Elektrikli Otomobil Bataryalarına Gümrük Vergisi Geldi

0
3450
Elektrikli otomobil

Resmi Gazete’de yayımlanan 2703 karar sayılı İthalat Rejimine Ek Karar ile lityum iyon şarj edilebilir bataryalara yıl sonuna kadar gümrük vergisi geldi.

30 Haziran 2020 tarihli ve 31171 numaralı Resmi Gazete’de yer alan İthalat Rejimi Kararına Ek Karar kapsamında gelen yeni vergiler arasında, şarj edilebilir lityum iyon piller için ayrı bir başlık bulunuyor. Söz konusu bu lityum iyon batarya tanımlamalarından anlaşıldığı kadarı ile temel hedef, elektrikli otomobil batarya bileşeni olacak.

Söz konusu bu karar, 1 Temmuz 2020 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek. Yıl sonuna kadar uygulamada olacak kararın, 2021 yılında devam edip etmeyeceğinin henüz belirtilmedi.

Elektrikli Otomobil Fiyatlarında Gümrük Vergisiyle Artış Yaşanabilir

Gümrük vergisi kapsamına giren lityum iyon bataryalar için çeşitli ölçüler belirlendi. Ağırlığı 250 kg’den az bataryalardan vergi alınmayacak. Telefonlarda, taşınabilir ürünlerde vs. bulunan bataryalar 250 kg’den az olduğu için vergi limitlerinin dışında kalıyor. Elektrikli otomobil bataryası gibi büyük bataryalı ürünler gümrük vergisi kapsamına giriyor. Bataryalar, elektrikli otomobillerin en pahalı parçası olduğu için yüzde 1,3 oranındaki gümrük vergisi nedeniyle fiyatlara zam gelebilir.

Resmi Gazete’de yer alan ifadeye göre;

  • Uzunluğu 700 mm veya daha fazla olan ancak 2820 mm’yi geçmeyen,
  • Genişliği 935 mm veya daha fazla olan ancak 1660 mm’yi geçmeyen,
  • Ağırlığı 250 kg veya daha fazla olan ancak 700 kg’den ağır olmayan,
  • 175 kWh’den daha güçlü olmayan,
  • Nominal voltajı 400 V olan tüm ithal lityum iyon şarj edilebilir bataryalardan yüzde 1,3 oranında gümrük vergisi alınacak.

Sahibinden araba ilanlarını hemen inceleyin

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here