Otomobil yedek parçalarına %50 zam geliyor! Geliyor gelmekte olan… 🙂

Döviz kurlarına bağlı olarak değişen hammadde fiyatları neticesinde, Önümüzdeki 3 aylık dönem için %50 oranında bir zam haberinin yedek parça fiyatlarına yansıyacağı öngörülüyor.

Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği (OSS) Başkanı Ziya Özalp, Hammadde fiyatlarında oluşan artışlar neticesinde önümüzdeki 3 ay içinde kademeli olarak %50 oranında bir zam geleceğini duyurdu.

Dünya gazetesinin haberine göre, ilk zamlar geçen hafta yapılmış.

Otomobil Yedek Parçalarına

Yedek parça fiyatları yüzde 15 arttı.

Özalp, “Toplam enflasyona etki edecek bir ‘otomotiv enflasyonu’ kapıda” değerlendirmesinde bulundu.

1Otomobil Yedek Parçalarına %50 Zam Kapıda!

Yedek parça sektörü ülkemiz özelinde toplam hacmi 5 milyar dolar olan bir endüstri. “Bu pazar payının ancak %50 oranındaki bir kısmının OSS üyeleri tarafından alındığını belirterek, bugüne kadar zam miktarlarını olabildiğince fiyatlara yansıtmadıklarını kaydederken, özellikle bundan sonraki süreç içinde yaşanması beklenen %50 oranındaki zam miktarının kaçınılmaz olarak yansıyacağını” belirtti.

“Özellikle Orta Asya bölgesinden yoğunlukta gelen yedek parçaların, Konteyner navlun fiyatlarının 4 katına ulaştığını ve 13 bin dolar bandına kadar çıktığını” belirtti.

Özalp, “Örneğin bir firma filtre getirecek diyelim. Bir konteynerin navlun maliyeti zaten 12-13 bin dolarken, o ekipmanın içerisinde getirdiğiniz filtrenin değeri ise 10-15 bin dolar. Bazı firmalar, Uzakdoğu’daki üreticilere ‘ben sana ürünün ödemesini yapayım ama nakliyeyi sonra navlun düşüşe geçtiğinde yapayım’ diyor. Sadece navlun değil, çelik ve plastik gibi hammaddelerdeki yüzde 100’ü aşan fiyat artışları da katlanılamaz boyuta geldi” dedi.

2“Elektrik Faturalarına Yansıyan Zam, Parça Fiyatlarında Etkisini Gösterecek!”

Özalp, “Bizim ürünlerimizde aynı çarşıda, pazarda gördüğümüz gibi bir enflasyon söz konusu. Yani sosyal hayata girdiğinizde birçok zamla karşılaşmaya başladınız, buna ister bir gıda ürünü ister tekstil ürünü olarak bakın, temel bir ihtiyacınızı almaya gittiğinizde karşılaştığınız fiyat artışı maalesef yedek parçada başladı. Yedek parça fiyatları; ağırlıklı ithal ürünler olduğu için ciddi bir şekilde artıyor. Buradaki en büyük avantajımız şu; biz dernek ve sektör olarak alternatif parçalara ulaşabiliyoruz. Yani alternatif parçalarla bu enflasyonu aşağıda tutmaya çalışıyoruz, aslında yaşanan zamlar çok daha yüksek. Zaten yılın başından bu yana artan yüze 25 civarında kurdan başlayıp, onun üzerine de navlun maliyetlerini koyduğunuzda ciddi bir şekilde yüzde 50’ye yakın bir fiyat görüyor olmanız lazım. Biz bunu alternatif parçalar koyarak, farklı markalar oluşturarak, stok seviyelerimizi doğru yönetmeye çalışarak, gerçekten de daha az hissettirmeye çalışıyoruz. Ama inanın bizlerin de bu konuda bir şey yapacak fazla gücü kalmıyor. Temmuzda yüzde 15 zam yapıldı, eylül sonuna kadar bu oran yüzde 50’ye çıkacak. Lastiğinden aküsüne, yedek parçasından camına, işçiliğine kadar biz bu yansımayı göreceğiz” dedi.

3Yerli Üretim Olmazsa Olmaz!

Yedek parça konusundaki yerli üretim konusunda önemli teşvik adımları atılması gerektiğini belirten Özalp, “Devletin uyguladığı teşvikler çok olumlu. Ancak makine gibi bazı teşviklerin süresi 2022’nin sonunda doluyor. Eğer bu dönemdeki bu teşvik yapısı biraz daha devam ederse, yatırım artar. Çünkü bugün herhangi bir makineyi almanız, getirmeniz minimum bir yıl” dedi.

Ziya Özalp, Avrupalı büyük yedek parça dağıtıcıları ile navlun konusunda ortak sıkıntı yaşadıklarını belirterek, “Avrupalı firmalar, ‘neden Türkiye’den daha fazla almayalım?’ diyerek bize sürekli tedarikçi ismi, ürün soruyorlar. Türkiye’den neler alabileceklerini soruyorlar. Bu noktada Türkiye adına ciddi avantajlar gözüküyor. Ancak, bunu Türkiye’de bir bütün olarak ele almamız lazım. Katma değerli, uzun vadeli yatırımlar ve gerçekten de teknolojinin, Ar-Ge mekanizmalarının kullanılacağı yatırımlar çok daha değerli. Otomotiv için birçok Avrupalı üreticinin tesisini buraya taşıyabileceğine inanıyoruz, kapıdalar. Biraz da zorundalar aslında. Umarım politik yaklaşımlar da buna çanak tutar” açıklamasını yaptı.

4Otomobil Yedek Parçalarına Erişim Zorlaşacak!

Özellikle bu artışlar sebebiyle kapanan pek çok firma olduğunu belirten Özalp, önümüzdeki dönemlerde araç yedek parça temini ve stok bulmak konusunda sorunlar yaşanabileceğini belirtti.

“Bir şekilde ithalatlarını durduran firmalarımızın olması bazı ürünlerde bulunabilirlik problemi yaratacak. Türkiye pazarında büyük bir problem diyebiliriz. Bunlar da yavaş yavaş başlayacak. Çünkü insanlar bu maliyetlere ürün getiremiyorlar” dedi.

Aracınızda yapılması gereken bakımlar var ise elinizi çabuk tutunuz. 🙂

İkinci El Otomobil İlanları

Tekerinize taş değmesin.

Otomobil Yedek Parçalarına Otomobil Yedek Parçalarına

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here