Hangi Plakalar Muayeneden Geçemeyecek?

28
182786

2017 TÜVTÜRK Araç Muayene Kriterlerine Göre Standart Dışı Plaka Trafiğe Çıkamaz!

TÜVTÜRK, 2017 yılında hangi araçların muayeneden geçemeyeceğine dair bir bildiri yayınladı. Bu bilgiler ışığında özellikle plaka konusu, çok detaylı bir biçimde irdelenecek. Standartlara uygun olmayan plakalara sahip araçlar TÜVTÜRK 2017 muayenesinden geçemeyecek.

TÜVTÜRK, bu yıl araç sahiplerine bazı uyarılarda bulundu. Yenilenen araç muayene kriterleri listesine göre artık, bazı araçların kesinlikle muayeneden geçemeyeceğini açıklayan TÜVTÜRK, araç sahiplerinin söz konusu kriterleri tamamlamadan muayene istasyonlarına gelmemelerinin altını çizdi. Zira, bu şekilde hem kendileri hem de diğer araç sahipleri için önemli bir zaman kaybına neden olacaklar.

2017 TÜVTÜRK Araç Muayene Kriterlerine Göre Standart Dışı Plaka Trafiğe Çıkamaz!

3 Temmuz 2017 tarihinde yürürlüğe giren 2017 araç kusur tablosuna göre standart dışı plakalı araçlar artık muayeneden geçemeyecek. Peki, standart dışı plaka nedir?

Standart Dışı Plaka Ne Demek?

Ülkemizde araç plakalarını Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Derneği Hazırlıyor. Kısa adı TŞOF olan dernek, plakaları yasa ile belirlenmiş standartlara göre hazırlıyor. Peki, yasa ile belirlenmiş o standartlar neler?

1. Belirlenmiş bir yazı karakteri ve boyutu var. Plakadaki harfler, rakamlar ancak bu boyutta ve yazı karakterinde olabilir.

2. Plakada TR rumuzu bulunur. TR yazısı beyaz renkte olmalı, yazının zemini mavi renkte olmalıdır.

3. Plakada TR hologramı bulunur.

4. Plakada mühür bulunur.

5. Plakada ay yıldızlı hologram bulunur.

6. Plakanın alt kısmında dalgalı şerit bulunur.

7. Plakada yazılar beyaz üzerine siyah renktedir (özel bazı plakalar hariç)

Yukarıda saydığımız detaylar ana kriterler ya da plakanın ana hatlarıdır. Aşağıdaki durumlarda da plaka geçersiz sayılır ve araç da Aram Muayenesinden geçemez.

TÜVTÜRK Araç Muayenesinden Geçemeyecek Araç Plakaları

1. Plaka üzerinde cam kaplama olması durumunda araç muayeneden geçemez.

2. Plaka üzerinde folyo, kaplama vs. olamaz.

3. Plaka üzerinde çivi, vida vs. varsa ve rakam ya da harflerin okunmasını güçleştiriyorsa araç, muayeneden geçemez.

4. Plaka kenar çizgisinin kesilmesi, şeklinin değiştirilmesi, boyanması durumunda da TÜVTÜRK muayenesinden geçemezsiniz.

5. Plakada boya, boya kalıntısı, aşınma, yazıların okunmasını önleyen hasar, eğim, bükülme, çöküklük varsa yine TÜVTÜRK onayı verilmez.

TÜVTÜRK Hakkında

TÜVTÜRK, ülkemizde araçların trafiğe çıkmaya uygun olup olmadığına dair belgeleri düzenleyen tek yetkili kurumdur. Trafikte daha güvenli bir seyir için araçların sahip olması gereken standartları sağlamalarını amaçlayan TÜVTÜRK, her yıl periyodik araç muayenesi yapar.

TÜVTÜRK İstasyonları Nerede?

Ülke genelinde hizmet veren TÜVTÜRK, 194 sabit ve 75 adet de gezici muayene noktasıyla çalışıyor.

TÜVTÜRK Araç Muayane İstasyonlarında Neler Yapılıyor?

Periyodik araç muayeneleri, yola çıkmaya elverişlilik muayenesi, tadilat sonrası zorunlu muayene, egzoz gazı emisyon ölçüm muayenesi, tespit muayenesi için TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarına gitmeniz gerekiyor.

TÜVTÜRK Araç Muayene Sorgulaması

TÜVTÜRK’ün resmi web sitesi üzerinden plaka bilgisine ve muayene numarasına sahip olduğunuz bir araç için sorgulama yapabilirsiniz. Sistem, son derece kolaydır.

Kiralık Araç Fiyatlarını Görmek İçin Tıklayın >>

Arabam Kaç Para? Hemen Öğrenin

Arabanı Trink Sat

28 YORUMLAR

 1. benım 1998 model bmc levent komyenetım yıllardır arac muayeneden gecıyodu bu yıl plaka ve plaka baglantısının bulundu plakalık nedenıyle muayeneden gecmedı hangı yolu ızlemem gerekıyo

 2. ŞOFÖRLER CEMİYETİNE ESKİ PLAKANI GÖTÜRÜP YENİSİNİ VERİYORLAR . HER PLAKA İÇİN 25 LİRA ÖDEME YAPMANIZ GEREKİYOR. YARIM SAATTE İŞİNİZ BİTER.

 3. Vida,, Plakanın Okunuşunu değiştirmiyor ise…
  Kimi rahatsız ediyor ki..?
  Plakalık lara takılanlar, Park HALLERİNDE küçük DARBELERDE düşüyor..!
  TÜV.. Kurallarını ALMANYADAN Aldılar.. Kafalarına göre uyguluyorlar..
  ARAÇ SAHİBİ… Aracını KENDİSİ KULLANARAK… TÜV. KANALINDAN GEÇMELİ..!!??
  Dikkatinize TÜV. Yetkilileri SELAMLAR.

 4. HARFLER VE RAKAMLAR KALIN BOYANMIŞ GİBİ KİŞİNİN İZAFİ(GÖRECELİ) NEDEN İLE MUAYENEYİ SONLANDIRIP “GİT BU PLAKAYI DEĞİŞTİR DE GEL ” DEMESİ HANGİ VİCDANA VE AHLAKA UYAR. BODRUM DA YAPTIRDIĞIM MUAYENEDE BÖYLE BİR NEDENLE MUAYENEM YARIDA BIRAKILDI VE YENİ PLAKA İLE GELMEM İSTENDİ.

  SORUMLU PERSONELE SORDUĞUMDA O DA ŞÖYLE GÖZÜ İLE BAKTI. HARF VE RAKAMLAR KALIN BOYANMIŞ DEDİ. ORA DA BULUNAN DİĞER ARAÇLARI GÖSTERDİM BU ARAÇLARININ HANGİSİNİN PLAKASINA GÖRE KALIN DEDİM. CEVAP BİLE VERMEDEN GİTTİ.

  KİM VE YA KİMLER BİZİ BU İZAFİ VE FARAZİ BİLGİLERLE SÜRÜNDÜREN KİŞİ VE KİŞİLERDEN KİM KURTARACAK.

 5. 3. Plaka üzerinde çivi, vida vs. varsa ve rakam ya da harflerin okunmasını güçleştiriyorsa araç, muayeneden geçemez.
  içişleri bakanlığı buna el atmalı

 6. Arabamın 2018 Aralık muayenesinde Plakanın değişmesi gerektiği rapora yazıldı. Adet Fiyatı 17 TL. 2 plaka 34 TL. Yarım saat içinde Şoförler Odasının atölyesinde hazırlanarak teslim edildi. Paslanmaz şık bir plakalık alarak monte ettim. Yeniden muayenede Okey verildi. Maliyet totalde muayene eksoz plaka plakalik 350 TL yi buldu.Cash para. 2 yarım gün. Kolay gelsin.

 7. Araç muayenesi ranta dönüştü kafalarına göre kural değişiyor. güya devlet benim canımı düşünüyor. Benim canımı düşünüyorsan araç vergisini düşürün bende bileyim devletimin beni düşündüğünü konserve kutularını muayene etsen ne olur.

 8. Dün araç muayenesine gittim plakamda montaj için olan saglı sollu vidalama haricinde trafigin bana vermiş oldugu şekilde aracımda duruyordu muayenede yok efendim yazı karakteri hatalı yok civata var plakanı degiş büsürü zamanım param boşa gitti haram zıkkım dert olsun.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here