Yeni Volkswagen Caddy Alltrack Test Sürüşü

0
11613

Yeni Volkswagen Caddy Alltrack nasıl görünüyor, motor özellikleri nasıl, teknik verileri nasıl değerlendirilmeli…Murat Tosun, Volkswagen Caddy Alltrack 2018 modelini test etti. İşte 2018 model Volkswagen Caddy Alltrack hakkında tüm detaylar…

Yeni Volkswagen Caddy Alltrack Test Sürüşü

“Bu işi çok iyi biliyor”

Minivan, panelvan gibi Hafif ticari araçların geldiği konfor noktasını Volkswagen Caddy’yi test ettikten sonra çok daha iyi anladık.

Yeni Caddy Alltrack Tasarım Özellikleri Nasıl?

Yeni Volkswagen Caddy son derece iddialı bir hafif ticari araç. Rakiplerinin önemli bir bölümün yenilenmiş olmasına karşı onun hızlı davranması da elini güçlendirdi. Tasarım detayları açısından baktığımızda kalite seviyesinin son derece yüksek olduğunu görüyoruz. Kaliteli görünen tasarım detayları bütüne yayılmış durumda ancak yüz tasarımı bu konuda başı çekiyor. Krom çıtalar ve başarılı far tasarımı ile iddialı bakışları var. Aynı şekilde tampon tasarımında da iyi tasarım detaylar karşımıza çıkıyor. Alltrack versiyonlu test aracının görünümü standart bir Caddy’den daha iyi. Bunu da unutmamak gerekiyor. Bu araçta en önemli eleştiri konularının başında Volkswagen Grubu’nun değişmeyen tasarım anlayışı geliyor. Rakiplerinin son derece radikal bir şekilde yenilendiği dönemde bu durum Caddy’nin elini zayıflatıyor.

2018 Model Caddy Alltrack’ın İç Mekanı Nasıl?

Artık hafif ticari araçlar için binek otomobil konforunu aratmıyor yazmak ne kadar doğru bilmiyoruz. Çünkü bu sınıfta yer alan tüm araçlar binek otomobil konforunu rahatlıkla sunuyor. Yeni Volkswagen Caddy’de de bu durum aynen geçerli. Özellikle daha önce bir Volkswagen Grubu araç kullandıysanız hiç yabancılık çekmeyeceğiniz garanti görünüyor. Test otomobili Alltrack donanımda bu araca özel bazı tasarım detayları da bulunuyor. Koltuklara işlenmiş logolar bunlardan biri. Koltuklar demişken yaptığımız uzun süreli kullanımlar sırasında bile oldukça rahat ettik. Şehir kullanımları sırasında da bizleri rahat ettiren konforu zorlanmadan sundular. Arka tarafta da aynı koltuk konforu karşımıza çıktı. Yaşam alanının siyah renklere teslim olmuş durumda olması biraz rahatsızlık verebilir. Bunun yerine aydınlık biraz daha detay olsa çok daha iyi olurmuş. Yaşam alanı genişliği, bagaj kullanımı konularında da sıkıntı yaşamadık.

Yeni Caddy Alltrack Motor Özellikleri Nasıl?

Yeni Volkswagen Caddy’nin motor seçeneklerine baktığımız zaman 1.0 litre benzinli ve 2.0 litre dizel seçeneklerinin olduğunu görüyoruz. 1.0 lt TSI motor 102 HP güç üretirken, 2.0 lt TDI motor seçeneği de 102 HP güç üretiyor. Test aracının motor kaputunun altında 2.0 lt TDI dizel ünite yatıyordu. 2.0 lt’lik dizel ünite 102 HP’lik maksimum gücünü 2900 d/d’de üretiyor. Bu devir bandının daha aşağıda olması gerekiyor. Yüksek devirlerde gelen güç nedeniyle alt devirlerde boşluk ortaya çıkıyor. Bunu telafi etmeye çalışan en önemli özelliği neredeyse rölanti devri olan 1300 d/d’de 250 Nm tork oluyor. Alt devirde gelen yüksek tork aracın canlı bir hızlanma karakterine sahip olmasını sağlıyor. 6 ileri oranlı çift kavramalı DSG şanzımanla kombine edilen dizel motor hızlanma karakteri açısından önemli sıkıntı yaşatmıyor. Son hıza ulaşma isteği konusunda da canlı bir karakteri var.

Caddy Alltrack 2018 Modelinin Konfor & Yol Tutuş Özellikleri Nasıl?

Yeni Volkswagen Caddy iyi bir sürüş karakterine sahip olan bir hafif ticari. Konfor odaklı bir sürüş karakterini benimsemiş durumda ve bu iyi bir tercih. Bunun yanına elbette Volkswagen modellerinden bildiğimiz başarılı yol tutuş özellikleri de eklenmiş durumda. İzine sadık kalmayı biliyor ve performanslı kullanımlar sırasında da güven veriyor. Yüksek yapısından dolayı otoyol kullanımlarında ve otoyol hız performansına göre ilerlerken biraz dikkatli olunması gerekiyor. Sert rüzgarlardan etkileniyor. Yönlendirme kabiliyeti açısından da bütün sistem başarılı çalışıyor. Direksiyon simidinin tasarımı ele tam oturan türden ve kullanımı kolaylaştıran bir detay. Yönlendirme sisteminde bazı boşluklar var ama bunu çok fazla sıkıntı yapmıyoruz. Bu tip araçların neredeyse tamamında bu sistem bu şekilde çalışıyor.

Yeni Caddy Alltrack Güvenlik Donanımı Nasıl?

Yeni Volkswagen Caddy EuroNCAP çarpışma testinden dört yıldız alarak ayrılmış modellerden biri. Bu dört yıldızı alırken yetişkin yolcu güvenliği konusunda önemli bir başarı elde etti. Yetişkin yolcu güvenliğinden yüzde 84, çocuk yolcu güvenliğinden yüzde 78, yaya güvenliğinden yüzde 58 puan almış.

Yeni Caddy Alltrack Hakkında Yorumlar

Murat Tosun’un 2018 model Caddy Alltrack yorumları şöyle:

Yeni Volkswagen Caddy hafif ticari araçlar arasında en çok tercih edilen modellerden biri. Yenilenmesiyle birlikte bunu bir adım daha ileriye taşıyor. Şık görünen detaylara sahip olması onu şehrin her türlü caddesine uygun bir araç haline de getiriyor. Konfor odaklı sürüş karakteri güvenlik konusunda da sıkıntı yaşatmıyor.

Caddy Alltrack Teknik Özellikleri

Motor: 2.0 lt /Motor Hacmi: 1968 cc / Silindir Adedi: 4 /Maksimum Güç : 102 HP/Maksimum Tork : 250 Nm

Caddy Performans Verileri

0-100 km/s Hızlanma: 13.0 sn / Maksimum Hız: 170 km/s

Frenler

Ön: Hava kanallı disk /Arka: Disk

Caddy Yakıt Tüketimi Miktarı

Yakıt Türü: Dizel

Şehir İçi: 5.9 lt/100 km/ Şehir Dışı: 4.8 lt/100 km /Karma: 5.2 lt/100 km /    Test: 6.5 lt/ 100 km / CO2 Emisyonu       : 137 gr/km

Caddy Boyutlar

Uzunluk: 4408 mm /Genişlik: 1793 mm /Yükseklik: 1822 mm /Dingil Mesafesi: 2682 mm

Bagaj hacmi: 750 lt /Yakıt Depo Kapasitesi: 55 lt /Boş Ağırlık: 1417 kg

Lastik Boyutu: 195/65 R15

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here