2019 Model Volvo S60’ın Dizeli Yok!

0
5864

Dünyanın en güvenilir otomobillerini ve en güvenli sürüş konforunu sunma ilkesinden hiç vazgeçmeyen Volvo markası, çevreci olmasıyla da tanınır. Eeee Kuzey Avrupa’nın göbeğinde bir İsveç’li olarak büyümüş olan markadan da bu beklenir elbette…Dizel Volvo hayali kuranlar için kötü bir haberi var markanın. Volvo’nun son dizeli Volvo S60 da artık dizel olarak üretilmeyecek.

2019 Model Volvo S60’ın Dizeli Yok!

2019 model yılı Volvo S60 için söylenecek en net şey: markanın dizelle vedalaşmasını simgelediği. Yeni S60 benzinli motor ve Hybrit motor seçeneği sunacak ama dizel S60 olmayacak.

Benzinli Volvo S60 ya da hybrit Volvo S60 seçeneklerinden birini seçen kullanıcılar, otomobilde tasarım anlamında da değişen detaylarla karşılaşacak. Mesela yeni S60’ın arka kısmı tamamen S90’dan alınacak. Bildiğimiz, alıştığımız Volvo S60 tasarımında kapı yapısı ve “C” şeklindeki sütun yapısı ise özgün birer detay olarak sabit kalacak.

Volvo’da Dizel Devri 2019 İtibariyle Bitiyor!

Volvo’nun güncel modellerinde S60 dışında dizel seçenek yoktu. Dizel Volvo almak isteyenlerin tercihi de S60 modelinden yana oluyordu. Ancak 2019 yılı itibariyle artık S 60 modelinin de dizel seçeneği olmayacak.

Dizel Volvo S60 İlanları

Dizel Volvo S60 ilanları için hem sıfır km hem de ikinci el Volvo S60 ilanlarını detaylı olarak inceleyebilirsiniz. İlanları, fiyata göre, şanzıman tipine göre, sahibinden ya da galeriden verilen S60 ilanı olmasına göre, ekspertizli ilan olmasına ve daha pek çok özelliğine göre kategorize eden arabam.com sistemiyle kolayca filtreleyebilirsiniz.

Dizel’n gelmişi Geçmişi…

Dizel motorlu araçlar, bugünün hbrit teknolojisi sayılmazsa en yeni motor seçeneği aslında. Bildiğiniz üzere Dünya otomotiv endüstrisi tarihinde ilk üretilen otomobiller buharla çalışıyordu. Sonra elektrikli motor, sonra içten yanmalı sistem yani benzinli motor ve sonra da dizel motor keşfedildi. Yakıt konusunda hem performans hem de ekonomik kullanım özelinde arayış hep devam etti ve ediyor da. 1980’lerde başlayan dizel sevdası ise çevreye verdiği zarar sebebiyle sevilmemeye, istenmemeye başladı.

Dizel Olsun mu Olmasın mı?

Avrupa’da pek çok ülkede dizel araba kullanmak ya yasak ya da yasaklanmak üzere. Ancak dünyanın geri kalanında henüz böyle adımlar atılmadı. Ancak biz de de dizel konusunda biraz caydırıcı detaylar var gibi. Bunların hepsinin ayrıntısı için Mert Yılmaz’ın Dizel Devri Bitiyor mu adlı yazısına bakmanızı tavsiye ederiz.

Dizel olsun mu olmasın mı sorusunun cevabı, epey bir karmaşık aslında. Çevreci olmaması konusu bile tartışılabilir pek çok açıdan. Bu konuda da Süreyya İzginin Dizel Günah Keçisi Olmasın başlıklı içeriğine bakmalısınız. Zira, konuya bambaşka açılardan bakmış.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here