Dünyada olduğu gibi ülkemizde de elektrikli araç kullanımı yaygınlaşıyor. Elektrikli araçlar ulaşım, sanayi gibi alanlarda yaygın olmasa da kullanılıyor. Türkiye’de toplu taşımada elektrikli otobüs kullanan illerden biride Samsun’dur. Hatta Samsun Büyükşehir Belediyesi elektrikli otobüs kullanıldığı, 2 ay gibi bir süre toplam 47.456 litre yakıt tasarrufu sağladığını belirtti.

Elektrikli Otobüs Sayesinde Tasarruf

Samsun’da ilk ultra hızlı şarj özelliği bulunan lityum pilli elektrikli otobüsler kullanılmaya başlandı. Yazılım ve tasarımı %100 yerli olan elektrikli otobüsler Samsun’da 2022 Eylül ayından beri aktif. Temsa ve Aselsan ortaklıklarıyla üretilen elektrikli otobüsler oldukça iyi performans gösteriyor. Elektrikli otobüs 10 dakikada şarj oluyor. Hatta bu şarj ile 90 km yol gidiyor. Samsun Büyükşehir Belediye’si adına elektrikli otobüslerin pek çok faydası mevcut. Birkaçını sayarsak;

  • ilk olarak karbon salınımını sıfıra indiriyor,
  • ikinci olarak 2 ayda 47.456 litre yakıt tasarrufu sağlıyor,
  • üçüncü olarak ise 883.558 TL bütçeden tasarruf ettirdi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in Açıklamaları

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir süreçle ilgili açıklamalar yaptı. Çevre konusunda ise Demir; “Dünya Sağlık Örgütünün yapmış olduğu açıklamalarda karbon salınımının yüzde 23’ü ulaşım araçlarından kaynaklanmakta. Biz, yeni aldığımız elektrikli otobüslerimiz ile 2 ayda kat ettiğimiz 112 bin 990 kilometre yol için yapacağımız karbon salınımını sıfıra indirmiş durumdayız. Yaşanabilir Samsun, yaşanabilir bir dünya için elimizden geleni yapmaktayız” sözlerini dile getirdi.

Ayrıca yakıt tasarrufu konusunda ise Demir, “12 metrelik bir elektrikli otobüsümüzün işletme maliyeti kilometre başına 2,78 TL iken, aynı boyutlardaki bir dizel otobüsün maliyeti ortalama 10,74 TL. Karbon salınımı olarak 2 ayda yapmış olduğumuz 112 bin 990 kilometreyi normal şartlarda dizel araçlarla yapmış olsak 128,53 tonluk bir karbon salınımı yapmış olacaktık. Fakat bunu elektrikli araçlarla sıfıra indirdik” açıklamasında bulundu.

Son olarak Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir; “Elektrikli otobüslerimizle E1 Ekspres hattında günde 132 sefer ve 3 bin 360 kilometre yol kat ediyoruz. Eğer ki, dizel araçlarla bu yolu yapmış olsaydık; 47 bin 456 litre yakıt harcayacak maliyet olarak bütçemizden 1 milyon 237 bin 557 lira çıkacaktı. Ama elektrikli otobüslerle bu giderimiz 353 bin 999,24 lira oldu. Biz elektrikli araçları seçtiğimiz için hem yakıt giderinden 883 bin 558 lira tasarruf ettik. Hem de karbon salınımının sıfır olması nedeniyle doğayı da kirletmemiş olduk” dedi.

Yerli Elektrikli Otobüs Modelleri Sadece 15 Dakikada Şarj Oluyor

Trink sat!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here