İlk sürüş: Yeni Volvo XC90

2

Volvo’nun ilk kez 2002 yılında ortaya çıkardığı SUV modeli XC90, ikinci nesliyle Türkiye’de satışa sunuldu. İzmir yollarında deneyimlediğimiz araçla ilgili işte ilk izlenimimiz.

Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi (SPA) teknolojisini kullanan Yeni Volvo XC90, üç yıllık bir çalışmanın ve 11 milyar dolarlık bir yatırım sonucu ortaya çıkmış.  Volvo tarihinde yeni bir dönemin başlangıcını oluşturan ve merakla beklenen Yeni Volvo XC90, Türkiye’de Temmuzayından bu yana satışta.

Öncelik güvenlik

Yeni XC90, markanın iddasına göre otomotiv endüstrisindeki en kapsamlı ve teknolojik olarak en üst seviyedeki standart güvenlik paketini sunuyor. Pakette her biri dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan iki güvenlik teknolojisi yer alıyor: Yoldan çıkma koruma paketi ve kavşaklarda çarpışma anında otomatik fren özelliği.

Yeni XC90, yoldan çıkma durumunda, ön emniyet kemerleri yolcuların pozisyonlarını sabitlemek için sıkılaşıyor. Koltuk ve koltuk çerçevesi arasındaki enerji emilim özelliği otomobil sert bir zemine düşüş yapınca ortaya çıkabilecek dikey güçleri yastıklıyor ve böylece omurga yaralanmalarını engellemeye yardım ediyor.

XC90, sürücü kavşaklarda bir araçla aniden karşı karşıya gelince otomatik fren yapma teknolojisine sahip dünyadaki ilk otomobil. Volvo Cars’ın tüm otomatik frenleme fonksiyonlarını kapsayan City Safety-Şehirde Güvenlik Sistemi, yeni XC90’da standart olarak yer alıyor. Sistem, hem gündüz, hem de gece, otomobilin önündeki araçları, bisikletlileri ve yayaları kapsıyor.

Güçlü dizel motor

Yeni XC90, 2 litrelik, 4 silindirli, 8 ileri şanzımana sahip 225 hp gücünde D5 AWD motor seçeneği ile satılıyor.

Diğer bir alternatif ise ilerleyen aylarda sunulacak olan T8 Twin Engine olacak. “Twin Engine” motoru, 2 litrelik, 4 silindirli supercharged ve turbo benzinli bir motoru elektrikli bir motor ile bir araya getiriyor ve 406 HP ve 49 g/km karbondioksit (CO2) emisyonuyla rakipsiz bir sunuyor. Baştan ayağa yeniden tasarladığı elektrik uyumlu XC90 T8 ise lüks bir SUV’dan beklenen tüm performansı sunarken, küçük hibrid otomobillerin bile ulaşamayacağı bir emisyon düzeyine sahip.  XC90 T8’in önümüzdeki aylarda Türkiye’de satışa sunulması planlanıyor.

Yeni Volvo XC90’ın iç kabinin en çarpıcı özelliği ise tamamen yeni olan bu araç içi kontrol sisteminin kalbini oluşturan tablet benzeri bir dokunmatik konsolu. Hiçbir buton içermeyen sistem,  sürücülere araç kontrolü ve internet tabanlı ürün ve hizmete erişmek için tamamen yeni bir yol sunuyor. XC90’da yer alan ses sistemi, 19 adet Bowers &Wilkins hoparlör ve 1400 watt’lık D sınıfı bir amfiden oluşuyor. Sistemde ayrıca bir otomobile entegre edilmiş ilk hava soğutmalı subwooferlardan biri de bulunuyor. Otomobilin gövdesine monte edilen bu sistem tüm iç kabini dev bir subwoofer’a çeviriyor. Otomobillerin içinde dünya standartlarında canlı performans deneyimi sunan hoparlörlerde ise son sistem bir ses işlem yazılımı kullanılıyor.

Yeni Volvo XC90 ilk aşamada Momentum ve Inscription donanım seviyesi ile sunuluyor. İlerleyen aylarda R-Design’ın da sunulan donanım seviyelerine eklenmesi planlanıyor. Volvo XC90,305.390TL başlangıç fiyatıyla Türkiye’de satılıyor.

Sürüş İzlenimi

Yeni Volvo XC90’nı yaklaşık 100 km kullanma fırsatı yakaladım. Araçtaki gelişim hem eski XC90’na hem de diğer Volvo modellerine göre çok net hissediliyor. Yeni bir başlangıcın ilk modeli olan XC90’nın dış tasarımı güçlü görünüyor ancak herkesin seveceği çizgilere sahip değil. İç mekandaki merkezi dokunmatik konsol, Tesla’yı andırıyor. Dokunmatik hissi çok başarılı ve cep telefonlarından farksız. Ayrıca alışıldığında hayatı kolaylaştıracak kadar iyi çalışıyor. 2.0 litrelik dizel motor başarılı bir ünite. 8 kademeli şanzımanla uyumu başarılı ve uzun yolda 8 litre dolaylarında yakıt ortalaması sağlıyor. Genelde konforlu yapısı ile dikkat çeken süspansiyonlar ne yazık ki sert – kısa darbelerde sesli çalışıyor. Volvo XC90 rakiplerine göre iyi bir fiyatlamaya sahip. Yeni görünümü ile yepyeni müşterilere ulaşacağı kesin.

2 YORUMLAR

  1. Volvo ne yaparsa yapsın bu KAZMA görüntüsünden kurtulmadığı sürece istediği satış rakamlarını asla yakalayamaz 🙂 yinede artık tek seçeneğimiz Range Rover ya da BMW X5 değil.Her ne kadar XC90, bir gösteriş otomobili olmasa da dikkat çektiği bir gerçek. Yollarda büyük boyutları ile saygı duyulası bir araç. Tamamen 2 litrelik motorlardan oluşan motor gamı sayesinde kurtarıyor kendini. Türkiye’ de 300.000 TL’ civarı başlangıç fiyatıyla satışına başlanmış 🙂 Onu alabilmek az insan için mümkün, ama ücretini hak ediyor.

  2. Volvo çok başarılı bir firma olmasına karşılık Ford’un bünyesinde olduğu dönemlerde firmanın sınırlamasına maruz kalmıştı. 2012 yılında Geely firmasının Volvo’yu satın almasıyla birlikte özellikle üretim sürecinde firma daha rahat davranmaya başlamıştır. Bu durumun ilk ürünü XC90 olarak karşımıza çıkmıştır. 7 koltuklu 4X4 2.0 dizel 8 ileri şanzıman 225 beygir güç ve 470 tork gücü, kendine has gösterişli iç ve dış dizaynı ile segmentinde piyasaya hızlı girmiştir. (ek olarak: hiç abartısız dünyanın en güvenli aracı) Bunun yanında fiyatınında 300.000 tl civarında olması kendi sınıfındaki diğer Avrupa menşeli bütün araçlardan daha ucuz olması XC90 elini güçlendirmiştir. Bu karşılık Volvo’nun ne servisleri ne de satış anlayışı ülkemizde Volvo’yu hak etmeyecek düzeyde değil.”””Eskiye göre satışları artsada””” Teknik konuda yetersiz ve az elamanla işi kurtarmaya çalışan küçük boyutlu servisler, bütün markalardan pahalı periyodik bakım masraflarının yanında tutarsız fiyat politikaları Volvo müşterisini kalıcı olmasını engellemektedir.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here