Fiat Linea alınır mı alınmaz mı? Üretimi bittiğine göre Linea fiyatları düşecek mi, peki, şimdi Linea almak ne kadar mantıklı…Mert Yılmaz cevapladı:

Daha önce sizlerden gelen yoğun istek üzerine, artık Avrupa’da satılmayan ‘Chevrolet markasının ürünlerine yatırım yapılır mı’ sorusuna cevap aramıştık. Chevrolet Alınır mı Alınmaz mı temalı içeriğimiz de çok ilgi görmüştü. Bilindiği üzere artık Linea üretilmeyecek. Dolayısıyla ikinci el araç piyasasının gündeminde şu sorular var: Linea alınır mı? Linea alırsam satabilir miyim? Linea fiyatları düşecek mi?

Fiat Linea Alınır mı Alınmaz mı?

Önce Linea’dan bahsedelim, sonra da alınır mı sorusunun cevabını vermeye çalışalım. 2007’den beri satışta olan Fiat Linea, yıllarca ülkemizin en çok satan otomobillerinden biri oldu. Fiat Punto platformunda üretilmesine rağmen neredeyse C segmenti boyutlarında olan Linea, bu anlamda geniş iç mekânı ve bagajıyla dikkat çekiyordu. Ayrıca dayanıklı ve ekonomik 1.3 lt Multijet motoru da satın alma kararında etkiliydi.

5. Fiat Linea 1.3 MultiJet Pop Dizel Manuel önden görünüm

Versiyonlarına göre donanım tatmin ediciydi ama malzeme kalitesi gibi konularda biraz yetersizdi. Bursa’daki Tofaş fabrikası dışında Brezilya, Hindistan ve Rusya’da da üretilen Linea, yaklaşık 10 yıllık üretim hayatı boyunca sürekli güncellendi. 2012 yılında makyajlanan ve yeni bir ön yüze kavuşan otomobil, 2015’te de ufak bir operasyon geçirdi. Bazıları Türkiye’de satılmasa da geniş bir motor yelpazesi olan Linea’nın benzinli üniteleri arasında 1.4 lt 77 HP, 1.4 lt 16V 90 HP, 1.4 lt T-Jet 120 HP, 1.4 lt T-Jet 152 HP, 1.9 lt 16V 132 HP ve 1.8 lt 16V 132 HP’lik motorlar yer alıyordu. 152 HP’lik 1.4 T-jet ile 1.8 ve 1.9 lt motorlar ülkemizde satılmadı. Dizellere baktığımızda ise 1.3 lt 16V Multijet ve 1.6 lt 16V Multijet’i görüyoruz. 75’den 105 HP’ye kadar uzanan bu dizel motorlar, doğal olarak en çok satılan versiyonlardı.

Linea Motor Seçenekleri

Üretim bandından en son çıkan ve hâlâ Fiat bayilerinde yer alan iki motor seçeneği bulunuyor. Bunlardan benzinli olan 77 HP gücünde ve ortalama yakıt tüketimi 6.3 lt/100 km. 165 km/s maksimum hıza sahip olan Linea 1.4’ün 0-100 km/s hızlanmasıysa 14.6 saniye. 95 HP güç ve 200 Nm tork üreten 1.3 lt Multijet ise 4.9 lt/100 km’lik düşük tüketimiyle dikkat çekiyor. 170 km/s maksimum hıza sahip olan Linea 1.3 Multijet’in 0-100 km/s hızlanması 13.8 saniye.

Fiat Linea Donanım Seçenekleri

Güncel Fiat Linea’da Pop ve Urban adlı iki donanım seviyesi bulunuyor. Gövde rengi tamponlar, gövde rengi kapı kolları, krom ön radyatör koruyucu çerçeve ve ön tampon üzerinde krom süs çıtası, gövde renginde kapı çıtaları bulunan Pop versiyonunda 15 inçlik alaşım jantlar opsiyon olarak sunuluyor.

Elektrikli ön/arka camlar, hidrolik direksiyon, direksiyon simidi yükseklik ve derinlik ayarı, yol bilgisayarı, içeriden açılabilen bagaj kapağı ve manuel klima konfor donanımlarını oluştururken, sürücü/yolcu hava yastığı, ABS + EBD, ESP, ASR ve Hill Holder (yokuş kalkış desteği) ise güvenlik donanımları arasında. CD-MP3 okuyuculu radyo ve direksiyon üzeri müzik sistemi kumandaları da Pop versiyonunun donanımları arasında.

Linea Urban donanım seviyesine geçtiğimizde ise iç tasarım tamamen değişiyor. Ön konsol çift renkli ve direksiyon simidiyle vites kolu deri kaplı. Ayrıca Pop versiyonuna göre dikkat çeken farklılıklar arasında 5.0 inç dokunmatik ekranlı multimedya sistemi, SD kart, USB ve Aux girişleri, bluetooth bağlantısı ve navigasyon bulunuyor. Urban’ın konfor donanımlarına bakıldığında arka park sensörü, çift bölgeli otomatik klima, çift parçalı olarak katlanır arka koltuklar gibi özellikler de dikkat çekiyor. Tabii Urban donanım seviyesinin sadece dizel motorla sunulduğunu da belirtmek gerekli.

Fiat Linea Fiyatları Nasıl?

Line’nın fiyatına bakıldığında, 56 bin 900 TL’lik benzinli Linea’nın oldukça uygun olduğu görülüyor. Ayağını yerden kesmek isteyenler için hâlâ en mantıklı seçeneklerden biri.

Dizel Linea fiyatı ise 70 bin TL bandını aşıyor. Bu ilk etapta yüksek gibi gelse de rakiplerinden Renault Symbol’ün de fiyatlarının benzer olduğu görülüyor. Dizel bir Symbol almak için en aşağı 75 bin 700 TL’yi gözden çıkarmak gerekli. Tabii donanım yükseldikçe fiyat 84 bin 150 TL’ye kadar çıkıyor. Renault Symbol de artık ucuz bir otomobil değil ama hâlâ üretiliyor olması ve Linea’dan daha modern oluşu artıları arasında.

Şimdi gelelim asıl sorumuza: Fiat Linea alınır mı? Öncelikle belirtilmesi gereken üretiminin bitmiş olması problem değil. Çünkü kanunlara göre Linea sahipleri, en az 10 yıl daha yedek parça sıkıntısı yaşamayacak.

Bilindiği gibi üretimi ya da satışı biten bir modelin 10 yıl yedek parçasının bulundurulması zorunlu.

İlk öce sıfır km bir Linea alınır mı sorusuna yanıt vermeye çalışalım. Daha önce belirttiğimiz gibi Renault Symbol daha mantıklı bir seçenek olarak öne çıkıyor. Ayrıca sıfır km Peugeot 301 ve Citroen C-Elysee gibi modeller de var. Bu otomobillerin dizel versiyonları da 75-80 bin TL bandında.

Mert Yılmaz olarak, kendi adıma cevap vermem gerekirse, benzer fiyatlara daha modern otomobiller varken sıfır kilometre bir Fiat Linea almazdım. Ancak bu kararımda Linea üretiminin bitmiş olması bir etken değil. Daha modern ve daha iyi donanımlı bazı otomobillerle Linea arasındaki fiyat farkının uçurum olmaması etkili.

Başka bir deyişle 2-3 bin TL az vermek için Linea almak pek mantıklı gelmiyor. Tabii 64 bin 900 TL’den başlayan ve 105 bin TL’ye kadar uzanan, daha büyük (hatta bir üst sınıf) sıfır km Fiat Egea gerçeği de bulunuyor.  Dizel motorlu ve baz donanımlı bir Egea’nın fiyatı 80 bin 400 TL.

İkinci Elde Linea Fiyatı Düşer mi?

Diğer yandan üretimi bitmiş bir otomobilin ikinci eli de yavaş yavaş düşecektir. Yani 75 bin TL’ye aldığınız bir sıfır km Fiat Linea, 80 bin TL’ye aldığınız bir Egea’dan daha fazla değer kaybeder. Kısaca şimdi 5000 TL kâr ettim diye düşünebilirsiniz ama satarken bu fark Egea lehine daha fazla olacaktır.

Bu arada baz donanımlı (Easy) bir Egea ile Linea Urban arasında önemli donanım farklılıkları da bulunuyor. Dijital klima için eski bir otomobili tercih etmek çok mantıklı değil. Kısaca, sıfır kilometre bir Linea almak çok da mantıklı görünmüyor. Dediğim gibi bunun nedeni, üretimin bitmiş olması değil, fiyatının çok uygun olmaması.

Fiat Bayilerinde Linea Fiyatları Düşer mi?

Bir de şöyle bir durum var. Bir Fiat bayisine gittiğinizde ellerindeki stokları eritmek için çok uygun fiyatlar önerebilirler. İşte bu durumda sıfır Linea almak mantıklı olabilir.

İkinci El Fiat Linea Alınır mı?

2. el Linea alınır mı sorusunun cevabı ise daha kolay. Evet kazası-darbesi olmayan, uygun özelliklerde bir Linea alınabilir. Sonuçta yedek parça sıkıntısı çekmeyeceksiniz. Tabii yukarıda bahsettiğimiz gibi Linea ikinci el fiyatları yavaş yavaş düşmeye başlayacaktır. Kâr etme amacıyla değil de binmek için bir otomobil arıyorsanız Fiat Linea hâlâ mantıklı olabilir.

Son olarak şunu da belirtmek istiyorum. İşim gereği bindiğim taksilere dikkat ederim, şoför arkadaşlara otomobili sorarım. Fiat Linea ile ilgili izlenimim şu yönde: Fiat Linea modeli, çok yüksek kilometrede olsa bile kendini bırakmıyor. İç mekânda rahatsız edici sesler oluşmuyor. Aynı şekilde süspansiyonda da öyle. Evet, radyo kontrolleri gibi butonların dokusunun silinmesi gibi problemler var ama sonuçta uzun ömürlü bir araç olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca yine taksici arkadaşların belirttiğine göre yedek parçaları ucuz ve özellikle 1.3 lt Multijet motor çok dayanıklı. 500-600 bin km bile gidebiliyormuş.

Sonuç: Fiyat Linea Alınır mı Alınmaz mı?

Özetlemek gerekirse, Linea alırken ikinci el değerinin düşeceğini göz önünde bulundurun. Eğer bayi çok çok uygun bir fiyat vermiyorsa sıfır km almak akıl kârı görünmüyor. İkinci elde ise problem yok. Ne diyelim? Hoşça kal Fiat Linea,10 yıl boyunca Türkiye’ye başarıyla hizmet ettin…

Arabam Kaç Para >>

Trink Sat >>

8 YORUMLAR

  1. Eyvallah üstat iyi güzel hoş açıklama yapmışsın kalemine sağlık ama ikinci el bizim türkiye şartlarında düşmez hakkımızda hayırlısı hayırlı günler ???

  2. Üstat yorumlarını dikkatle takip etmekle birlikte ikinci el değerinin düşeceği konusunda seninle aynı fikirde değilim.Yıllar önce üretimi biten kuş serisi ,albea ve palio fiyatlarına baktığınızda bu araçların yıllanmış şarap misali her geçen yıl fiyatları artıyor.Linea da bu araçlardan biridir ki donanımı biraz öncekilerle karşılaştırılamıyacak kadar modern dir.

  3. Türkiye şartlarında lineanın fiyatının düşmesi veya artması tamamen türk vatandaşına kalmış bir durumdur.forum donanım da bir sayfa açılır lineayı veya başka bir aracı kesinlikle alınması gereken bir araç haline getirirler bi anda değeri 5-10 bin artar.örnek 2002-2004 model 200-300 bin km arası 1.7 motor tek kapı opel corsa değeri 10-14 bin arasıydı şimdi 20-25 lerde geziyor

  4. 2 yildir kullaniyorum. Yaklasik 30000km. yol yaptim. Peryodik bakimlari disinda hic bir masraf cikarmadi. üstelik 1.3 dizel multijet bir araba yol tutusu ve 200km hiza cikisi ve uzun kmler yüksek hizda gidisi buna ragmen sorunsuz ve parasina göre de konforu yeterli olusu takdire sayan alinmaya kesinlikle deger. Ben sahsen en az iki yil bu araci kullanmaya devam edecegim ve masraf cikaracagini da dusunmuyorum. Renault sembol ile kiyaslayanlarin söförlükle ilgisi olmadigini yada bu araca degil fiat markasina karsi nefreti oldugunu düsünüyorum. Çünkü semboleride yillardir haftanin 6 günü kullaniyorum periyodik bakim zamani gelmeden masraflari hiç bitmiyor. Bana göre 2016 (1.5)dizel sembol 2013 (1.3)dizel linea ile asla kiyaslanamaz. Sembolün artisi linea göre daha az yakiyor olusu masraflari çook fazlasi ile bu artiyi yerle yeksan ediyor. Maalesef

  5. 2013 yılında sıfır almış olduğum linea 1.3 multijet active plus aracımı hala sorunsuz olarak kullanıyorum,bu sene aküsünü değiştirdim servis bakımları dışında bana masraf ettirmedi, bu aracın yeteneklerini bilerek kullanırsanız sizi asla üzmez, çekişi zayıf diyen arkadaşlara şunu söyleyeyim uşak afyon arasındaki dumlupınar rampasını full yükle 5. vites yarım gazla çıkıyor , 2018 model astra edition plus aracım aynı rampayı aynı şartlarda 4. vitesle çıkıyor varın siz hesap edin. tek zaafı yüksek hızlarda direksiyon hissiz ve yol tutuşu zayıf. tam bir orta direk arabası, servisi yedek parçası ucuz.kazasız belasız sürüşler dilerim.

  6. Bana göre şuan piyasada alınabilecek en iyi gariban arabasıdır. Hem parçası ucuz hem ikinci eli güçlü hem de az yakıyor. Bende bir Linea almak için araştırma yapıyorum.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here