Hatchback arabalar günümüzde satış rekorları kırmaya devam ediyor. Küçük boyutlarda olmaları ve ekonomik olmaları nedeniyle milyonlarca insanın yaşadığı ve trafik sorununun yaşandığı şehirlerde bu tür araçlar daha çok tercih ediliyor. Özellikle de Avrupa araba piyasasında popülerliği giderek artıyor.

Bunda küçük ve ekonomik olmalarının etkisi olduğu kadar tek başına yaşamın giderek popüler olmasının da etkisi görülebiliyor. Bu tür arabaların arasında belirli modeller özellikle dikkat çekiliyor. Volkswagen Golf, Renault Clio ve Opel Astra modeller en çok tercih edilen seçenekler olarak öne çıkıyor. Bununla birlikte piyasada bulunan tüm markalara ait bir model bulunmaktadır.

Hatchback Nedir?

hatchback nedir ne demek

Hatchback nedir sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse bagaj kısmı düz olan ve bagajı cam ile birlikte açılan modeller olarak nitelendirmek doğru olacaktır. Bu arabalar 3 kapılı veya 5 kapılı modellere sahiptir. Hatchback 3 kapı olan modeller daha dar olurken, 5 kapı olanlar daha çok sedan arabalara benzemektedir.

Bagaj camına doğru uzanan modellere ise liftback adı verilmektedir. Bu tabir ülkemizde çok fazla kullanılmadığı için insanlar bu tür araçlara da HB adını vermektedir. Ayrıca bu üç kaplı modeller daha çok sportif bir yapıya sahip olduğu için özel deneyim yaşamak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Park olayının kolay olması, trafikte kolay manevra yapılabilmesi bu araçların tercih nedenleri arasında yer alıyor.

En Çok Tutulan HB Arabalar

hb araba

Hatchback araba almak isteyenler ilk olarak bütçelerine bakmalı ardından aradıkları arabayı tercih etmelidir. Çünkü geniş bir fiyat yelpazesinde bu modeller müşterilerine sunulmaktadır. Ülkemizde en çok satılan modeller genelde aynı markalara ait olmasıyla dikkat çekiyor. Sadece sıfır araç alırken değil aynı zamanda sahibinden araba satarken de bu detaya dikkat ederek tercihinizi yapmanız gerekiyor.

Bu tür bir araba almak isteyenler hem uygun fiyatlı olmasına hemen de ikinci el araba pazarında rahat satılmasına dikkat etmelidir. Bu arabalar genelde aynı şekilde sıralanıyor. Renault Clio, Volkswagen Golf, Seat Leon, Hyundai İ20 ve İ30 modelleri, Opel Corsa modellerini en çok tutulanlar arasında saymak doğru olacaktır.

2. El Satılık Otomobil İlanları

2 YORUMLAR

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here