt katkı sağlayabiliyor. Subaru ayrıca vites değiştirmeyi seven kullanıcılarını da düşünmüş diyebiliriz. Marka, bu sürücüler için direksiyon simidinin hemen arkasında kumandalı vites seçeneği sunuyor.

2. El Subaru Modellerine Göz Atın

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here