Yeni Audi Q5’in tasarımı kesinlikle çok yenilikçi.  Son model Audi Q5 yeni neslinde ilk neslin tasarım detaylarından kopmadan yeni bir yüze kavuşmuş. Araçta bu anlamda ağabey Audi Q7 modeli ile benzer bir yol izlemiş. Ön kısımda yapısı incelen ve krom miktarı ciddi oranda artan ön panjur en dikkat çekici detay olarak öne çıkıyor. Ayrıca farların yapısı da tamamen farklı; daha ince ve LED’li gündüz farları da çok daha şık ve çarpıcı bir görünüme sahip. Tampon ise daha iri ve heybetli yapısı ile dikkat çekiyor. Ön camın daha büyük olması sonucu aracın ön kısmı sanki yere biraz yakınlaşmış gibi görünüyor.

2018 model Audi Q5’in arka tasarımına baktığımızda ise aynen ön kısımda olduğu gibi basık bir yapı mevcut ancak bu durum oldukça sportif bir görünüm sağlamış.

Özellikle tasarımı çok fazla değişmeyen stopların arasındaki ütü izi oldukça şık ve belirgin bir sportif detay olarak öne çıkıyor. Bu çizgi stoplardan başlayıp aracın yanında devam ediyor ve farları geçerek krom ön panjurdan devam ederek aracı çevreliyor.

Tampon tasarımı genel anlamda korunsa da egzoz çıkışlarının ince ve uzun yapısı arka tasarımın sportif görüntüsüne destek oluyor.

İç Mekan

Audi Q5’in yeni neslinin iç mekanı adeta baştan yaratılmış. 2018 Q5 iç mekanda da çok yenilikçi bir havaya sahip. Ortak parçaların yoğunlukta olduğu kokpitte ergonomi yüksek, kalite ise premium sınıf ortalamalarını yakalıyor.

Üst donanım paketine sahip olan test aracında yer alan Q5’İn dijital gösterge paneli ise Volkswagen Grubu’nun birçok modelinde olduğu gibi çok kullanışlı. Navigasyon sistemi ve geniş bilgi ekranıyla birlikte alınabilen bu donanımla beraber yine diğer Audi modellerinden tanıdığımız MMI kumandaları vites konsolunda yer bulmuş.

Yine A4’te olduğu gibi kabin içerisinde bol bol deri döşeme ve yumuşak plastik yüzeyler göze çarpıyor. Geniş ve düz MMI kumanda ünitesine ulaşmak kolay ve bu donanımı, gözleri yoldan ayırmadan kumanda edebilmek mümkün. Havalandırma düğmeleri basit görünümlü ancak yerleri ergonomik.

Yeni Q5’in yaşam alanı ön tarafta oldukça gayet geniş, ferah ve kullanışlı. Eşya gözlerinde ise kapı içi cepler, gözler, bardaklıklar ve torpido yeterli büyüklükte. Arka koltuklarda iki yetişkin için yeterli diz ve baş mesafesi sunuluyor.

Audi Q, 4663 mm uzunluğa, 1893 mm genişliğe, 1695 mm yüksekliğe ve 2819 mm dingil mesafesine sahip. Aracın arkasındaki bagaj kapasitesi ise 420 litre.

Sıfır km Audi Q5 almayı düşünüyorsanız aracın yenilenen iç mekanı ve tasarımı kadar performans özleliklerini de seveceksiniz. Sıfır Audi Q5 ilanları için arabam.com ilanlarını inceleyebilirsiniz. Yıl sonu kampanyalarıyla kampanyalı Q5 alma şansını yakalayabilir cazip fiyatlarla hayalinizdeki otomobile sahip olabilirsiniz. Ayrıca ikinci el Audi Q5 ilanları için arabam.com’u takip edebilirsiniz.

Motor

Yeni Audi Q5 motor seçenekleri ise şöyle:

Audi Q5 bir dizel bir de benzinli motor seçeneği ile alınabiliyor. Benzinli Q5 motoru 2.0 litrelik hacimden 252 HP güç üretirken, dizel motor ise 2.0 litrelik hacimden 190 HP güç üretiyor. Bizim test konuğumuz ise dizel Audi Q5 modeli idi. Bu motor 3800 d/d’de 190 HP güç, 1750 d/d’de ise 400 Nm tork üretiyor. Gücünü yere 7 ileri S-Tronic şanzıman ve dört tekerlekten çekiş sistemiyle aktaran bu model alt devirlerden itibaren homojen güç ve tork bandıyla göz dolduruyor. Audi Q5, 0-100 km/s hızlanmasını 7.9 saniyede tamamlarken maksimum 218 km/s hıza ulaşabiliyor.

Yeni Audi Q5 Ne Kadar Yakıyor?

Fabrika verilerine göre bu bir liktelik 100 km’de ortalama 5.2 litre dizel yakıta ihtiyaç duyarken bizim karma parkurdaki ortalama yakıt tüketimimiz 7.2 litrelik bir değer gösterdi.

Q5 motorun şanzımanla uyumunun yüksek olması sayesinde sürücü ilk hareket anından itibaren daha çok konfor odaklı bir model içinde seyahat ettiğini anlıyor. Aracın vites geçişlerinin son derece yumuşak gerçekleşmesi ve motorda alışılmış dizel sarsıntısının olmaması da konforu olumlu yönde etkiliyor.

Güvenlik

Audi Q5 Euro NCAP çarpışma testine 2 nesliyle de girdi. İlk testine 2009 yılında giren Q5, çarpışma testinden 5 yıldız almayı başarmış. 2017 yılında girdiği testten de 5 yıldız alan Q5, yetişkin yolcu güvenliği disiplininden yüzde 93, çocuk yolcu güvenliğinden yüzde 86, yaya güvenliğinden yüzde 73 ve güvenlik yardımcılarından ise yüzde %58’lik başarı elde etti.

Audi Q5 modeli, güvenlik elemanları konusunda çok uzun bir listeye sahip. Temel olarak model, sürücü ve yolcu ön-yan-perde havayastıkları, ABS, ESP, EBD, ISOFIX bağlantıları, eğim iniş kontrolü gibi pek çok aktif ve pasif güvenlik elemanını standart olarak sunuyor.

Konfor & Yol Tutuş

Diğer Audi modellerinde olduğu gibi Q5’te de sürüş modları seçilebiliyor. Bu sayede direksiyon sistemi ve gaz pedalı davranışları sürücünün isteğine uygun şekilde düzenlenebiliyor. Gaz pedalı direkt yapıya sahip ve direksiyon sistemi sürücüden gelen istekleri yola aktarırken kayıplara uğramıyor. Audi Q5 konfor özellikleri nasıl diyorsanız özellikle 2018 Q5 odaklı bir model. Aracın yolda ilerlerken adeta süzülen yapısı size bunu ilk anda hissettiriyor. Bu konuda Q5 çok başarılı.

Performans isteklerine de cevap verebilen model, seçilebilen sürüş modları ile daha direkt bir direksiyona ve daha hızlı gaz tepkilerine kavuşsa da aradaki farkı anlamak normal bir sürücü için kolay değil. Zaten bu aracı satın alanların çok da performans istemeyeceği bir gerçek. Audi bu gibi istekler için tüketicilere 2.0 litrelik benzinli motoru sunuyor. Kullanım esnasında dikkatimi çeken en önemli detaysa Q5’in iç mekanında duyulan burulma sesleri oldu. Umarız bu durum test aracına özgüdür. Aracın örneğin ön camlarını açmaya çalıştığınız anda iç mekana yansıyan gıcırtılar ve burulma sesleri bu modele yakışmıyor.

Teknik Özellik

Audi Q5 Motor Özellikleri: 2.0

 • Motor Hacmi :1968 cc
 • Silindir Adedi : 4
 • Maksimum Güç : 190 HP 3800 d/d
 • Maksimum Tork : 400 Nm 1750 d/d

Audi Q5 Performans Özellikleri

 • 0-100 km/s Hızlanma : 7.9 sn
 • Maksimum Hız : 218 km/s
 • Frenler
 • Ön : Hava kanallı disk
 • Arka : Disk

Yeni Audi Q5 Yakıt Tüketimi Özellikleri 

 • Yakıt Türü : Dizel
 • Şehir İçi : 5.5lt/100 km
 • Şehir Dışı :  5.0lt/100 km
 • Karma : 5.2lt/100 km
 • Test : 7.2lt/ 100 km
 • CO2 Emisyonu : 136 gr/km

2018 Q5 Boyutları Nasıl?

 • Uzunluk : 4663 mm
 • Genişlik : 1893 mm
 • Yükseklik : 1695mm
 • Dingil Mesafesi : 2819 mm

Audi Q5 Bagaj Hacmi : 420 lt

 • Yakıt Depo Kapasitesi : 65 lt
 • Boş Ağırlık : 1845 kg
 • Lastik Boyutu : 235/55 R19

İKİNCİ EL OTOMOBİL İLANLARI

3 YORUMLAR

 1. bence testi incelemeden aracın fiyatına bir bakın. 440 bin evet evet tam 440 bin. bu arabaya bu parayı verenin sadece parası çoktur. başka bir şeyi değil…

 2. ben şahsen beğenmedim. sadece 2 lt lik motorları olması günümüz ekonomi ve çevre bilincine uymuyor.
  yolcularıyla beraber 2 tonu geçecek 235 genişlikte 19 inç jantla beraber 2 lt dizel motor şehir içinde 5,5lt yakacakmış öyle mi? daha öyle bir teknoloji geliştirilmedi. en az 1,5-2lt ekleyin siz ona
  bagaj hacmi de az tiguanda 550-600 litre de bunda neden 420 test reakamları yanlış yazılmadıysa tabi ona da en az 10 testten 4 ünde rastlıyoruz arabam com da

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here