Türk Mucitten Yeni Bir Motor Teknolojisi

8
15316
‘Hisar Dairesel Motor’

Hacim, Yakıt ve Maliyette Tasarruf Sağlayacak Dairesel Motor İcat Etti

Giresun Üniversitesi Şebinkarahisar Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu öğretim görevlisi Fatih Burçin Gürarslan (42), otomotiv sektörü için hacim yakıt ve maliyette tasarruf sağlayacak dairesel motor icat etti. Gürarslan, piyasadaki motorların 1/5 i boyutunda olarak üretmiş olduğu bu motora  ‘Hisar Dairesel Motor’ adını verdi.

dairesel motor

Birçok İcat Yaptı!

Giresun Üniversitesi Şebinkarahisar Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu öğretim görevlisi Fatih Burçin Gürarslan, bu zamana kadar birçok tasarımda bulunmuştur. Bunlar ergonomik tabanca tasarımı, fındık dövme makinesi, kapaksız şişe, döner pistonlu içten yanmalı motor. tüm tasarımlarının patentini almıştır. Son 5 senedir dairesel motor üzerine çalışmalar yapan Gürarslan, mevcut motorlara göre 1/5 oranında daha küçük olan ‘Hisar Dairesel Motor’ icat etti. Gürarslan, hacim, yakıt ve maliyette tasarruf bakımından mevcut araba motorlarına göre Hisar motorun çok daha avantajlı olduğunu belirtti. İcat ettiği motora uluslararası patent alınabilmesi için maddi destek bekleyen Gürarslan, prototip üretilmesi için de uygulama sahası, teknik ve maddi destek talebinin olduğunu ifade etti.

‘TORKU YÜKSELTTİM, YAKIT TASARRUFU SAĞLADIM’

Dairesel motoru çocukluğundan beri düşündüğünü belirten Gürarslan, “Öğrencilik yıllarımda makineleri inceledim. Motorların icadından itibaren büyük bir tasarım değişikliğine uğramadığını ve halen ilkel metotlarla devam edildiğini gördüm. Makine ve bilim sanayisi gelişmiş ancak bu eksikliğin bir an önce giderilesi için kolları sıvadım. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli motor teşviklerini de dikkate alarak bu konuyu kendime görev bildim. İçten yanmalı motorları inceleyerek; dış boyutlarını küçülttüm, torku yükselttim, gereksiz sürtünmeleri azaltarak, yakıt tüketiminde tasarrufu sağladım. Motoru mevcut motor boyutlarından 1/5 oranında daha küçük boyutlara çektim. Dolayısıyla maliyeti düşürerek elektrikli araç motorlarına göre daha avantajlı hale getirdim. Hatta küçülttüğüm motor aksamının boş bıraktığı alan kullanıcılar için ikinci bir bagaj alanı oluşturuyor. En önemlisi de İnsansız Hava Araçları (İHA) için hafiflik sağlıyor, tanklarda önem arz eden kullanım alanı ve ikinci bir motor takılmasına olanak da sağlıyor” dedi.

‘TÜRK OTOMOTİV SEKTÖRÜNE FARK GETİREBİLİR’

Türkiye’nin, dairesel motor imalatıyla motor pazarında tekel haline gelebileceğini ifade eden Gürarslan, motor imalatımız ile savunma sanayimizin ve tüm dünyanın kullanacağı dairesel motorların ekonomiye katkı sağlayarak, dış devletlere bağımlılığın önüne geçeceğini ümit ediyorum. Türkiye’nin motor alanında yabancı ülkelere bağımlılığının tersine dönebilmesi için Türk otomotiv sektörüne fark getirecek dairesel motorun bir an önce üretime geçmesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Türk Paten Enstitüsü’ne başvuruda bulundum ve yapılan araştırmanın sonucunda proje raporum onaylandı. Şimdi patent almayı bekliyorum. Uluslararası patent alınabilmesi için de maddi destek, prototip üretilmesi için uygulama sahası, teknik ve maddi destek talep ediyorum” diye konuştu.

2. El Otomobil ilanlarına Buradan Ulaşabilirsiniz >>>

8 YORUMLAR

  1. Günümüz motorlarının yer kaplıyor dediğiniz kısmı yanma sonucu oluşan yüksek ısının motor ve yardımcı sistemlere hasar vermemesi için geliştirilmiştir.Asıl yer kaplayan soğutma ve yağlama sistemidir.Elbette düşünmüşsünüzdür ve projenin tamamının açıklanması mümkün olmaz fakat en azından küçük açıklamalarla konuyla alakası olan okuyuculara bilgi belkide bir fikir verilebilir.Sanayici ağzını kullanırsam LA GARDAŞ YOLDA KALIR O HARARET YAPAR HARARET….

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here