Çip Krizi Ford Üretimini Durdurdu

0
299
Çip Krizi

Tüm dünyayı etkisine alan çip krizi otomobil üretimini oldukça kötü etkilemiştir. Öyle ki çip tedariğindeki sıkıntı nedeniyle bazı fabrikalar üretimi durdurmuştur. ABD merkezli otomobil üreticisi Ford, dünya çapında devam eden çip sorunu nedeniyle Almanya’daki iki fabrikasında üretimi askıya alacağını duyurdu. Otomotiv ve teknoloji şirketlerinin yaşadığı çip krizi fabrika üretimini engellemeye devam ediyor. Amerikalı otomobil üreticisi Ford, Avrupa fabrikasında üretimi durdurmaya karar verdi. Küresel çip krizi nedeniyle alınan kararlar, şirketin Almanya’daki Köln ve Saarlouis fabrikalarını etkileyecek.

Çip Krizi Ford Üretimini Durdurdu

Ford yaptığı açıklamada, “Küresel yarı iletken pazarındaki durum gerginliğini koruyor ve tüm tahminlere göre önümüzdeki aylarda da böyle olmaya devam edecek ve bu da arz darboğazlarına neden olacak” dedi.

Çip Krizi

Açıklamada, önümüzdeki dönemde üretim kayıplarının telafi edileceğine ve müşteriler tarafından daha önce sipariş edilen araçlara öncelik verileceğine işaret edildi. Ford, 3 Mayıs – 18 Haziran ve 30 Haziran – 9 Temmuz arasında, Köln’deki 15.000 işçisinin yaklaşık üçte birinin çalışma saatlerini kısaltacağını ve üretimin 16 Ağustos tarihinde yeniden başlatılacağını duyurdu.

Chip Krizi İçin Intel’den Açıklama Geldi

Bloomberg’de yayınlanan haberde; Intel’in yeni İcra Kurulu Başkanı Pat Gelsinger; birçok sektörde etkisini gösteren küresel chip sorununun kolay bir şekilde çözülemeyeceğini düşündüğünü belirtti. Gelsinger’in röportajında; Intel’in üretimi artırmak ve otomotiv endüstrisindeki chip kıtlığı sorununu çözmek için bazı fabrikalarını dönüştürdüğünü söyledi. Arzın hafifletilmesinin en az birkaç ay süreceğini vurguladı.

Çip Krizi

2020 yılı boyunca, pandeminin etkisi nedeniyle tüketiciler daha fazla elektronik ekipman satın aldı ve böylece yarı iletken chiplere olan talep arttı. Çip üretimi yapan tesislerinin kapanması da bu talebin karşılanmasının zorlaşmasına neden oldu. Tedarik zinciri kısıtlamaları ve lojistik departmanlarının yoğunluğu nedeniyle, dünyadaki birçok şirket 2021’in büyük bölümünde chip kıtlığının devam etmesini bekliyor. Bu küresel kriz nedeniyle, yarı iletken chip üretimi yapan şirketler ilgi odağı haline geldi ve siyasi gündemin en üstünde yer alıyor. Geçen ay, Biden hükümeti rakip yarı iletken şirketler için hükümet finansmanı sağlayacağını duyurdu.

Çip Sorunu Nedir?

Pandemi sebebiyle otomotiv sektöründe üretimde oluşan aksaklık, çip üreticilerini hızlı tüketim ve elektronik sektörüne yöneltti. Kontrollü sosyalleşme sonrasında otomotiv sektöründeki açığın kapatılması için yapılan yoğun çalışma, beraberinde çip sorunlarını getirdi. Otomotiv üretilebiliyor ancak otomotiv elektroniğinde kullanılacak çipler yetişmiyordu. Bu durum otomotiv sektörünün düzelmesine engel hale geldi. Tüm Dünya’da yaşanan aksaklıklar ve üretimdeki duraksamalar Türkiye’de de kendisini gösterdi. Otomotiv sektöründeki üreticiler sorunun çözümünü beklerken bir kötü haberle daha karşılaştılar. Tokyo’da Renesas’a ait bir çip fabrikası yandı ve Japon çip üreticisi üretimi durdurmak zorunda kaldı.

Chip Krizi İçin İntel’den Açıklama Geldi

2.El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here