Fabrika Çıkışlı LPG’li Araçlar

1
28316
Fabrika Çıkışı LPG'li Otomobiller

Fabrika çıkışlı LPG’li araç var mı? Fabrikadan LPG’li çıkan araba marka-modelleri hangileri? LPG’li sıfır araba seçenekleri neler? Sıfır LPG’li araba fiyatları nasıl? Hangi markaların sıfırında LPG’li seçeneği var…Fabrika çıkışlı LPG’li araçlar hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin…

LPGli Honda Civic

Fabrika Çıkışlı LPG’li Araçlar

Ülkemiz, maalesef yakıtın öyle su gibi harcandığı memleketlerden değil. Hiç bir zaman da olmadı. Petrol, hala dünya ekonomisine hükmeden bir kaynak. Bu, zamanla değişecek gibi görünüyor ama onun yerini başka kaynaklar ve başka güç dengeleri alacak, o da şüphesiz. Diğer yandan 2020’lerde hala elektrikli arabaları tartışıyor olmamız ne acı. Zira, otomobil tarihine baktığımızda daha birinci dünya savaşı başlamadan Mısır’da dev bir alana güneş panelleri kurulup güneş enerjisi ile çalışan arabalar üzerinde çalışmalar yapıldığını ama savaş başlayınca “sökün bu zavazingoları da eritip silah yapalım” diyen bir zihniyetin varlığının bizi bugüne getirdiğini görüyoruz. Sonuçta yenilenebilir enerji ile seyahat fikri için tam yüz yıl geç kaldık. Neden mi, savaşmak için ve sonra da petrol için savaştık vs…Neyse konumuza dönelim…

Tek çare olarak görülen elektrikli araçlar gerçekten iyi mi?

Fabrikadan LPG’li çıkan araba marka-modelleri hangileri?

Fabrika Çıkışı LPG'li OtomobillerLPG’li sıfır araç var mı? En uygun LPG’li sıfır arabalar hangileri? 2019 model LPG’li arabalar… Fiat Egea LPG’li mi? Dacia Duster LPG’li var mı? LPG’li araç üreten otomobil üreticileri…bu aramalar pahalı yakıtın yansımaları. Ama diğer yandan yakıtı bize göre çok daha uygun fiyatla alan ülkelerde de LPG’li araç satışlarının azınmasaycak ölçüde olması önemli bir konu. Peki, LPG takılmış olarak fabrikadan çıkan arabalar hangileri?

Bugün ülkemizde de satışı olan Opel Corsa’nın, Hyundai i20’nin, Dacia’nın pek çok modelinin ve Citroén’in 2016 versiyonlarının LPG’li fabrika çıkışlı seçenekleri var.

En uygun LPG’li sıfır arabalar hangileri?

Araç yakıt fiyatlarının özellikle son dönemdeki artışıyla birlikte otomobil kullanıcıları LPG’yi güçlü bir seçenek olarak düşünüyor.  Diğer yakıtlara oranla fiyat konusunda uygun olan LPG, otomobillerdeki yerini uzun zaman önce almıştı aslında. Ama o zamanlar LPG, sonradan takılan bir parça idi.

Gerek bazı performans sorunları, gerek güvenlik endişesi, gerekse  dizel yakıtların makul fiyatlarından kaynaklı çok fazla öne çıkamamıştı. Dediğimiz gibi son dönemdeki artışların ardından, çözülen performans ve güvenlik sorunlarının da getirdiği artı değerle birlikte LPG’li otomobil kullanımı ciddi bir seçenek olarak duruyor önümüzde. Ha! Bu arada yakında LPG’li araçların kapalı otoparklara girebileceği müjdesi de yetkili makamlardan verilmişken işler iyice değişir gibi. 

LPG’li araç üreten markalar

Konuşma dilinde tüplü araç olarak geçen LPG’li arabaları üreten ya da üretmiş olan pek çok firma bulunuyor. Dacia, Opel, Fiat, Citroen, Hyundai ve Honda bu üreticilerden bazıları. Her ne kadar isimlerini buraya aldıysak da Citroen gibi bazılarının bugün değil ama geçmişte üretmiş olduğu LPG’li araçlardan dolayı listemize girdiğini de belirtelim.

2. El LPG’li Dacia fiyatlarına bakın!

LPG’li sıfır Fiat Egea

Tüplü Egea

Egea’nın direkt olarak LPG’li üretilmediğini belirtelim. Ama Fiat kendi yetkili servislerinde bu dönüşümü yaptırmamıza olanak tanıyor. Bu da güven veriyor.

Garantili LPG’li Egea/ İyi Fikir!

Dönüşümü yapan yetkili servis olduğu için de Fiat’ın “3 yıl / 150.000 km” garantisi de bizimle birlikte olmaya devam ediyor. Özellikle Egea konusunda geniş bir LPG seçeneği mevcut Fiat’ta. Egea Sedan 1.4, Egea HB 1.4, Egea Sedan-1.6 E-torq, Egea HB 1.6 E-torq, Egea SW 1.6 E-torq modellerinde fabrika güvencesiyle LPG dönüşümü yaptırılabiliyor.

LPG’li Egea fiyat listesi burada!

LPG’li Fiat 500 X

Fiat 500X

Off-road deneyimini ya da geniş ve güçlü araçları sevenlerdenseniz tercih edebileceğiniz araçlardan olan 500 X LPG seçeneği bulunuyor. 1.6 E-torq modeline uyumlu LPG dönüşümü fabrika çıkışlı gibi yapılıyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu dönüşüm yani LPG, Fiat garantisini de etkilemiyor.

LPG’li Fiat 500 fiyat listesi burada!

LPG’li Honda Civic Sedan

Honda Civic Sedan

Uzakdoğulu firma Honda’nın LPG seçeneği bulunuyor. 1.6 motorlu Eco paketindeki modeller benzin ve lpg seçenekleri ile sunuluyor.  Premium, Elegance ve Executive olarak 3 farklı tipi de mevcut. Civis Sedan’ın LPG’li seçeneği performans açısından da oldukça başarılı bulunuyor. 

LPG’li Opel Corsa

Tüplü Corsa

Fabrika çıkışlı tüplü araçlar arasında iyi bir yere sahip olan Corsa, 1.4 motor seçeneğiyle sunuluyor. Opel araçlarında gördüğümüz standart donanımın tümü Corsa 1.4 LPG’li seçeneği için de geçerli.

LPG’li Corsa fiyat listesi burada

Aracım nasıl daha az yakar sorusuna ilk yanıt olan LPG taktırmak ya da ikinci el veya sıfır LPG’li araba almak üzere merak ettiğiniz güvenlik konusunda da şöyle bir notumuz var: LPG taktıracağınız servisi irdeleyin ve doğru seçim yapın.

Araçta LPG DonusumuLPG’li araç tehlikelidir efsanesi yerine güvenilir yerden doğru şekilde ve garanti alarak LPG taktırın. Sıfırı tüplü olan araçlar için de artık performans konusunda eskiye oranla çok daha iyi olduklarının altını çizelim.

LPG’li Arabaların Avantajları ve Dezavantajları

LPG DonusumuBu konuda biz de çok yazdık çok anlattık ve arama motorunda çokça bilgi hatta deneyim bulabilirsiniz. Ama otomobil test uzmanlarının görüşünü alarak basit bir listeleme yaparsak sonuçlar şöyle:

 • Daha az yakıt masrafı
 • Bagajda tüpün kapladığı alan nedeniyle hacim azlığı (bu he araçta böyle değil)
 • Güvenilir yerden takılmazsa aracın yakıt tüketim şekline yapılan yanlış müdahale sonucu risk.
 • Aracın orijinal yakıt tüketim şekli değiştiği için bu alanda oluşacak hasarların garanti kapsamında olmaması (kendi servisinde LPG değişimini yapan markalar  da var ve bunlar garanti sunuyor)
 • Performans olumsuz etkilenebilir ama her araç için geçerli değil.
 • İkinci elde satma hem kolaylaşır hem zorlaşır. Çünkü burada örneğin “LPG’li Opel Astra” arayan kitleye satış yapabilecekken “tüplü Astra almam” diyen kitle alıcınız olmaz.
 • İkinci el LPG satışında tüp taktırma işlemini fiyata yansıtabilirsiniz. Tüplü araba arayanlar için bu önemlidir.
 • LPG’li araç periyodik bakım süreçleri farklıdır. Ekstra LPG testi yapılır.
 • Bugün için LPG’li araçların kapalı otoparklara girişi yasak. Ancak bu konuda bir yasa tasarısı müjdesi verildi.

LPG’Li Araçların Motor Performansına Dair Notlar

Yaklaşık 15 yıldır araç motor bakım konusunda çalışan bir uzman mühendise danıştık ve aldığımız notlar şöyle:

 • Tüplü aracın motorunun çalışma prensibinin normal bir atmosferik motordan farklı yok gibi.
 • Eğer LPG uygulaması fabrikada yapılmışsa yani araba, fabrikadan LPG’li çıkmışsa kalibrasyon, mutlaka, sonradan tüp taktırmaya oranla daha sağlıklı oluyor. Elbette aracın garanti kapsamında olması da önemli. Yani fabrika çıkışı tüplü olan araçların garantisi var.
 • Sonradan LPG taktırmanın en önemli dezavantajı ise garantiyi bozmak. Diğer yandan eğer işin ehli bir yerde yapılmazsa aracın yakıt sisteminde arızaya neden olabilecek hatalar söz konusu olabilir.
 • Verimsiz yanma, güç kaybına ve bu da performansta düşüşe neden olabilir
 • En yaygın görülen LPG arızası ise silindire gereğinde fazla gaz püskürtülmesi sonucu subaplarda aşınma şeklinde özetleniyor.

1 YORUM

 1. Subaplarda aşınma konusu dışında bir mahsur görmedim. Bunu da aracı zaman zaman benzinle kullanarak süreyi bir hayli uzatabilirsiniz. Parçaları ucuz ve bulunan araçlar için bir mahsur olduğunu düşünmüyorum. Subap örneği üzerinden yerli yaptırmak da mümkün. Kapak kurtarır mi ayrı konu. Kapak taşlaniyor. Eğer kurtarmiyorsa kapak değişmesi gerekiyor.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here