1945‘lerde Volkswagen Beetle için yapılan pazarlama çalışması oldukça ses getirmişti. Volkswagen tarihinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Volkswagen’ın bugünlere adım adım gelişinin temellerinden biride bu çalışma olduğu söylenebilir. Otomotiv devinin yapısal olarak değişimine de sebep olmuştur. Bazı kaynaklara göre 21.5 milyondan fazla satarak dünyanın en çok satılan otomobilleri arasında yer alıyor.

Beetle için Küçük Volkswagen için Büyük Adım

Volkswagen

İkinci Dünya savaşından bir süre sonra Amerika Birleşik Devletlerinde üretici, halk üstündeki gücünü kaybetti. Artık güçlü olan halktı. O yıllarda yaşanan Baby Boomer yani bebek patlaması ile insanlar daha geniş araçlara yöneldi ama Beetle küçük ve tuhaf görünümlüydü. Bu durum Volkswagen’ın arabayı satmasını zorlaştırıyordu.

1945‘lerde Volkswagen Amerika Birleşik Devletlerindeki tüketicilere Beetle’ı tanıtmak ve satışlarını arttırmak istiyordu. Ama Beetle Amerikan aile yapısına uygun gözükmüyordu. Amerikalılar daha çok büyük ve geniş otomobil alışkanlığına sahipti. Çünkü otomobilin büyüklüğü statü, zenginlik ile ilişkiliydi. Fakat Volkswagen Beetle’ın kötü şöhret, (İkinci Dünya savaşının üstünden az zaman geçmesi ve Volkswagen’ın Alman menşeili olması) ve ucuz, küçük ve sade olması tercih edilmeme nedeniydi. Bu da insanların Volkswagen Beetle’dan uzaklaştırıyordu.

 Volkswagen’den “Think Small”

Volkswagen think small

Volkswagen, Beetle’ı pazarlaması için alanında usta olan bir reklam ajansına (DDB-William Bill Bernbach) gider. Ajans sade ve cesur birkaç ilan hazırlar. Volkswagen, reklam için dürüstlüğü ön planda tutmak ister çünkü otomobil çirkin, küçük ve sadeydi. Diğer yönden ise rakiplerine oranla ucuz, dayanıklı, daha az yakıt harcıyor ve onlardan daha farklıydı. O zamanın şartlarına göre ince esprili bir dille “Think Small” yani “Küçük Düşün” sloganıyla hem dürüst hem de sektördeki iri ve büyük araçlara ince bir gönderme yapıyordu. Think Small çok ses getirince ve satışlar artmaya başlayınca serinin devamı olan “Lemon” gelir. Lemon ilanıyla üretim esnasında oluşan sorunları anlatmaya çalışarak çürük ve üretim hatalı anlamı verilmeye çalışılmış. Bu sayede başarı daha da devam etmiş.

Volkswagen-lemon

O zamanın şartlarında Ford gibi büyük markalar tanıtım için muazzam reklam bütçeleri ayırırken; Wolkswagen, Beetle için çok az bir bütçe kullanarak büyük işler yapmış. Dünya üzerinde pek çok kişi Beetle’la birlikte Volkswagen’ı tanımış ve satış rekorları kırmıştır. Otomobil hayranı ve dünyaca ünlü sanatçı Elvis Presley bile Volkswagen Beetle satın almıştı. 1953 yılında ise Volkswagen Amerika Birleşik Devletlerinde kendine ait bir distribütor ağı açamaya karar vermiş.

Volkswagen Beetle, bir süre sonra o kadar popüler olmuş ki 1968’li yıllardaki Hippi gençlerinin temsili arabaları haline gelerek bir ikon olmuş. Bütün dünyada Volkswagen Beetle rüzgarı esmiş.

Beetle’ın Eğlenceli Diğer İlanları

beetlebeetle

beetlebeetle

Volkswagen Tarihindeki En Önemli Arabalar

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here