Mercedes CLS 400D Test Sürüşü İzlenimleri

0
11840

Murat Tosun, Mercedes CLS 400D test sürüşü ile aracın hemen her özelliğini inceliyor. keyifli bir Mercedes CLS 400D testi, detaylar için devamını okuyun….

Mercedes CLS 400D Test Sürüşü İzlenmimleri

“Akıl İster Bütçe Elvermez”

Mercedes CLS tamamen yenilenen gövdesiyle yine sınıfının en iddialı modellerinden biri oldu. Aracın önemli zayıflıkları olmamasına rağmen yeni neslinde de fiyat etiketi hala el yakmaya devam ediyor. Bu arada Mercedes Benz ikinci el ilan listesine de bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Mercedes CLS 400D Tasarım Özellikleri

Aracın tasarım özelliklerine bakmadan önce sıfır km Mercedes Benz CLS ilanlarını inceleyebilirsiniz.

 

Mercedes, CLS’yi ilk piyasaya sunduğunda 4 kapılı bir coupe fikri herkes için oldukça ilginç gelmişti. Ancak artık hem gözler bu araç yapısına alıştı hem de modelin çizgileri uzatılmış bir GT gibi görünmeye başladığı için yadırganmamaya başladı.

Öncü modellere kıyasla çok daha agresif bir otomobil halini alan CLS, yeni neslinde firmanın kullanmaya başladığı agresif çizgilerle tasarlanmış. Aracın hem ön hem de arka kısmında yeni marka çizgileri kullanılıyor. Yere yakın gövde ve kısa tampon-tekerlek mesafesi ile atak bir görünüme sahip olan CLS, test aracındaki gibi koyu renkler tercih edildiğinde ilk anda gerçek bir coupe gibi algılanıyor. Bu da onun için önemli bir artı.

Aracın hatları yeni tasarım dilinde öylesine etkili gizlenmiş ki 18 inçlik jantlar sanki daha küçükmüş gibi algılanıyor ve çamurlukların içinde kayboluyor.

Mercedes CLS 400D İç Mekan Özellikleri

Mercedes CLS’nin iç mekanı öncü modellerde olduğu gibi yine ortak parçaların hakimiyetinde hazırlanmış. Bu durum elbette özgünlük isteyenlerin hoşuna gitmeyecektir. Ancak iç mekandaki kalite ve yüksek işçiliği kapıyı açtığınız anda hissediyorsunuz. Kişiselleştirilebilir iç mekan sayesinde kendi zevkinize uygun bir versiyon hazırlayabiliyorsunuz.

Ancak ne yazık ki coupe gövde beraberinde küçük camlar ve kısıtlı yaşam alanı getiriyor. Her ne kadar CLS’nin dingil mesafesi 3 metreye yaklaşmış olsa da iç mekanda 4 kişilik bir yaşam alanı sunuluyor. Ayrıca baş mesafesi de çok iyi değil. Aracın arkasında 520 litrelik devasa bir yükleme alanı sunulması ise onun iyi bir uzun yol arkadaşı olmasını sağlıyor.

CLS’nin iç mekanında çıtasız kapılara rağmen oldukça sessiz bir yaşam alanı sunuluyor. Üstelik hız artsa bile camlardan içeriye ne rüzgar ne de lastik gürültüsü geliyor.

Mercedes CLS 400D Motor Özellikleri

CLS’nin kalbinde 3.0 litrelik dizel motor yer alıyor. Bu motor seçeneği daha önce de farklı modellerde kullanılmıştı. Kendisini kanıtlayan motorun farklı güç alternatifleri var. CLS 400 modelinde bu motor 340 HP güç üretiyor. 6 silindirli dizel motor ayrıca 700 Nm torka sahip ve ülkemize 9 ileri oranlı otomatik şanzıman ve dört tekerlekten çekiş sistemiyle ithal ediliyor.

Aracın yüksek güç üreten motoru sayesinde 0-100 km/s hızlanması 5 saniyede tamamlanırken 250 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor.

İlk hızlanma anından itibaren kesintisiz güç üretmesiyle öne çıkan motor nispeten de ekonomik bir ünite. Fabrika verisi 100 km’de 5.9 lt yakıta ihtiyaç duyan motor reel sürüş koşularında da 7.5 lt civarında yakıt tüketiyor. Aracın büyük gövdesi ve yüksek hacimli motoru düşünüldüğünde bu değer oldukça iyi.

Aracın büyük deposu sayesinde de 1000 km menzile ulaşmak mümkün.

Mercedes CLS 400D Güvenlik Özellikleri

Güvenliğe büyük önem veren Mercedes, ne yazık ki CLS modelini hiç çarpışma testine sokmamış. Modelin alt yapısını paylaştığı kardeşleri bu testlerden hep 5 yıldız alsa da CLS’nin herhangi bir test verisi yok.

Modelin zengin güvenlik donanımında aktif ve pasif pek çok güvenlik elemanı standart olarak sunuluyor.

Mercedes CLS 400D Konfor ve Yol Tutuş Özellikleri

Konfor konusunda son derece iddialı bir marka olan Mercedes, CLS modelinin yeni neslinde öncü modellerden farklı olarak aracın sert bir yürüyen aksam yerine daha konforlu olması için mesai harcamış. Aracın direksiyonuna geçtiğinizde de bunun son derece başarılı olduğunu görüyorsunuz. Yeni nesil CLS’nin yürüyen aksamı gerektiğinde sportif sürüşlere imkan tanırken, istendiğinde de konforlu sürüşlere olanak tanıyan ayarlara sahip.  Ayrıca iç mekandaki ayar butonu ile aracın yürüyen aksam, gaz ve direksiyon tepkilerini de sürüş modları sayesinde seçebiliyorsunuz.

Aracın direksiyon sistemi öncüsüne kıyasla daha direkt iken, dört tekerlekten çekiş sistemi nedeniyle biraz daha sert. Bu da şehir içinde biraz yorucu oluyor. Buna karşılık dört tekerlekten çekiş sistemi ve yolu iyi kavrayan lastikler sayesinde yüksek süratlerde de yol tutuş çok etkili. Aracın uzun boyutlarına rağmen yönlendirmesi sıkıntısız.

Ancak coupe gövde nedeniyle görüş açıları çok başarılı değil. Burada da hassas çalışan park sensörleri sürücünün imdadına yetişiyor ve olumsuz bir durumla karşılaşmıyorsunuz.

Mercedes CLS 400D Görselleri

Mercedes CLS 400D Yorumları

Murat Tosun’un Mercedes CLS 400D yorumları şöyle: Mercedes CLS zaten iyi bir otomobildi. Şimdi ise daha teknolojik ve konforlu bir 4 kapılı coupe haline geldi. Aracın pek çok olumlu özelliği olsa da el yakan fiyatı nedeniyle tüketicilerin büyük bölümü tercihlerini benzer fiyat etiketli S Serisi’nden yana kullanıyor ve bu nedenle yollarda daha az CLS görüyoruz.

Mercedes CLS 400D Teknik Özellikleri

Motor: 3.0 lt /Motor Hacmi: 2925 cc / Silindir Adedi: 6 /Maksimum Güç: 340 HP/Maksimum Tork : 700 Nm

Mercedes CLS 400D Modelinin Performans Verileri

0-100 km/s Hızlanma: 5.0 sn / Maksimum Hız: 250 km/s

Mercedes CLS 400D Frenleri

Ön: Hava kanallı disk /Arka: Disk

2018 Model Mercedes CLS 400D Yakıt Tüketimi Miktarı

Yakıt Türü: Dizel Şehir İçi: 6.9 lt/100 km/ Şehir Dışı:  5.4 lt/100 km /Karma: 5.9 lt/100 km /    Test: 7.5 lt/ 100 km / CO2 Emisyonu : 148 gr/km

Mercedes CLS 400D Boyutlar

Uzunluk: 4988 mm /Genişlik: 1890 mm /Yükseklik: 1435 mm /Dingil Mesafesi: 2939 mm

Mercedes CLS 400D Bagaj kapasitesi: 520 kg /Yakıt Depo Kapasitesi: 80 lt /Boş Ağırlık: 1860 kg

Lastik Boyutu: 275/35 R19

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here