Araç sahipleri belirli dönem aralıklarında araçlarını muayeneye götürmek zorundadır. Ticari araçlara her yıl binek araçlara ise 2 yılda bir yapılan muayene, devletin zorunlu tuttuğu bir kontroldür. Peki her muayeneye giren her araç başarı ile çıkabiliyor mu? Hangi plakalar muayeneden geçemiyor? Bütün bu soruların cevapları için okumaya devam ediniz…

TÜVTÜRK, araçlarını muayene getirecek araç sahiplerine gelmeden önce plakaları konusunda uyarıyor. Plaka üzerinde herhangi bir hasar ya da engel varsa ilk olarak plakaların değiştirilip standart hale getirilmesi gerekiyor. Aşağıda muayeneden geçemeyecek araç plakalarını listeledik.

TÜVTÜRK Araç Muayenesinden Geçemeyecek Araç Plakaları

 • Eğer plakanın üzerinde harf ve rakamların okunmasını engelleyen cisimler varsa,
 • Plakada bulunan karakterleri geçerli yazı karakterleri değilse,
 • Plaka okunması mümkün olmayan yerdeyse,
 • Plaka üzerinde yetkili kurum onayı ya da mühür yoksa,
 • Eğer plaka üzerinde TR ve Ayyıldız gibi zorunlu olan hologramlar bulunmuyorsa,
 • Plaka üzerinde şeffaf örtü bulunuyorsa
 • Plakada boya, boya kalıntısı, aşınma, yazıların okunmasını önleyen hasar, eğim, bükülme, çöküklük varsa yine TÜVTÜRK onay vermez.
 • Plaka kenar çizgisinin kesilmesi, şeklinin değiştirilmesi, boyanması durumunda da TÜVTÜRK muayenesinden geçemezsiniz. Üstelik bunlar ağır kusur sayılmaktadır.

muayene plaka

2017 TÜVTÜRK Araç Muayene Kriterlerine Göre Standart Dışı Plaka Trafiğe Çıkamaz!

3 Temmuz 2017 tarihinde yürürlüğe giren 2017 araç kusur tablosuna göre standart dışı plakalı araçlar muayeneden geçemiyor. Peki standart dışı plaka nedir?

Standart Dışı Plaka Ne Demek? Hangi Plakalar Muayeneden Geçemiyor?

Ülkemizde araç plakalarını Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Derneği Hazırlıyor. Kısa adı TŞOF olan dernek, plakaları yasa ile belirlenmiş standartlara göre hazırlıyor. Peki, yasa ile belirlenmiş o standartlar neler?

plaka

Standart plaka ölçüleri 11.07.199 tarihinde 23752 satılık Resmî Gazete’de belirlenmiştir. Bu ölçüler Tip 1 plaka için:

 • 120 mm yükseklik,
 • 520 mm genişlik

Tip 2 plaka için:

 • 240 mm yükseklik,
 • 340 mm genişlik

1. Belirlenmiş bir yazı karakteri ve boyutu var. Plakadaki harfler, rakamlar ancak bu boyutta ve yazı karakterinde olabilir.

2. Plakada TR rumuzu bulunur. Üstelik TR yazısı beyaz renkte olmalı, yazının zemini mavi renkte olmalıdır.

3. Plakada TR hologramı bulunur.

4. Plakada mühür vardır.

5. Plakada ay yıldızlı hologram vardır.

6. Plakanın alt kısmında dalgalı şerit vardır.

7. Plakada yazılar beyaz üzerine siyah renktedir (özel bazı plakalar hariç)

Yukarıda saydığımız detaylar ana kriterler ya da plakanın ana hatlarıdır.

muayene

Mühürlü App Plaka Muayeneden Geçer Mi?

Belirlenen yasalar dahilinde App plakaya sahip araçlar ne yazık ki muayeneden geçemiyor. Üstelik bu plakalar ağır kusur olarak sayılmaktadır. Bunun sebebi ise plakanın EDS yani Elektronik Denetleme Sistemi tarafından algılanamamasıdır. Bu plakaların acil bir şekilde standart plaka ile değiştirilmesi gerekmektedir.

plaka değiştirme

Plaka Değiştirme Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle; nüfus cüzdanı, araca ait eski trafik belgesi ve plakaları, zorunlu trafik sigortası poliçesi ve noter satışını ifade eden belge ya da geçici tescil belgesi toplanır.
 • Noterde eski plakayı yenileme isteğinde bulunulur.
 • Noterden alınan plaka basım belgesi ve aracın ruhsatı ile şoförler odasına gidilir.
 • Son olarak plaka basım ücreti ödenir ve plaka yeniletilir.

TÜVTÜRK Araç Muayene Sorgulaması

TÜVTÜRK’ün resmî web sitesi üzerinden plaka bilgisine ve muayene numarasına sahip olduğunuz bir araç için sorgulama yapabilirsiniz. Üstelik sistem, son derece kolaydır.

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası 2023

29 YORUMLAR

 1. benım 1998 model bmc levent komyenetım yıllardır arac muayeneden gecıyodu bu yıl plaka ve plaka baglantısının bulundu plakalık nedenıyle muayeneden gecmedı hangı yolu ızlemem gerekıyo

 2. ŞOFÖRLER CEMİYETİNE ESKİ PLAKANI GÖTÜRÜP YENİSİNİ VERİYORLAR . HER PLAKA İÇİN 25 LİRA ÖDEME YAPMANIZ GEREKİYOR. YARIM SAATTE İŞİNİZ BİTER.

 3. Vida,, Plakanın Okunuşunu değiştirmiyor ise…
  Kimi rahatsız ediyor ki..?
  Plakalık lara takılanlar, Park HALLERİNDE küçük DARBELERDE düşüyor..!
  TÜV.. Kurallarını ALMANYADAN Aldılar.. Kafalarına göre uyguluyorlar..
  ARAÇ SAHİBİ… Aracını KENDİSİ KULLANARAK… TÜV. KANALINDAN GEÇMELİ..!!??
  Dikkatinize TÜV. Yetkilileri SELAMLAR.

 4. HARFLER VE RAKAMLAR KALIN BOYANMIŞ GİBİ KİŞİNİN İZAFİ(GÖRECELİ) NEDEN İLE MUAYENEYİ SONLANDIRIP “GİT BU PLAKAYI DEĞİŞTİR DE GEL ” DEMESİ HANGİ VİCDANA VE AHLAKA UYAR. BODRUM DA YAPTIRDIĞIM MUAYENEDE BÖYLE BİR NEDENLE MUAYENEM YARIDA BIRAKILDI VE YENİ PLAKA İLE GELMEM İSTENDİ.

  SORUMLU PERSONELE SORDUĞUMDA O DA ŞÖYLE GÖZÜ İLE BAKTI. HARF VE RAKAMLAR KALIN BOYANMIŞ DEDİ. ORA DA BULUNAN DİĞER ARAÇLARI GÖSTERDİM BU ARAÇLARININ HANGİSİNİN PLAKASINA GÖRE KALIN DEDİM. CEVAP BİLE VERMEDEN GİTTİ.

  KİM VE YA KİMLER BİZİ BU İZAFİ VE FARAZİ BİLGİLERLE SÜRÜNDÜREN KİŞİ VE KİŞİLERDEN KİM KURTARACAK.

 5. 3. Plaka üzerinde çivi, vida vs. varsa ve rakam ya da harflerin okunmasını güçleştiriyorsa araç, muayeneden geçemez.
  içişleri bakanlığı buna el atmalı

 6. Arabamın 2018 Aralık muayenesinde Plakanın değişmesi gerektiği rapora yazıldı. Adet Fiyatı 17 TL. 2 plaka 34 TL. Yarım saat içinde Şoförler Odasının atölyesinde hazırlanarak teslim edildi. Paslanmaz şık bir plakalık alarak monte ettim. Yeniden muayenede Okey verildi. Maliyet totalde muayene eksoz plaka plakalik 350 TL yi buldu.Cash para. 2 yarım gün. Kolay gelsin.

 7. Araç muayenesi ranta dönüştü kafalarına göre kural değişiyor. güya devlet benim canımı düşünüyor. Benim canımı düşünüyorsan araç vergisini düşürün bende bileyim devletimin beni düşündüğünü konserve kutularını muayene etsen ne olur.

 8. Dün araç muayenesine gittim plakamda montaj için olan saglı sollu vidalama haricinde trafigin bana vermiş oldugu şekilde aracımda duruyordu muayenede yok efendim yazı karakteri hatalı yok civata var plakanı degiş büsürü zamanım param boşa gitti haram zıkkım dert olsun.

 9. Bugün plakada boya fln var die sivil polis tarafından ceza yedim motor 2 kere muayneye soktum ilkinde lastik inceymis kaldı ikincide geçti ve plakaya hic bisey demediler ben ceza yiceksem neden boşa o kadar para verip muayne yaptiriyorum böyle benim gibi yaşayan varsa ne yapmam gerekiyor

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here