Tasarım

Ford’un EUCD platformunun ağır modifiye edilmiş varyasyonu olan Land Rover LR-MS platformu üzerinde yükselen Discovery Sport, şık görünen bir araç. Ön bölümden Evoque modeline benzeyen Discovery Sport, ince farları ile dikkat çekiyor. Farların iç deseni ve dairesel LED aydınlatmalarsa çok şık görünüyor. Uzun motor kaputunun ucunda ise markanın klasikleşen ‘DISCOVERY’ yazısını görüyoruz. Yine petek formlu radyatör ızgarası da göze çarpıyor. Yandan görünümü ağabeyi Discovery’ye benziyor. Ancak arka bölümün düz giderken hafif bir alçalma ile aracın sportif görünmesini sağlanmış. C sütünü ile D sütunu arasında kullanılan koyu renkli cam ile bütünlük ve şıklık artmış. Daha düz formunu arka bölümde stoplar öne çıkıyor. Stopların iç deseni de farlar ile bütünlük içinde. Çift egzoz çıkışı ve onun arasındaki krom kaplama aracın sportif göndermeleri arasında.

İç Mekan

Aracın dış tasarımında dikkat çeken büyük camlar, iç mekanın ferah ve aydınlık olmasını sağlamış. Ayrıca büyük boy cam tavan da bu etkinin artmasını sağlıyor. Discovery Sport modelinin iç mekanında kullanılan malzemelerin kalitesi ve işçilik düzeyi başarılı. Bu konuda markanın hakkını veriyor. Orta konsol olabildiğince sade tutulmuş. Küçük gözler ise ihtiyacı karşılıyor. Orta konsolda 8 inçlik bir dokunmatik ekran bulunuyor. Bu ekran ayrıca yanındaki butonların yardımı ile de kontrol edilebiliyor. Cam açma kumandaları ön kapıların omuz seviyesine yerleştirilmiş. Bu yerleşim kullanım açısından hiç ergonomik değil. Vites değişimleri orta bölümdeki dairesel kumandadan yapılıyor. Araç çalıştırılınca bu bölümün gizli konumdan çıkması çok şık. Fakat kullanımı alışkanlık gerektiriyor. Ayrıca direksiyon arkasındaki kulakçıklarla da vites değiştirmek mümkün. Araç 981 litre bagaj hacmine sahip.

Motor

Discovery Sport, Türkiye’de bir tek benzinli motorla satılıyor. 2 litre hacmindeki turbo benzinli ünite 5800 d/d’de 240 PS güç, 1750 d/d’den itibarense 340 Nm tork üretiyor. Motorun gücü 9 kademeli ZF firması tarafından geliştirilen otomatik şanzımanla dört tekerleğe birden iletiliyor. Vites geçişleri hız anlamında 8 kademeli varyasyonunu aratsa da motorun istekliliği sayesinde bu handikap kapanıyor. Fabrika verilerine göre araç 0’dan 100 km/s hıza 8.2 saniyede ulaşıyor. Discovery Sport, yakıt tüketimi konusunda hakkını veriyor desek yanlış olmaz. Fabrika verilerine göre karma tüketim ortalaması 8 litre olarak açıklansa da biz testimiz boyunca 12 litrenin altını göremedik. Ağırlığı 1.8 tona yaklaşan bir araç ve sürekli dört tekerlekten çekiş düşünüldüğünde bile bu rakam normal kabul edilmeli.

Discovery Konfor & Yol Tutuş

Land Rover Discovery, Evoque modelinden daha konforlu. Süspansiyon sertliği çok iyi ayarlanmış. Hem konfordan ödün verilmemiş hem de karoserin tehlikeli salınımlar yapması engellenmiş. Hatta araç pek çok B-C segmenti araçtan daha iyi yol tutuyor. Tabii hızlı virajlarda karoserin bir miktar yana yattığını ama yerle temasın güvenle devam ettiğini belirtmeliyiz. Direksiyon sistemi biraz gecikmeli çalışsa da tepkilerini beğendik. Araçta sunulan markanın efsanevi Train Response sistemi arazi koşullarında da sorun yaşamanızı engelliyor. Tabii onu böyle koşullarda kullanmaya kıyabilirseniz.

Discovery Teknik Özellik

Motor: 2.0 Si4
Motor Hacmi: 1999 cc
Silindir Adedi: 4
Maksimum Güç: 240 PS 5800 d/d
Maksimum Tork: 340 Nm 1750 d/d
Performans
0-100 km/s Hızlanma 8,2 s
Maksimum Hız: 199 km/s
Frenler
Ön: Hava Kanallı Disk
Arka: Disk
Yakıt Türü Benzinli
Yakıt Tüketimi
Şehir İçi: 10,6 lt
Şehir Dışı: 6,5 lt
Karma: 8,0 lt
Test: 12 lt
CO2 Emisyonu 191 gr/km
Boyutlar
Uzunluk: 4599 mm
Genişlik: 2069 mm
Yükseklik: 1724 mm
Dingil Mesafesi: 2741 mm
Bagaj Hacmi: 981 lt
Yakıt Depo Kapasitesi: 70 lt
Boş Ağırlık: 1744 kg
Lastik Boyutu: 235/55 R19

 

2.EL ARABA İLANLARI

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here