Tabir olarak debriyaj değişimi kullanılsa da aslında değiştirilen ve yenilenen parçanın debriyaj balatası ve baskı sistemi olduğunu belirtelim. Debriyaj sistemi, kavrama elemanları ve debriyaj balatasının birlikte çalışarak, aracınızın güç aktarımı sistemini motora bağlayan ve motor gücünün sürücünün isteğine göre aktarım sistemine gönderilmesi işlevini gören, şanzıman ve motor arasındaki aktarım sistemidir. Sistemdeki önemli bileşen olan debriyaj balatası zamanla aşınır ve değiştirilmesi gerekli hale gelir.

Debriyaj Balatası Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Aracın kullanım alanına ve süresine göre değişmekle birlikte debriyaj balatası ve baskı sistemi ortalama 80.000 kilometrede değiştirilmelidir. Az önce de dediğimiz gibi, kullanım alanı ve süre burada belirleyici rol üstlenir. Bozuk ve engebeli yollarda sık kullanım debriyaj balatasının 30.000 kilometrede değiştirilmesi gerekliliğini doğurabileceği gibi daha sade ve düz bir kullanım ise balatanın 120.000 kilometreyi görebileceği anlamına gelir. Yine de debriyaj sistemi rutin bakımlarda kontrol edilmeli ve gereken önlemler vakit kaybetmeden alınmalıdır.Debriyaj Balatası Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Debriyaj Değişiminin Yapılması Gerektiği Nasıl Anlaşılır?

Bu durumu anlamanın sürücü açısından pek çok yolu ve seçeneği bulunmakta. İlk gösterge aracın kalkış sırasında titreyerek kalkmasıdır ki bu da sürücüler tarafından kolay fark edilir bir durumdur. Debriyaj zaman geçtikçe daha yukarı seviyede kavrama yapmaya başlıyorsa, kavrama noktası pedal hareketinin küçük bir noktasında oluşuyorsa, pedal gittikçe sertleşmeye başlıyorsa, aracın motoru kaba tabiriyle bağırdığı halde istenilen hıza ve seri harekete uzun sürede ulaşıyorsa debriyaj değişim zamanı gelmiş demektir. Aracın yakıt değerleri anlamsız bir artışa da girebilir. Motor gücü zayıflar ve araçta yük bulunduğu zamanlarda zor hareket etmeye başlar. Dur kalk ve yokuşlarda kötü bir koku yayılır. Vites geçişleri zor bir hal alır. Bu durumların tamamında da debriyajın değiştirilmesi gerekmektedir.

Debriyaj Değişiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mekanik parçaların hemen hemen tamamı için geçerli olan kaliteli malzeme kullanımı debriyaj için de geçerlidir. Ayrıca setin komple kontrolünün yapılması, denetlenmesi ve gerekli olan parçaların ya da sistemin tamamının değiştirilmesi gerekebilir. Bu durumda ihmal etmeden kaliteli bir değişim için aracınızı teknik servise bırakmanızı öneririz. Aynı zamanda teknik servisin daha uygun olduğu için kalitesi düşük malzemeler kullanmaması gerektiği konusunda dikkatli davranmalısınız.

İkinci El Otomobil İlanları

1 YORUM

  1. debriyaj baskı balatası işçiliği ve parça fiyatı yüksek bir işlemdir. ama fiyatlar gözde büyütülmeden profesyonel bir serviste değişim yapılmalıdır. deneyimsiz sanayi ustalarında yapılan işlem eskisinden daha olumsuz bir sonuca yol açabilir.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here