Isıtma Bujisi Arızası Nedir? Onarım Maliyeti Ne Kadar ?

0
9922

Günümüzde birçok kişi otomobil satın alırken sağladığı yüksek tork ve ekonomik yakıt tüketimi sebebiyle dizel otomobil tercih etmektedir. Tercihlerin dizel otomobillerden yana olması, piyasadaki birçok dizel aracın kilometresinin yüksek olmasına neden olmaktadır. Kilometresi yükselen araçların arıza ihtimali de artar. dizel otomobiller sıkıştırma ile çalıştığı için aracın rahat bir şekilde çalışması için ilk çalışacağı zaman yanma odasının ısınması gerekir. Bu işi üstlenen motor elemanı ısıtma bujisidir. Isıtma bujileri kontak açıldığında bir modül vasıtasıyla devreye girer. Araçtan araca değişmekle birlikte ısınma süresi ortalama 5 saniyedir. Bu bujiler zamanla arıza yapabilir. Görevlerini yerine getiremediği için ilk çalıştırmada araç zorlanır. Bu yazımızda “Isınma Bujisi Arızası Nedir? ve Onarım Maliyeti Ne kadar?” Sorularının cevabını vereceğiz.

ısıtma bujisi arızası

Isıtma Bujisi Arızası

Isıtma bujisinin çalışma mantığı çok basittir. Elektrik gelir, bujinin rezistans kısmında bulunan 12 volt ile çalışan direnç ısınır. Yanma odasını ısıtır. Bu parça zamanla arızalanabilir. Arızalandığı zaman araçta arıza lambası yanar. OBD2 cihazından arıza görülür ve değişimle çözüme kavuşulur. Bazı araçlarında bilgi ekranında ısıtma bujisi arızalı şeklinde yazı çıkar. Ancak aracını tanıyan birisi, aracını çalıştırdığında geç çalıştığını farkeder. Isıtma bujisi silindir başına 1 adet olarak bulunur. Yani 4 silindirli bir araçta 4 adet ısıtma bujisi bulunur.

ısıtma bujisi arızası

Arızalı Olan Bujiyi Bulmak

Arızanın giderilmesi için ısıtma bujileri sökülür. dışarı alınan ısıtma bujilerine ayrı ayrı 12 volt elektrik verilir. Bir süre beklenir. Olması gereken durum ısıtma bujilerinin uç kısımlarının ısınıp kızmasıdır. Isınmayan bujinin değişimi gereklidir. Isıtma bujisi motoru ilk çalıştırdığınızda rahat çalışmasını sağlar. Özellikle bazı eski teknoloji otomobillerde aracın ısıtma bujisi lambası sönmeden araç çalışmaz.

ısıtma bujisi arızası

Isıtma Bujisi Değişim Maliyeti

Isıtma bujilerinin fiyatları otomobillerin marka ve modellerine göre değişiklik gösterir. Ancak çok pahalı bir parça değildir. Bu sebeple ısıtma bujisi arızası ile karşılaşanlara önerimiz:” yalnızca arıza yapan bujiyi değil de hepsini birden değiştirin” şeklindedir. Isıtma bujisi değişimi için vereceğiniz işçilik gittiğiniz servise göre değişiklik gösterebilir. Ortalama alınan işçilik; 50-200 ₺ arasındadır. Türkiye’de en çok tercih edilen otomobillerin bazılarının ısıtma bujisi fiyatları aşağıdaki gibidir.

  • Fiat 1.3 Multijet motor    45₺
  • Peugeot-Citroen 1.6 Hdi motor    85₺
  • Renault 1.5 Dci    90₺

2.El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here