Toyota Müşterileri Araçlarını Bekliyor? Bu Durum Ne zaman düzelecek?

0
2093

Türkiye ‘de Üretilen Araçlarda (Fiat Egea, Toyota Corolla, Toyota C-HR) Dahi Bekleyiş Sürüyor.

Pandemi dolayısıyla birçok sektörde olduğu gibi otomobil sektöründe üretimde aksama ve hatta durma noktası yaşanmıştı. Bu sebeplerden dolayı ülkemizde sıfır km otomobil almak isteyenler sıraya girmiş durumdadır. Üretimi Türkiye’de gerçekleşen Fiat Egea, Toyota Corolla, Toyota C-HR modellerini dahi kapsamaktadır. Bu model araçları almak isteyenler de uzunca bir süre bekliyor . “Bu dönem daha ne kadar sürecek ?” ise herkesin akıllarındaki soru. Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ CEO’su Ali Haydar Bozkurt’tan açıklama geldi.

2020 yılı itibariyle Türkiye ’de 42 bin Toyota satmış olacaklarını açıklayan Bozkurt, “Araç tedarik edebilsek 60 bin de satardık ama...” diye belirterek durumu şu şekilde izah etti.
Türkiye
Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt Yeni Hilux lansmanında Açıklama Yaptı.
“Sektörümüzde satışlar açısından en belirleyici unsur kısmen de olsa
devam etmekte olan tedarik ve araç stok sorunu. Toyota olarak
istediğimiz kadar aracı alamıyoruz. Pandemi sürecinde duran üretim şu anda sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde devam ediyor. Herhangi bir hatta bir kişi pozitif çıktığı zaman o bölüm komple karantinaya alınıyor. Tamamen kapanma riskini almamak için bu şekilde üretim yapılıyor. Bu durum yılbaşına kadar devam eder gibi görünüyor.

0 Km Toyota Almak İsteyen Uzun Bir Süre Bekleyecek

Türkiye
Toyota Bayi
Toyota olarak da yeni gelen taleplere ancak aralık ayında araç verebiliyoruz. Filo müşterilerimizle ise 2021 için anlaşmalar yapıyoruz. Filo tarafında şimdiden gelecek
seneyle ilgili 6-7 bin adet sözleşmeli talep var. 2020 yılı toplam otomotiv
satışlarının seyrini ise bulunurluk belirleyecek. Salgında ikinci dalga
yaşanmazsa ve her şey bu şekilde devam ederse yıl sonu toplam satışlar
735-750 bin adetlerde gerçekleşebilir.”
2021 yılı için talebin yüksek olacağını ancak pandemi dönemindeki aksaklıkların etkisinin hala daha  yaşanmaya devam edeceğini bahse alan deneyimli yönetici, “Bu durum 2021 yılı ilk çeyreğinde de devam eder. Halen torpil telefonları alıyoruz. Bu yıl satışlar 700 bin adetleri bulur. Firmaların araç tedariğine bağlı olarak sayı daha da artabilir. Türkiye’de 600 bin adetlerin altındaki pazar sıkıntı yaratır” görüşünü ifade etti.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here