Mercedes Benz Türkiye Yatırım Yapmaya Hazırlanıyor

Mercedes-Benz Türkiye Yatırım Yapmaya Hazırlanıyor:

Mercedes-Benz’in AR-GE Üssü Türkiye’de Olacak!

Mercedes-Benz Türkiye

Mercedes-Benz Türkiye yatırım yapmaya hazırlanıyor. Mercedes Benz, Aksaray’daki tesisini dünya genelinde bir araştırma geliştirme merkezine dönüştürmeyi düşünüyor.

Böylece markanın düşünen, inceleyen, geliştiren noktası Türkiye’de olacak. Türk mühendisler için de güzel bir müjde niteliğinde olan bu Mercedes oto haberi, özellikle otomotiv sektöründe kariyer hedefleyenlere sesleniyor. Elbette ülke ekonomisi için de son derece sevindirici bir gelişme.

Alman otomotiv devi Mercedes Benz, Türkiye’de oldukça güçlü yatırımlar yapıyor. Bilindiği üzere markanın Türkiye’de Aksaray’da bir üretim tesisi var. Buradaki tesiste bundan sonra Mercedes kamyonların AR-GE çalışmalarını yapmayı planlayan Mercedes, mühendislerden oluşan geniş bir ekip kurmak üzere çalışmalara başladı. Markanın İstanbul’da da bir AR-GE merkezi bulunuyor.

Mercedes-Benz Türkiye

1Mercedes-Benz Otomotiv Ticaret ve Hizmetler A.Ş.

31.12.2019 itibarıyla Türk Ticaret Kanunu kısmi bölünme sonucu Mercedes-Benz marka hafif ticari araç ve Daimler AG çatısı altındaki tüm otomobil markalarının ithalat ve satışından sorumlu olarak faaliyetlerine başlamıştır.

1967’den 2020 yılına kadar Mercedes-Benz Türk A.Ş. bünyesinde gerçekleşen hafif ticari araçlar ve otomobil markalarının satış ve ithalat faaliyetleri, Daimler AG’nin tüm dünyada başlattığı yeni yapılandırma süreci ile paralel olarak 09.04.2019 tarihinde kurulmuş olan Mercedes Benz Otomotiv Ticaret ve Hizmetler A.Ş.’ne devredilmiştir.

Bu yeni yapılandırma stratejisi kapsamında Otomobil ve Hafif Ticari Araçlar ile Kamyon ve Otobüs ürün gruplarının faaliyetlerine iki ayrı şirket yapısı altında devam etme kararı alınmıştır. Mercedes Benz Otomotiv Ticaret ve Hizmetler A.Ş. 31.12.2019 itibarıyla faaliyete geçmiş ve Mercedes-Benz marka hafif ticari araç ve Daimler AG çatısı altındaki tüm otomobil markalarının ithalat, satış ve pazarlama faaliyetlerini yürütmeye başlamıştır.

Daimler AG’nin 2013 yılında küresel IT stratejisi kapsamında Türkiye’yi bilgi teknolojileri üslerinden biri olarak konumlandırmasıyla İstanbul’da faaliyetlerine başlayan Küresel IT Çözümleri Merkezi (Solution Delivery Center Turkey) de 02.01.2020 itibarıyla Mercedes Benz Otomotiv Ticaret ve Hizmetler A.Ş. bünyesinde faaliyetlerini sürdürmeye başlamıştır. Küresel IT Çözümleri Merkezi bugün tüm dünyada 40’tan fazla ülkeye 7/24 IT hizmeti vermektedir.

Mercedes-Benz Türkiye

Mercedes Benz Otomotiv Ticaret ve Hizmetler A.Ş, bugün 450 personeli istihdam etmektedir. Bunun yanı sıra ülke çapındaki bayi ve satış sonrası hizmetler ağında yaklaşık 900 kişi çalışmaktadır.

2Mercedes-Benz Türkiye Geçmişi:

1967 yılında Daimler-Benz AG’nin ortaklığı ile Otomarsan unvanıyla İstanbul Davutpaşa’da kurulmuştur. Otomarsan’ın ticari unvanı, Türkiye ve ihracat yaptığı ülkelerde gördüğü itibar ve kabul neticesinde 1990 yılında Mercedes-Benz Türk A.Ş. olarak değişmiştir.

Mercedes-Benz Türk A.Ş., 31.12.2019 tarihine kadar Mercedes-Benz marka hafif ticari araçların ve Daimler AG çatısı altındaki tüm otomobil markalarının ithalatını ve satışını da gerçekleştirmiştir. Mercedes-Benz Türk A.Ş., 02.01.2020 itibarıyla Kamyon ve Otobüs gruplarından sorumlu olarak Daimler AG çatısı altında ayrı bir tüzel kişilik olan “Daimler Truck AG” şirketi altında faaliyetlerine devam etmektedir.

İkinci El Mercedes Fiyatları

Kaynak-1

Mercedes-Benz Türkiye

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here