Ford Otosan Gölcük Fabrikası Açılıyor | Chip Krizi

0
612
Ford Otosan Gölcük

Dünyayı etkisi altına alan chip krizi nedeniyle birçok fabrika üretime ara vermek zorunda kaldı. Chip krizi zaman geçtikçe kötüye gidiyor. Ford Otosan her yıl yapmış olduğu düzenli bakım çalışmasını chip krizi sebebiyle öne çekmiş ve Gölcük fabrikasında üretimi durdurmuştu. 19 Nisan ile 13 Haziran tarihleri arasında üretimi durduran Ford Otosan Gölcük fabrikası, alınan son karar ile birlikte 7 Haziran’da üretime devam edecek. Ancak Eskişehir’de bulunan fabrikada da üretime ara verme tarihleri geri çekildi. Ford Otosan Gölcük Fabrikası açılıyor. Eskişehir Fabrikasında 31 Mayıs – 17 Haziran tarihleri arasında ara veriliyor.

Ford Otosan Gölcük

Ford Otosan Gölcük Fabrikası Açılıyor

Chip krizi, günden güne derinleşerek üretimi aksatmaya devam ediyor. Ford, her sene yaptığı bakım çalışmaları nedeniyle üretime ara verme zamanını öne çekmişti. İlk olarak Kocaeli’de bulunan Gölcük Ford-Otosan fabrikası 19 Nisan ve 13 Haziran tarihleri arasında üretime ara vermişti. Chip tedarikçileri ile yapılan planlamalar neticesinde 7 Haziran’da üretime tekrar başlayacağını duyurdu. Ancak Eskişehir’de bulunan Ford Otosan fabrikası için üretime ara verme durumunu erkene aldı. 31 Mayıs ve 17 Haziran tarihleri arasında üretime ara verme kararı aldı.

Ford Otosan Gölcük

Ford Otosan KAP’a yaptığı açıklamada: “14 Nisan 2021 tarihli özel durum açıklamamızda, yarı iletken tedarikinde yaşanan küresel sıkıntıların devam etmesinin yanında, Japonya’daki deprem ve yangının neden olduğu yarı iletken malzemelerde yaşanan ilave tedarik sorunları nedeniyle, Gölcük Fabrikamızda her yıl yaz aylarında yaptığımız planlı rutin duruşumuzun öne çekilerek 19 Nisan ile 13 Haziran tarihleri arasında üretime ara verilmesine karar verildiği açıklanmıştı. Ana ortağımız Ford Motor Company’nin aldığı önlemler ve şirketimizin tedarikçileri ile yaptığı planlamalar sonucunda, üretime bir hafta önce başlanmasına imkan sağlanmış olup, Gölcük Fabrikasında üretime 7 Haziran tarihinde başlanacaktır.

Diğer taraftan, yarı iletken tedarikinde yaşanan sorunların Ford Trucks iş kolumuzu etkilemesi sonucunda, yıllık bazda bir üretim kaybı yaşanmaması için, Eskişehir Fabrikamızda her yıl yaz aylarında planlı bakım amacıyla yaptığımız rutin duruşumuzun öne çekilmesine ve Eskişehir Motor Fabrikamızda 31 Mayıs – 14 Haziran, Eskişehir Kamyon Fabrikamızda ise 31 Mayıs – 17 Haziran tarihleri arasında üretime ara verilmesine karar verilmiştir.

Yeniköy Fabrikamızda ise üretime devam edilecektir. Yaz aylarındaki rutin duruş döneminde faaliyete ara verilmemesi ve izleyen aylarda üretim temposundaki artış sayesinde, üretime ara verilmesinden kaynaklanan üretim kaybı etkisinin azaltılması; bu kapsamda kamuya açıklanan 2021 yılı toplam üretim ve satış adet tahminlerimizin açıklanan sınırların içinde kalması beklenmektedir.” şeklinde ifade edilmiştir.

2.El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here