Fiat Egea Station Wagon Test Sürüş İzlenimleri

0
31719
Fiat Egea Station Wagon

Murat Tosun, Fiat Egea Station Wagon testi arayanlar için yazdı. Fiat Egea Station Wagon 2019 modelini detaylı olarak değerlendiren bir 2019 Fiat Egea Station Wagon testi yaptı. İşte 2019 Fiat Egea SW hakkında detaylar…

Fiat Egea Station Wagon Testi

Murat Tosun Fiat Egea Station Wagon testi yaptı ve sedan versiyon kadar ilgi görmesi gereken bir araba dedi.

Öncelikle bu otomobilin tasarımı ailenin en iyi görünümlüsü olarak ayrı bir yere koymamıza neden oluyor. Yollarda ona bakmayan kimseyi görmedik desek yalan söylemiş olmayız.

Station Wagon Fiat Egea tasarım özellikleri

Ailenin en iyi görünen aracı o bile olabilir. Aslına bakarsanız bizim için durum aynın bu şekilde. Station Wagon karoserli araçların son dönemlerde büyük ilgi görmeye başladığı ülkemizde Fiat Egea SW çok rahat bir şekilde sedan versiyon kadar ilgi görebilir. Hani derler ye yemin etsek başımız ağrımaz, işte durum ayen bu şekilde. Bu tasarıma bakmayan birisi olmadı. Bunu rahatlıkla dile getirebiliriz. SW karoserli bir araç olmasına rağmen ilgiyi üzerine çekmeyi çok iyi biliyor. Bütününe baktığımız zaman arkasında taşıdığı son derece büyük sırt çantasına rağmen iyi görünüyor. Hatta burada bonkör olacağız son derece iddialı görünüyor.

Fiat tasarımcıları Egea ailesinin bu üyesinde bildikleri ne varsa yapmışlar. Bu aracın Audi’nin Allroad versiyonları gibi bir versiyonunun olması gerektiğini bile düşünüyoruz. Kendini beğenmiş bir yapısı var ve bu onun en önemli artılarından birisi. Tasarımın hangi detayına bakarsak bakalım dikkat çekiciliğin yanında kaliteli detayların sayısının da bir hayli fazla olduğunu gördük. Belki de çok uzun zamandır bir araçtan türetilmiş başka bir araca bu kadar övgü dolu sözler etmemiştik. Fiat Egea SW başka bir araçtan türetilmiş gibi değil başlı başına kendine has tasarımı olan araçlardan biri.

Fiat Egea SW iç mekan özellikleri

Tüm otomobil firmalarının yaptığı gibi Fiat markasında da bu durum var. Bir tane kokpit tasarımı yapıyorlar ve tüm modellerde kullanıyorlar. Elbette bunun nedeninin maliyetler olduğunu hepimiz biliyoruz ve buna yakın bir zamanda hiçbir markanın yapabilecek bir şeyi yok. Oysa birkaç küçük farklı dokunuş, küçük değişiklikler Fiat Egea SW’nin çok daha iyi yerlere gelmesini sağlayabilir. Özellikle karanlık renklerin tesliminde kalmaktan bile kurtulsa çok önemli bir artı olur. Kullanışlılık konusunda SW bir araçtan beklediğimiz ne varsa bulduk. Uzun yolculukları bile zorlanmadan yaptığımız sürüş pozisyonuna sahip olmasını sevdik. İdeal sürüş pozisyonunu zorlanmadan bulduğumuz araçlardan biri oldu. Görüş açıları konusunda uzun boylu olunmasına rağmen bir sıkıntı yaşamadık. Kumanda elemanları tam olması gereken yerde ve tam olması gerektiği gibi. Eşya gözlerinin sayısı yeterli. Yaşam alanında kullanılan malzeme kalitesi açısından Avrupalı kullanıcıların beğenisini kazanacak seviyeye yükselmiş. Büyük bagaj yüklemeler son derece rahat bir şekilde yapılabiliyor. Yükleme eşiğinin yapısı da iyi ayarlanmış. Arkada devasa bir yük alanının olduğunu bilmek özellikle bizler için çok ama çok büyük bir artı olarak ön plana çıkıyor.

Sıfır Fiat Egea SW fiyat listesi burada!

Fiat Egea Station Wagon motor özellikleri

Eğer Fiat Egea SW satın alacaksanız hem dizel motor seçeneğinde hem benzinli motor seçeneğinde otomatik şanzımanı bulabiliyorsunuz. Bu gerçekten günümüzde çok önemli bir artı olarak ön plana çıkıyor. Çünkü ülkemizde otomatik vitesli araçların Pazar payı yüzde 65 seviyelerini görmüş durumda. Kalabalık trafikte artık kullanıcılar manuel şanzıman zorluğunu yaşamak istemiyor. Test otomobilinde 1.6 lt 110 HP güç üreten benzinli motor seçeneği ve AT6 adı verilen otomatik şanzıman görev yapıyordu. Dizel motor seçeneğine eşlik eden otomatik şanzımansa çift kavramalı. Benzinli otomatik kombinasyonuyla Fiat Egea SW son derece iddialı ve günümüz otomobil fiyatlarını göz önüne aldığımız zaman uygun bir fiyat etiketine sahip. 152 Nm tork sunan 1.6 lt benzinli motor seçeneği ile Fiat Egea SW, 192 km/s maksimum hıza ulaşırken, 0-100 km/s hızlanması için 11.7 saniye yeterli. Ortalama yakıt tüketimi olarak fabrika verilerinde 6.3 litre açıklanıyor. 100 km uzunluğundaki karma yol parkurunda yaptığımız testte 7.4 litre gibi bir tüketim sonucu gördük. Elbette dizel otomatik versiyonda tüketim değerleri daha iyi ama benzinli otomatik için bu sonuç bizim beğenimizi kazandı.

Konfor ve yol tutuş özellikleri

Avrupa pazarlarında neden iddialı olduğunu onu kullanmaya başladığımız anda anladık. Büyük bir gövdesi olduğu için ilk etapta biraz çekimser yaklaşmıştık ama bu durum sadece 5-10 dakika sürdü. Teste çıktığımız ilk andan itibaren güvenlik özellikleri ile beğenimizi kazandı. Station Wagon gövde yapısında bir araç olduğu için ilk başta biraz çekimser yaklaştık. Fakat arka arkaya yaptığımız hızlı viraj testlerinde neredeyse Egea HB kardeşinden daha iyi bir yol tutuş sunduğunu gördük. Uzun boylu olmasına rağmen stabil yapısını hiç bozmadan virajları karşısına alıyor. Elbette çok abartılı bir sürüş stilinde olmadığınız taktirde virajları sizin için birer düzlük haline dönüştürüyor. İzine son derece sadık, güven ve aynı zamanda keyif veren bir sürüş karakteri sizleri bekliyor. Yönlendirme sisteminde biraz boşluk var ama bu çok büyük bir sorun değil. Orta sınıfta yer alan araçların neredeyse tamamında bu boşluk karşınıza çıkacaktır. Hızlanma isteği üst devirlere çıkıldığında oldukça canlı ve son hızına ulaşma konusunda da istekli bir araç. Otomatik şanzıman gücü çok fazla törpülemiyor.

Fiat Egea EuroNCAP Testleri

Fiat Egea Station Wagon EuroNCAP tarafından yapılan çarpışma testinden 4 yıldız alarak ayrıldı. Bu test sırasında yetişkin yolcu güvenliğinden yüzde 82, çocuk yolcu güvenliğinden yüzde 60, yaya yolcu güvenliğindense yüzde 62 aldı. Güvenlik yardımcılarından aldığı sonuç ise yüzde 57.

SW Egea yorumları

Murat Tosun’un Fiat Egea Station Wagon ile ilgili yorumları şöyle: “Öncelikle satın almayı düşünebileceğim araçlardan biri. SW karoserli araçları oldum olası sevmişimdir ve Fiat Egea SW’de bu yönde beğendiğim arabalardan biri oldu. Tam bir aile otomobili. Geniş, kullanışlı, eşya yükleme alanları fazlasıyla var. Ancak bizim en çok hoşumuza giden ödediğiniz bedelden çok daha fazlasıymış gibi görünen tasarımı oldu. Bu konuda göz dolduruyor ve bakışları üzerine çekiyor.”

Egea’nın Station’unun fiyatı ne?

Fiat Egea Station Wagon ülkemizde benzinli otomatik seçeneği ile 116 bin 400 TL, dizel otomatik kombinasyonuyla 147 bin 900 TL fiyat etiketiyle satılıyor. Günümüz araç fiyatlarını düşündüğümüz zaman uygun diyebileceğimiz bir etiketlendirme. Fakat daha iyi bir fiyatlandırma ile ülkemizde üretilen bir model olmasının da getirdiği artıyla daha yüksek adetlere zorlanmadan ulaşır.

Station Wagon Egea’nın Teknik Özellikleri

Motor: 1.6 lt /Motor Hacmi: 1598 cc / Silindir Adedi: 4 /Maksimum Güç: 110 HP/Maksimum Tork: 152 Nm

Performans Verileri

0-100 km/s Hızlanma: 11.7 sn / Maksimum Hız: 192 km/s

Frenleri

Ön: Hava kanallı disk /Arka: Disk

Yakıt Tüketimi Miktarı

Yakıt Türü: Benzin Şehir İçi: 9.2 lt/100 km/ Şehir Dışı: 4.6 lt/100 km /Karma: 6.3 lt/100 km / Test: 7.4 lt/ 100 km / CO2 Emisyonu: 147 gr/km

Boyutlar

Uzunluk: 4571 mm /Genişlik: 1792 mm /Yükseklik: 1514 mm /Dingil Mesafesi: 2638 mm

Bagaj kapasitesi

550 lt /Yakıt Depo Kapasitesi: 50 lt /Boş Ağırlık: 1320 kg Lastik Boyutu: 205/55 R16

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here