V90 Cross Country All-road Estate’in Çok Özel Versiyonu İle Tanışın!

5
2263

Geri Dönüşümlü Malzemeden Volvo

Premium otomobil üreticisi Volvo Cars, Volvo Ocean Race 2017/18’in başlamasını kutlamak amacıyla ödüllü otomobili V90 Cross Country all-road estate’in özel bir versiyonunu tanıttı.

Volvo Cars, özel “V90 Cross Country” ile Volvo Ocean Race’in başlangıcını kutluyor!

Otomobil Üretirken Çevreci Olmak!

Ulaşımı ve daha pek çok şeyi gündelik yaşantımızda kolay ve konforlu kılan otomobiller aynı zamanda karbonmonoksit salınımı ile dünyamızı yaşanmaz bir yer haline getiriyor. Yaklaşık yüz yıllık bir geçmişi olamsına rağmen otomotiv endüstrisi şimdiden yaşadığımız gezegene onarılamaz hasarlar verdi. Çareyi elektrikli araç üretiminde ve diğer laternatif yakıt teknolojilerinde arıyoruz ve bu çevreci arayışımız da yeni pazarlar yaratıyor. Güvenli sürüşe önem veren tasarım anlayışıyla tanınan Volvo markası da bu konuda neler yapabiliriz konusuna odaklanıyor. Bu konuda Volvo Ocean modeli ile keyifli bir çözüm planı çıkarmış.

Yapılan açıklamaya göre; otomobili satın alanlar, aynı zamanda okyanusların sağlığının ne kadar önemli olduğunun anlaşılması için yapılan çalışmalara da doğrudan katkıda bulunacak. Volvo Cars, okyanusları kirleten plastik maddeler ile ilgili çalışmalar yapan “Volvo Ocean Race’s Science Programme”ı desteklemek için üretilen ilk 3000 adet V90  Cross Country Volvo Ocean Race otomobilin her biri için 100 Euro bağış yapacak. Böylelikle projeye toplam 300.000 Euro’luk bağış yapılmış olacak. Bu bağış, Volvo Cars’ın çevreye verdiği önemin ne kadar uzun vadeli olduğunun altını çiziyor.

Bağışlarla Neler Yapılıyor?

Volvo Ocean Race Science Programme”, bu sene yarışacak tekneleri dünya okyanuslarının farklı bölgelerinden çeşitli veriler toplayacak sensörler ile donattı. Sıcaklıklar, barometrik basınç, akıntılar ve rüzgâr hızıyla ilgili bu veriler, daha tutarlı hava tahminleri ve iklim modellemeleri yapmaları için bilim adamlarına küresel boyutta yardım edecek.

Tekneler ayrıca, çevrelerindeki deniz suyunda yer alan tuz seviyesini, çözülmüş CO2 ve alg miktarını da ölçecekler. Bu veriler, mikroplastiklerle ilgili diğer verilerle birleştirildiğinde, plastik kirliliğinin boyutu ve okyanus yaşamına etkisiyle ilgili daha büyük resmin görülmesine yardımcı olacak. Programın bilim ortaklarının arasında NOAA da yer alıyor (National Oceanic and Atmospheric Administration)

Volvo Cars Sürdürülebilirlik Direktörü Stuart Templer, ‘En büyük doğal kaynağımızın, yani okyanusların sağlığının ne kadar önemli olduğunu anlamamıza yardımcı olacak Volvo Ocean Race’s Science Programme’ı desteklemekten gurur duyuyoruz’ dedi. ‘Şirket olarak çevremizdeki dünya üzerindeki olumsuz etkilerimizi minimuma indirmek için çalışıyoruz. Bu yüzden büyük bir çevresel problemle ilgili yenilikçi bir yaklaşım sunan bu proje bize çok uygun geldi – üstelik elektrikli otomobillerle ilgili bir geleceğe odaklanmışken bu proje son olmayacak’

Geridönüşümden Yapılmış Volvo

Otomobilin kendisi de deniz kirliliği ile mücadeleye yardımcı oluyor. İç döşemede yer alan halılar, deniz tabanından toplanan terkedilmiş balıkçı ağları da dahil olmak üzere, yüzde 100 geri dönüşümlü bir naylon malzeme olan Econyl’den üretiliyor.

Volvo Cars’ın Ultra Lüks Excellence Modellerini Yapan Tasarımcılar Çalışıyor!

V90 Cross Country Volvo Ocean Race, Volvo tasarımcıları ve ve bir grup mühendis tarafından Volvo Cars’ın İsveç’in Torslanda şehrinde yer alan merkezinde, şirketin Özel Araçlar Departmanında, özel amaçlı bir üretim alanında geliştirildi. Özel Araçlar bölümünde çalışan mühendisler, özel modeller geliştirmekte uzman kişiler ve ayrıca Volvo Cars’ın ultra lüks Excellence modelleri olan V90 ve V90 cross Country police versiyonlarının üretiminden de sorumlular.

V90 Cross Country Volvo Ocean Race Nasıl Bir Araç?

Mevcut modeli bir başlangıç noktası olarak aldığımızda, V90 Cross Country Volvo Ocean Race, bir Cross Country modelde olması gereken tüm standart özellikleri taşıyor. Örneğin dört tekerden çekiş, artırılmış yerden yükseklik ve tüm hava ve yol koşullarına uygun olarak optimize konfor ve kontrol sunan bir şasi bu özellikler arasında yer alıyor.

Özel ve dışavurumcu bir tasarım ve hem iç mekan hem de dış görünüm için sunulan renk paleti, V90 Cross Country Volvo Ocean Race’i 90 serisindeki diğer kardeşlerinden ayırıyor.

Volvo V90 Cross Country Volvo Ocean Race projesi tanıtım videosunda da detaylar anlatılıyor.

İlk defa 2014 yılında Volvo Concept XC üzerinde görülen mat gri ve parlak turuncu detaylar, kristal beyazı bir dış renk, özel tekerlekler ve dikişlerle birleştiriliyor.

Volvo Cars Özel Araçlar ve Aksesuarlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Dan Olsson, ‘V90 Cross Country Volvo Ocean Race, normal yollarda ve arazide başarılı olan, dengeli ve yetenekli bir all-road otomobil’ dedi. ‘Bunun dışında ayrıca, özel olarak geliştirilmiş bazı standart özelliklere sahip. Bu özellikler arasında entegre ve ayrılabilen bir ışık, ek güç üniteleri ve akıllı, kir ve su geçirmeyen malzemeler de yer alıyor.

3000 otomobilin ilk bölümü dünya çapında 30 pazarda satılmaya başlanacak. Bu ülkeler arasında EMEA bölgesinde yer alan hemen hemen tüm ülkeler ve aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Çin de yer alıyor.

 Volvo marka araçlar ilginizi çekiyorsa arabam.com Volvo test sürüşü içeriklerini takip edebilirsiniz.

5 YORUMLAR

  1. volvo insan güvenliğin dostu iken şimdide doğa dostluğu ile yeni ikincil bir hayat oluşturmuş tebrikler.. “İnsan ve Doğa Dostu Volvo”

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here