Renault Fransa’daki Fabrikasını Kapatabilir

0
1231

Renault, Fransa’da yer alan ve en önemli üretim tesislerinden biri olan Flins’i 2 milyar euroluk maliyet düşürme stratejisi doğrultusunda kapatabilir.

Fransa’da ekonomi haberleri yapan Les Echos ve Le Canard Enchaine gazetelerinde çıkan habere göre Renault Fransa, Paris yakınlarında yer alan Zoe, Nissan Micra üretiminin gerçekleştirildiği ve 2600 kişinin çalıştığı Flins fabrikasını kapatabilir.

2019 yılında Flins tesisinde 160 bin adet otomobil üretimi gerçekleşti. Marka bu tesisteki Zoe bandına 2018 yılında yatırım yapmıştı. 1952 yılında açılan tesis markanın önemli modelleri olan Dauphne, Renault 4, Twingo ve Clio gibi modellerinde aralarında bulunduğu 18 milyon otomobil üretimi gerçekleştirdi.

Fabrikanın öneminin temel sebebi olan Clio üretimi Türkiye ve Slovenya’ya yönlendirilince Flins’in eski popülerliği de kalmadı.

Dieppe de Kapanabilir

Renault’un Kuzey Fransa’da yer alan diğer fabrikası Dieppe’de ise limitli adette piyasada bulunan Alpine markasının modelleri üretiliyor. Fransız medyasında yer alan habere göre bu fabrikanın da kapatılacağı konuşulan konular arasında. Bu küçük tesiste de 400 kişi çalışıyor.

Şirketin CEO’su Clothilde Delbos, 28 Mayıs tarihinde hem Nissan ile ortaklığın geleceğini hem de maliyet düşürme stratejisinin detaylarını açıklayacak.

Geçtiğimiz günlerde Slovenya Ljubljana’da yer alan tesisinden 400 çalışanı işten çıkaracağını açıklamıştı. İşten çıkarmanın sebebinin Koronavirüs olduğu belirtilmişti.

2.el Renault ilanlarını hemen inceleyin

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here