Piyasada Hala Sıfır Otomobil Bulunamıyor

3
998
Sıfır Otomobil

Bu yılın başlarında patlak veren COVID-19 pandemisi Dünya’nın neredeyse her yerinde otomotiv üretimini durdurdu. Yalnızca otomobil üreten fabrikalar değil, otomobil üretiminde kullanılan parçaların üretiminin durması tedarik zincirlerinde ciddi aksamalara sebebiyet verdi. Pandeminin etkisi azaldıkça fabrikalar yeniden üretime başladı ancak artan talebi karşılamak kısıtlı üretimle mümkün olmadı. Fabrikalar son zamanlarda tam kapasite üretime geçmiş olsa da artan sıfır otomobil talebi bugün bile karşılanamıyor.

Konuyla alakalı görüşlerini dile getiren Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, özellikle yüzde 50 ÖTV dilimine giren otomobillere yoğun talep olduğu için bulunurluk sıkıntısı yaşandığını belirterek; “Avrupa’daki üreticiler, önce kendi pazarını beslemenin derdine düştü. Bundan ötürü de bir miktar yine bulunurluk sıkıntısı yaşıyoruz. Bunun da sebebi sektör, ÖTV’de bir değişiklik beklemediği için yüzde 60 ÖTV dilimindeki arabalara yoğunluk vermişti. Siparişler o şekildeydi. Yüzde 60 ÖTV dilimi de yüzde 80’e çıktığı için tüketici, şu anda yüzde 50 ÖTV dilimine giren araçlara ilgi gösteriyor.” açıklamalarında bulundu.

Avrupa Önce Kendi Pazarını Besliyor.

Avrupa’da otomotiv üreticilerinin toplanmaya başladığını, ancak üreticilerin önce kendi pazarlarındaki talebi karşıladığını belirten Şahsuvaroğlu; “Avrupa’da üretimler artıyor ve otomotiv endüstrisi pandemideki kayıplarını bu çeyrekte toparlamaya doğru adım adım gidiyor. Dolayısıyla Avrupa’daki hareketlilikten ötürü iç piyasaya araç biraz daha nazlı geliyor açıkçası. Oradaki üreticiler, önce kendi pazarını beslemenin derdine düştü. Bundan ötürü de bir miktar yine bulunurluk sıkıntısı yaşıyoruz.” dedi.

Yerli Üretim Sıfır Otomobil Tercih Ediliyor

Vergi oranları ve matrahlarında yapılan güncellemenin ardından %50 ÖTV dilimindeki yerli üretim sıfır otomobil talebinin arttığının altını çizen Şahsuvaroğlu: “Bu durum Türkiye’deki yerli üretime yaradı. ÖTV matrahı değişikliğinde yerlide 70 bin TL’den 85 bin TL’ye çıkması, ithalde de 120 bin TL’den 130 bin TL’ye çıkması yerliye doğru bir ilgi doğurdu. Yerli üretimin yanında yüzde 50 ÖTV dilimine girmeye çalışan ithal modeller de var.”

“Mesela, ocak ayındaki satışlarda yerli oranı yüzde 41, şubatta yüzde 42,8, martta yüzde 39 ve nisanda yüzde 30,4. Baktığımızda nisana kadar ithalin payı yüksek. Uygun kamu destekli faizlerin olduğu dönemde, mayısta yüzde 47,9, haziranda yüzde 49,7 seviyesinde. Haziranda uygun destekli kredi bitince temmuzda yüzde 45’e, ağustos ayında yüzde 44’e düşmüş. Tekrar eylülde yerlinin oranı matrah güncellenmesiyle beraber yüzde 50,7’ye çıkmış. Yani demek ki tüketici, yerli üretim otomobili kamu destekli krediler olunca yoğun bir şekilde tercih etmiş ve matrahta pozitif ayrışma olduğu zaman tercih etmiş.” ifadelerini kullandı.

2.El Otomobil İlanları

 

 

3 YORUMLAR

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here