Artık Ticari Araçlar Kiralanabilecek!

0
8162
Renault

Ticari araç kiralamak yasak mı? Ticari araç kiralama koşulları neler? Nereden ticari araç kiralama yapabilirsiniz? Ticari araç kiralama yasası değişti mi? Bu soruların yanıtları için okumaya devam edin çünkü artık ticari araçlar kiralanabilecek!

Artık Ticari Araçlar Kiralanabilecek!

Son dönemde ekonomik koşullardaki olumsuzlukların ticari işletmeleri, özellikle KOBİ’leri etkilemeye başladığı bir gerçek.

2. el kiralık araç fiyat listesi için buraya tıklayın!

Bilindiği gibi küçük-büyük birçok işletme araç ihtiyacı duyuyor ama 2009 yılından beri ticari araç kiralama yasaktı. Ancak yeni yılla birlikte bu yasağa son verildi ve hem araç ihtiyacı olan işletmeler hem de kiralama şirketleri için oldukça önemli bir gelişme yaşandı.

 Ticari Araç Kiralama Yasası Değişti!

Yukarı da da bahsettiğimiz gibi 2009’dan beri ticari araç kiralamak yasaktı. Ticari araçların kiralanabilmesini mümkün kılan “Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” 31 Aralık 2018’de Resmi Gazete’de yayınlandı.

Düzenleme kapsamında, sözleşmeli taşıt kullanma hakkı verilen türde yetki belgesi sahiplerinin, doğrudan kiracı olarak tarafı oldukları uzun süreli kiralama sözleşmesi yoluyla ticari araç temin etmeleri mümkün kılındı. Böylece özellikle KOBİ’ler, hafif ticari araç satın almak zorunda kalmayacaklarından, kısıtlı öz kaynaklarını mümkün olan en etkin ve verimli şekilde temel faaliyetlerine aktarabilecek.

KOBİ’lere büyük fayda sağlayacak olan yeni düzenlemeyle uzun süreli kiralama yapabilecek olan işletmeler, ticari araç ihtiyaçları için yüksek finansman maliyetlerinden ve bazı risklerden etkilenmekten kurtulacak. Ayrıca eski araçların kullanımdan kaynaklanan fazla yakıt tüketiminin de önüne geçilmesi hedefleniyor.

Kiralanan yeni nesil araçlarla yakıt tasarrufu sağlanırken, güvenlik anlamında da önemli bir gelişme sağlanacak. Ayrıca yapılan düzenleme, global açıdan önemli bir ticari araç üretim üssü konumunda bulunan Türkiye’nin üretim performansına da pozitif yönde katkı sağlayacak. Bunun yanında filo ve operasyonel kiralama sektörünün de büyümesinde rol oynayacak.

2. El Ticari Araç Fiyat Listesi 

 

 

 

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here