Citroén C3 Aircross Test Sürüşü İzlenimleri

0
10346

Citroén C3 Aircross testi mi arıyorsunuz? Murat Tosun, yeni C3 Aircross testi ile karşınızda. 2018 Citroén C3 Aircross alınır mı alınmaz mı bakalım…

Citroén C3 Aircross’un motor özellikleri nasıl? Peki,  Citroén C3 Aircross ne kadar yakar? En çok merak edilen detay da elbette sıfır km C3 Aircross fiyatları nasıl? Soruların yanıtları için okumaya devam edin…

İkinci el Citroén C3 Aircross fiyatlarına bakmak için buraya tıklayın!

Citroén C3 Aircross Test Sürüşü İzlenimleri

Murat Tosun Citroén’in küçük sınıfta yer alan crossover modeli C3 Aircross’un direksiyonuna geçti ve bu yeni otomobilin keyif verici detaylarını inceledi. C3 Aircross yakıt tüketimi, motor özellikleri, konfor ve yol tutuşu gibi özelliklerine baktı. Ayrıca Murat Tosun’un yeni C3 Aircross yorumları da yazının sonunda…

Murat Tosun’la Citroén C3 Aircross Test Sürüşü İzlenimleri

 “Bu tarzıyla vitrinin önüne çıkıyor”

Citroén, küçük SUV dünyasına yepyeni bir araç sundu. Citroén modellerine baktığımızda hepsinde özgün bir duruş var ama Aircross epeyce farklı.  Yeni Citroen C3 Aircross, her geçen gün kalabalıklaşan SUV/Crossover sınıfına radikal tasarımıyla katılan araçlardan biri oldu.

Citroen C3 Aircross Tasarım Özellikleri

Citroen DNA’sı ona ilk bakıldığı anda kendini açık bir şekilde ortaya koyuyor. Bu yeni tasarım anlayışı hem yuvarlak hatlı detayları hem de köşeli hatları beraber kullanıyor. Bu iki birlikteliğin iyi harmanlanması zor ama Citroen bunu başarmış. İkili krom şerit üzerinden ambleme bağlanan farlar biraz silik kalmış ama bu detaylar aracın genişliğine vurgu yapıyor. Sis farları da renkli bir çerçeve içinde en alt bölümde köşeli bir tasarım formuyla yer alıyor. Kaputa yakın konumlu LED aydınlatmalara karşı normal far grubu daha aşağıda sis farıymış havasında duruyor. Ortadaki büyük hava girişi ise sportif bir çizgi oluşturmak için tercih edilmiş.

Tamponun en altında, alt bölüme doğru bulunan koruyucu parça, Yeni Citroen C3 Aircross’un SUV etkisini güçlendiriyor. C3’ün arka bölümüne baktığımızda, Aircross’un güçlü omuzlarını, genişliğini ve güçlü kişiliğinin ön plana çıkartıldığı belli oluyor. 3 boyut efektli stoplar aracın C3 ve C-Aircross Concept’in aile bağlarına dikkat çekiyor.

Yeni C3 Aircross Bagaj Kısmına Bakalım!

İç içe geçmiş stop yapısı, C3 Aircross logosunun bulunduğu bagaj kapağındaki parlak siyah detaylar ve yine parlak siyah Citroen logosuyla birbirlerini tamamlamış.

Citroen C3 Aircross İç Mekan Özellikleri

Sıfır km Citroén C3 almayı düşünüyorsanız, yaşam alanı sizi şaşırtacak derecede iyi. Yaşam alanında tam beklediğimiz gibi kardeş modeli C3’ten önemli izler karşımıza çıkıyor. Yapılan küçük dokunuşlarla biraz daha farklı görünmesi sağlanmış. Bu değişikliklerin kullanışlılığa da yansıması da iyi. Örneğin vites kolunun önündeki bardaklığın zemini çıkartılarak derinliği arttırılabiliyor. Kokpitin malzeme kalitesi ise beklenen seviyede değil.

Büyük dokunmatik ekran tüm ayarların merkezini oluşturuyor ve standart olarak sunuluyor. Genel ergonomi iyi ve görüş açıları da modern bir araç için makul. Geniş kabini ve konforlu koltuklarıyla sınıfının en geniş iç hacimlerinden birini sunan otomobil geniş bir diz mesafesine sahip. Hatta bu bölümde boyundan beklenmeyecek derecede iyi işler yapıyor. İki bağımsız parça halinde kaydırılabilen arka koltuk sırası ile bagaj hacmi ise 410 litre ile 520 litreye arasında değişiklik gösteriyor. Segmentinde tek olan açılır panoramik cam tavan ise onun en önemli artılarından.

Citroen C3 Aircross Motor Özellikleri

Dizel otomatik C3 Aircross seçeneği yok. Bunu en baştan söylememiz gerekiyor. Bu tip bir otomobilde böyle bir kombinasyonun aranacağını tahmin etmiyoruz ama yine de belirtmiş olalım. Bu motor seçeneklerinden 1.6 litrelik dizel motor ve manuel şanzıman ya da 1.2 litrelik benzinli motor ve otomatik şanzıman. Dizel motor 100 HP güç ve 254 Nm tork üretiyor; çekişi güçlü, tutumlu ve şanzımanla uyumu da sorunsuz. Bu motor tüm donanım seviyelerinde satın alınabiliyor. 1.2 litrelik Puretech motorsa turbo besleme sayesinde 110 HP güç ve 205 Nm tork üretip bunu 6 vitesli EAT6 tork konvertörlü otomatik şanzıman üzerinden aktarıyor. Fabrika verilerine göre testini yaptığımız bu kombinasyon  100 km’de ortalama 5.6 litre tüketiyor. 0 – 100 km/s hızlanması içinse 11.8 saniye yeterli. Bu motorun da çekiş gücü ya da tüketim konusunda önemli bir eksiği yok. Dahası otomatik şanzıman da hem konfor hem de performans açısından büyük rahatlık sağlıyor.

Citroen C3 Aircross Konfor ve Yol Tutuş Özellikleri

Citroen modellerinin sürüş karakterinde iyileştirme söz konusu ve bunu bu modelde de gördük. Citroen C3 Aircross’un direksiyonu konfor odaklı olsa da ayarları iyi ve yoldan gelen geri bildirim konusunda eksiksiz.  Pek çok rakibinde olduğu gibi kabinin izolasyon konusunda ufak sorunları var. Kapı fitillerinden rüzgar sesi sızması yepyeni bir otomobilden beklenmeyecek bir durum.

Yeni C3 Aircross, yerden yüksek yapısı ve büyük lastikleri ile yol üzerinde sürücüsüne güven veren bir otomobil. Araçta opsiyonel olarak sunulan Grip Control (Yol Tutuş Kontrolü) ve Hill Assist Descent (Yokuş İniş Desteği) sayesinde her türlü zeminde kolayca hareket edilebiliyor. 5 sürüş modu bulunan Grip Control’de standart moda alındığında çekiş otomatik olarak ayarlanıyor. Sistemde ayrıca, Kum, Arazi, Kar veya ESP Kapalı modlarından birini seçilebiliyorsunuz. Ancak kullanım esnasında sizi çok zorlayan bir detay var ki o da vites göstergesinin konumu. Normal şartlar altında vitesin hangi pozisyonda olduğunu görmek için vites çerçevesine bakmanız yeterliyken Aircross’da bunun için gözünüzü yoldan ayırarak bardaklığın önüne bakmanız gerekiyor. Gerçi bunun otomatik şanzımanlı bir araç kullanımında ne kadar önemli olduğunu da merak ediyoruz?

Citroen C3 Aircross Güvenlik Özellikleri

C3 Aircross EuroNCAP çarpışma testine alındı. Model, 5 yıldız alarak güvenlik konusunda eksiği olmadığını da kanıtladı. Özellikle aracın sahip olduğu elektronik yardımcılar yüksek puan almasına yardımcı olmuş. Citroen C3 Aircross çocuk yolcu güvenliğinden yüzde 82, yetişkin yolcu güvenliğinden yüzde 85 ve yaya yolcu güvenliğinden yüzde 64 puan almış.

Citroen C3 Aircross Yorumları

Murat Tosun’un Citroen C3 Aircross yorumları şöyle: Citroen büyüyen pazara iyi bir giriş yapmış yaptı. Küçük SUV sınıfında iddialı olacak bir araç. Kişiselleştirme olanakları çok fazla ve bu onu rakiplerinden direkt olarak ayıracak en önemli özelliklerinden. Farklı tasarımı da önemli artıları arasında yer alıyor. Kullanım özelliklerinde büyük bir problem olmaması da avantajlarından.

Citroen C3 Aircross Teknik Özellikleri

Motor: 1.2 lt /Motor Hacmi: 1199 cc / Silindir Adedi: 3 /Maksimum Güç: 110 HP/Maksimum Tork: 205 Nm

Citroen C3 Aircross Modelinin Performans Verileri

0-100 km/s Hızlanma: 10.6 sn / Maksimum Hız: 183 km/s

Frenler:

Ön: Hava kanallı disk /Arka: Disk

Citroen C3 Aircross Yakıt Tüketimi Miktarı

Yakıt Türü: Benzin Şehir İçi: 6.9 lt/100 km/ Şehir Dışı: 4.8 lt/100 km /Karma: 5.6 lt/100 km / Test: 7.4 lt/ 100 km / CO2 Emisyonu: 126 gr/km

Boyutlar

Uzunluk: 4155 mm /Genişlik: 1765 mm /Yükseklik: 1597 mm /Dingil Mesafesi: 2604 mm

Citroen C3 Aircross Bagaj kapasitesi: 410 lt /Yakıt Depo Kapasitesi: 45 lt /Boş Ağırlık: 1203 kg

Lastik Boyutu: 215/50 R17

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here