Hukuki Açıdan İkinci El Araba Kaporası Nedir?

0
13333

Kapora dolandırıcılığı konusundan muzdarip olanlar çok. Kapora vermeli miyim endişesi yaşayanlar da var. İkinci el araba alırken kapora vermek şart mı peki? Verilen araba kaporası geri alınır mı? Kaporayı iade etmeyen satıcıya dava açabilir misiniz? İkinci el araba kaporası için dava masrafları ne kadar? Bu konuya uzmanlarına danışarak yanıt aradık.

2. el araç alımlarındaki kapora konusunu hukuki açıdan araştırdık….

Hukuki Açıdan İkinci El Araba Kaporası Nedir?

Hukuk alanında uzmanlaşmış kişilere danışarak 2. el araba alırken kapora vermek şart mı ve araba kaporası iadesi konusunda hukuk ne diyor konularını irdeledik. İşte sorularla hukuki açıdan 2. el araç kaporası konusu…

1. Hukuki Olarak Kapora Nedir? /Nasıl Tanımlanır?

Sözleşme yapılırken verilen bir miktar para, ya sözleşmenin yapıldığının kanıtı olarak verilir, ya da sözleşmeden cayma hakkı elde etmek için verilir. Sözleşmenin yapıldığının kanıtı olarak verilen para kanunda “bağlanma parası” olarak adlandırılırken, cayma hakkı elde etmek için verilen para “cayma parası” olarak adlandırılmıştır. Verilen paranın cayma parası olduğu açıkça kararlaştırılmamışsa, bağlanma parası olarak verildiği kabul edilir. Halk arasında her iki durum için de “kapora” ifadesi kullanılabilmektedir. İkinci el araç satışlarında verilen kapora genellikle bağlanma parası olarak verilmektedir. Aşağıdaki açıklamalarda, kaporanın bağlanma parası olarak verildiği kabul edilmiştir.

 2. Araç Satışında Kapora İstemek Yasal mıdır?

Kapora verilip verilmeyeceği tarafların anlaşmasına bağlıdır. Taraflar bu konuda mutabık kalırlarsa, kapora verilmesinde hukuka aykırı bir yön yoktur. Ancak, kapora verilmesi için, taraflar arasında geçerli bir sözleşme yapılmış olmalıdır. İkinci el araç satışları noterde yapılır. Noterde yapılmayan araç satışları geçersizdir. Bu nedenle, noterde satış işlemi gerçekleştirilmeden kapora ödenmesinin yasal bir temeli yoktur. Geçerli bir sözleşme yapılmadan kapora ödenmemelidir. Noterde satış işlemi sırasında muhtemelen araç bedelinin tam olarak ödeneceği kararlaştırılacağından, ikinci el araç satışlarında kapora ödemesi uygulamasına ihtiyaç da olmayacaktır.

 3. Kapora İadesi Hukuki Olarak Nasıl Talep Edilir?

İkinci el araçların noter satışı yapılmadan verilen kapora geri istenebilir. Bu hak 2 yıllık zamanaşımı süresine tabidir.

 4. Satıcı Kaporayı Geri Vermezse Alıcı Ne Yapmalı?

Kaporayı geri vermeyen araç satıcısına karşı alacak davası açılabileceği gibi, önce icra takibi yapılıp, satıcının bu takibe itiraz etmesi halinde itirazın iptali için dava açılabilir. Ödenen paranın geri alınması için bu hukuki yollara başvurulması gerekir. Satıcının oto galerisi gibi bu işi ticari amaçla yapan kişilerden olması halinde, tüketici niteliğinde olan alıcıların tüketici hakem heyetlerine başvurmaları da mümkündür. Tüketici hakem heyetleri belli tutara kadar olan başvurulara bakabilir. Belli tutarın üzerindeki uyuşmazlıklarda mahkemede dava açmak gerekir. Bu tutar 2018 yılı için en fazla 6.860.- TL’dir.

5. Araba Alırken Kapora Vermek Şart mı?

Kapora vermek isteğe bağlıdır. İkinci el araç satışlarında kapora verilmemesi tavsiye edilir.

6. Kapora Verirken Alıcı Kendini Nasıl Garantiye Alabilir? İleriye Dönük Olarak Hakkını Aramak Üzere Ne Yapmalıdır?

Verilen para karşılığında teminat alınması düşünülebilir. Ancak, ikinci el araç satışlarında kapora uygulaması genellikle internet üzerinden ve taraflar yüz yüze gelmeden yapıldığından, teminat istenmesi gerçekçi görünmemektedir. En güvenli yaklaşım, kapora vermemektir. Sözleşme kurulmadan verilen kaporanın bir geçerliği olmadığından ve kapora adı altında verilen para satıcıyı dahi satış yapma yükümlülüğü altına sokmadığından, kapora verilerek elde edilecek hukuki bir menfaat de bulunmamaktadır.

 7. Kapora Dolandırıcılığı Konusunda Kanun Ne Der? 

Satıcı hileli davranışlarla alıcıyı aldatarak kapora almışsa, örneğin araç mevcut olmadığı veya araç satma yetkisi veya niyeti olmadığı halde satma sözü verip kapora almışsa, bu davranış dolandırıcılık suçu oluşturur. Bu suçun cezası 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezasıdır. Suçun nitelikli dolandırıcılık olması halinde, üç yıldan on yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezasına hükmolunur. Bu şekilde bir suçtan mağdur olanlar cumhuriyet savcılığına şikayette bulunabilirler.

2. el araç alırken aracı bi’ Görelim ile detaylıca inceleyin!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here