Genç ailelere özel sportback

‘ Audi A3 sportback yaradılış hikayesi ’90’lı yılların ortasına kadar uzanıyor. 2003 yılında düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı’nda A3’ün üç kapılı ikinci nesli tanıtılmıştı.
‘ Beş kapılı ‘Sportback’le tanışmamız ise 2004 yılı Paris Otomobil Fuarı’n da gerçekleşti.
‘ Metalik radyatör ızgarasıyla dikkat çeken otomobilin üç kapılı kardeşi de makyajlanarak geçtiğimiz aylarda aynı görüntüye kavuştu.
‘ A3 Sportback Türkiye’de 1.6 litre 102 ve 115 HP, 2.0 litre 150 HP benzinli, 1.9 litre 105 HP, 2.0 litre 140 HP dizel motor seçenekleriyle satılıyor.
‘ 1.6 litre 102 HP ve 2.0 litrelik benzinli modellerde tiptronik şanzıman opsiyonel olarak alınırken, 2.0 litre dizel motorda DSG elektro hidrolik şanzıman seçeneği bulunuyor.

 

Güvenlik

A3 Sportback’in üç kapılı kardeşi 2003 yılında yapılan Euro-NCAP testlerinden dört yıldız almayı başardı. A3’ün yolcularına güvenlik sağlayan kafesi genel anlamda sağlamdı. Bunun kanıtı testten sonra sürücünün kapısının açılabilmesiydi. Emniyet kemerleri ve hava yastıkları araçtakileri korurken, sürücünün göğsünü ve başını direksiyona vurmasını engelledi. Aracın yandan çarpma testinde gösterdiği performans etkiliydi.

Konfor, İşlevsellik ve donanım

‘ A3 Sportback’in iç mekan kalitesi yüksek. İşçilik kusuruna rastlamaksa güç
‘ Çift renkli kokpit yapısı ferah bir iç mekanın yaratılmasına katkıda bulunmuş.
‘ Müzik ve klima sisteminin kontrolleri kolay. Ayrıca müzik sistemi direksiyon üzerinden de kontrol edilebiliyor.
‘ Gösterge tablosu okunaklı. Direksiyon tarafından perdelenmemesi olumlu bir özellik.

Sürüş İzlenimi

A3 Sportback tasarımıyla güncelliğini koruyan bir otomobil. Ön tamponun alt kısmına kadar inen metalik çerçeveli radyatör ızgarası ön tasarımın en dikkat çekici öğesi. Yandan uzun yapısı fark edilen otomobilin arka kısmı da önü kadar çekici. Stop grubu Audi’nin son yıllarda kitrendini yansıtıyor.
A3 Sportback boyutlarıyla sınıf standartlarını karşılıyor. Önde ve arkada sunulan diz mesafesi yeterli düzeyde. Otomobilin 370 litrelik bagaj hacmi kompakt sınıf standartlarını zorluyor. Arka koltukların yatırılmasıyla bu hacmi 1120 litreye kadar artırmak mümkün. A3 Sportback’in belirgin bir görüş problemi bulunmuyor. Zaten donanım listesinde yer alan park sensörleri hataya imkan tanımıyor.
Test otomobilimizde VW Grup’un uzun yıllardan beri kullandığı 8 supaplı 1.6 litrelik bir motor görev yapıyordu. Bu motor 5600 d/d’de 102 HP güç, 3800 d/d’deyse 148 Nm tork üretiyor. Alt devirlerdeki canlılığıyla dikkat çeken ünite makul bir performans sunuyor.

Şanzıman Gayet Başarılı

Triptronik özellikli otomatik şanzıman motor gücünü törpülememesiyle beğenimizi kazandı. Direksiyon üzerinden de kontrol edilebilen şanzıman hızlı vites düşürmesi ve yükseltmesiyle göze çarpıyor. Motor eski teknoloji olmasından ötürü yakıt tüketimi disiplininde çok parlak sonuçlara imza atamadı. Testimiz süresince elde ettiğimiz 8.8 litrelik tüketim ortalaması yüksek kalıyor. 55 litrelik deposuyla menzili 625 km.Otomobilin orta sertlikteki süspansiyonu yeterli konforu sunuyor.Yol tutuş kabiliyeti için ESP görevlendirilmiş. Bu sistem sayesinde otomobili yoldan çıkarmak güç.
Test otomobilimizde standart olarak sunulan ABS güvenli bir duruş performansı gösterdi. 100 km/s hızdan durmak için harcadığımız 37 metre bunun kanıtı.

Genel Değerlendirme
İşçilik 9 Audi klasiği
Görüş 8 Park sensörleri yardımcı
Performans 6 Pek parlak değil
Tüketim 6 Bir miktar yüksek
Konfor 7 Tatmin ediyor
Frenler 8 Duruş mesafesi kısa
Yalıtım 8 İç mekanda ses yok
Donanım 8 Eksiği yok gibi
Fiyat 7 Yüksek değerli etiket taşıyor
28.403 Avro
Sonuç Genel anlamda kullanımı keyifli. Dört kapılı karoserine rağmen yeteri kadar sportif. Direksiyondan vites değiştirme olanağı sağlayabilmesi değerini artırıyor. Ancak performans disiplininde iddialı olmadığı ve yüksek yakıt tüketimini belirtmemiz gerekiyor.
İkinciel Kardeş firma Volkswagen kadar yüksek performans sunmuyor. Fakat kullanıcısını üzmediği kesin. Hızlı alım-satım gücüne sahip bir otomobil. Otomatik vites opsiyonu ikinci eldebir avantaj.

TuluDARICAN 20/08/2005

 

 

 

 

 

Sportback Test ve Teknik Verileri

STANDART DONANIM
ABS,EBD, EDL, ASR, sürücü, yolcu, yan ve perde hava yastıkları, elektronik çift bölgeli klima, üç kollu direksiyon, yol bilgisayarı, elektro-krom ayna, uzaktan kumandalı merkezi kilit, arka cam için güneşlik, alarm, immobilizer, ısıtmalı silecek suyu, elektrik kumandalı camlar, yükseklik ayarlı sportif ön koltuklar, sis farları, elektrikli ve ısıtmalı dış aynalar, ilk yardım çantası, reflektör
FABRİKA VERİLERİ TEST VERİLERİ
Motor: Önde enlemesine yerleştirilmiş sıralı dört silindirli motor Hızlanma
Motor Hacmi: 1595 cc 0-50 km/s : 4.0 sn
0-100 km/s : 13.5 sn
Motor Gücü: 5600 d/d’de 102 HP 0-130 km/s : 21 sn
Hız
Max. Tork: 3800 d/d’de 148 Nm Max. hız : 185 km/s
Frenler: önde disk arkada disk
Bagaj: 370/1120 lt İç gürültü
Boyutlar: 4286/1765/1423 mm Rölanti 43 dB(A)
Ağırlık: 1295 kg 100 km/s : 66 dB(A)
Lastikler: 225/45 R17 100 – 0 km/s 37 m
Test tüketimi: 8.8 lt/100 km
Depo kapasitesi: 55 lt
Menzil: 625 km

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here