Arabada ünlem işareti ne anlama gelir? Bu yazımızda sizlere bu sorunun cevabını vereceğimiz bir yazı hazırladık.

Lastik Basıncı Düşük Uyarısı

Arabada Ünlem İşareti

Aracınızda bu işaret yanıp sönüyorsa korkmanıza sebep yok. Büyük ihtimalle lastiklerinizden biri veya birkaçının hava basıncı düşük demektir. Bu sorunu gidermek için aracınızın lastik basıncını kontrol edin.

Eğer lastik basıncınızı kontrol ettiyseniz ve işaret hâlâ yanmaya devam ediyorsa lastiğiniz hava kaçırıyor demektir. Bir lastikçiye uğrayıp sorunu çözebilirsiniz.

Fren Sistemi Uyarı Işığı

Arabada Ünlem İşareti

Bu işaret aracınızda el frenini çektiğinizde devreye girer. Ancak el freni çekili değilse fren sisteminde bir sıkıntı var demektir. Bu ışığın yanıp sönme nedeni fren hidrolik sıvısının azalması veya fren balatalarının aşınması gibi daha ciddi bir sebep de olabilir.

Bu ışığı gördüğünüzde en kısa sürede bir servise gitseniz iyi olur. Çünkü fren sistemi şakaya gelmez.

Şanzıman Yağı Uyarısı

Bu işareti aracınızda görmeye başladıysanız şanzıman aşırı ısınmış demektir. Bu uyarı ışığını görür görmez aracınızı durdurun. Tekrar aracınızı çalıştırın uyarı ışığı yanmaya devam ediyorsa aracınızı servise götürün.

Şanzıman yağının düşük olması, aracın yüksek kilometreli olması ya da aracın sürekli ağır yük çekmeye maruz kalması bu soruna sebep olmuş olabilir.

Ampul Arıza Işığı

Bu ışık yanıp sönmeye başladıysa aracınızda bir veya birden fazla far, arka lamba ya da ışığın arızalı olduğu anlamına gelir.

Hidrolik Direksiyon Uyarı Işığı

Bu işareti araçlarda çok sık görmezsiniz. Ancak bu işaret yanıp sönmeye başlamışsa aracı sürmek pek de güvenli değildir. Bu işaret araçta ünlem işaretinin yanında kırmızı veya sarı renkli bir direksiyon simgesi ile birlikte yanıp söner.

Bu işaret aracınızda hidrolik direksiyon yağının az kaldığını ya da hidrolik direksiyonun devre dışı kaldığını gösterir. Aracınızın hidrolik direksiyon yağını kontrol edin sızıntı olup olmadığına bakın. Eğer yağ yeterli ve işaret yanıp sönmeye devam ediyorsa aracınızı servise götürmeniz gerekir.

Aracınızın Sigortasını Yaptırmayı Unutmayın

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here