Sovyetler Birliği Döneminde Üretilen Araba Modelleri… Bilmeyenler için Sovyetler Birliği, Petrograd’daki geçici hükûmetin Vladimir Lenin önderliğindeki Bolşevikler tarafından 1917 Ekim Devrimi’yle devrilmesinden sonra 1922 yılında kurulan ve 1991 yılına kadar var olan devlettir. Özellikle 2.Dünya savaşından sonra dünyanın en büyük ülkesi olarak anılan SSCB, ağır sanayinin de öncülerinden biridir. Nüfus bakımından da 293.047.571 kişiyle, dünyada 3. sırada yer alıyordu. 1917 Ekim Devrimi ile iktidara gelen Vladimir Lenin önderliğindeki Bolşevikler tarafından 1922 yılında kurulan SSCB, soğuk savaş döneminde var olan iki süper güçten biriydi. Soğuk savaşın mağlubu olarak bilinen SSCB, 1991 yılının sonunda resmen dağılmıştır. Sovyetler Birliği sahip olduğu ağır sanayisi sayesinde birçok farklı üretimi gerçekleştirebilmekteydi. Hatta ünlü tarihçilere göre SSCB, uzaya gidecek araçlar üretebiliyordu. Ancak halkının yağmurdan korunması için bir şemsiye veya yağmurluk üretemiyordu. Belki de bu zıtlık, SSCB’nin soğuk savaşı kaybetmesine neden olmuştur.

Ağır sanayinin en büyük getirilerine bakacak olursak ilk olarak Sovyetler Birliği döneminde üretilen araba modelleri dikkatimizi çekmektedir. Öncelikle Sovyetler Birliği denilince akla çok harika veya inanılmaz özellikteki arabalar gelmez. Ordunun gelişimine odaklanan bir komünist ulus olan SSCB, kitleler için harika arabalar yaratmaya çalışmak asla bir öncelik vermemiştir. Sovyet otomobilleri arasında, çoğunlukla tek seferlik üretim modelleri veya çılgın konsept otomobiller olmak üzere tuhaflıklar olmuştur. Vahşi tasarımları ve acıklı performanslarıyla Sovyet arabaları, halkın gündelik ihtiyacını karşılıyordu.

Lada OkaSovyetler Birliği Döneminde Üretilen Araba Modelleri

Resmi adı VAZ-1111 olan Lada Oka, SSCB bir Kei arabası üretmeye çalıştığında ortaya çıkan modeldi. 1988’de piyasaya sürülen Lada Oka, tam da SSCB can çekişmek üzereyken kitleler için başka bir uygun fiyatlı otomobil olacaktı ve 2 litrelik iyi bir motor ve yol tutuşu ile birçok Sovyet arabasından daha iyiydi. Ne yazık ki bu model, bir kaza anında teneke kutu gibi ezilme eğilimi nedeniyle kısa sürede “Ölüm Kapsülü” lakabı ile tanınmıştır. Son Sovyet yapımı arabalardan biri olan Lada Oka, dönemine göre iyi bir motor performansına sahip olsa da oldukça güvensiz bir araçtır.

Lu-AZ 969Sovyetler Birliği Döneminde Üretilen Araba Modelleri

Sovyet otomobilleri için “öncelik”, çoğu Batılı otomobilin yıllardır kullandığı teknoloji anlamına geliyordu. Bu durumda, LU-AZ 969, 1971 yılında SSCB için büyük bir anlama sahip olarak kabul edilen önden çekişe sahipti. Onu öne çıkaran şey, lastiklerin çerçeveyi taşıyamayacak kadar küçük görünmesidir. Ancak yine de şaşırtıcı bir şekilde 30 beygirin üzerine çıkan 0,9 litrelik motoruyla etkili bir offroader olarak karşımıza çıkmasıdır. Lu-AZ 969’un acıklı tarafına gelecek olursak bu model, karbon monoksit zehirlenmesi raporlarıyla da oldukça güvensizdi. Ayrıca satışa sunulduğu ve kullanıldığı dönem boyunca güvenlik özelliklerinin eksikliği birçok kazaya neden olmuştur.

601Sovyetler Birliği Döneminde Üretilen Araba Modelleri

Sovyet Bloku dönemini simgeleyen herhangi bir araba varsa o da Trabi’dir. Fabrikalardan gelen ve istenmeyen atıklardan üretilen 601 oldukça farklı bir Sovyet arabasıdır. Motoru 1 litrenin altındaydı. Ayrıca sadece 18 beygirlik güce sahipti. Bu özellikler VW Beetle’ı, 601’in karşısında bir Lamborghini gibi gösteriyordu. Doğu Avrupa’nın o sırada ne kadar kötü olduğunun bir göstergesi olarak, Berlin Duvarı’nın yıkılışına kadar geçen otuz yılda yaklaşık üç milyon üretildi. Aynı zamanda  601, Sovyet bloğu mühendisliğinin özüdür.

320Sovyetler Birliği Döneminde Üretilen Araba Modelleri

Sovyet kesimi zamanında binalara ve markaların modellerine yeni isimler türetmek oldukça zordu. Üretilen modellerin birçoğuna sayı atamak, SSCB’nin alışkanlığı gibiydi. 1,3 litrelik 4 silindirli motor, en yüksek hıza çıktığı zaman 150 kilometreye ulaşabiliyordu. Tasarım olarak Mini’ye benzeyen 320, dönemin en iyi Sovyet arabalarından biridir. Aynı zamanda hava yastığı olmaması ve bol miktarda ucuz malzeme nedeniyle güvenlik açısından en düşük puan alan otomobillerden biridir. Kopya gibi dursa da SSCB’nin ürettiği en iyi arabalardan biri olan 320, Rus coğrafyası içinde oldukça sağlıklı çalışmaktadır.

Tatra T603

Çekoslovak üretici tarafından satışa sunulan Tatra T603, SSCB’nin en iyi sedan araba modellerinden biriydi. Arkadan motorlu düzeni, geniş sedana farklı bir boyut kazandırıyordu. Ayrıca zamanına göre ciddi derecede sağlıklı çalışıyordu. Bagajın önce konumlandırılması, motorunun arkada konumlandırılması, tasarım konusunu oldukça etkilemiştir. Garip şekilde hoş duran Tatra T603, en iyi SSCB arabaları olarak hafızalarda yer almaktadır.

Dacia 1300

Bu model döneminde 1 milyondan fazla satılmıştır. Dacia 1300, bir Rumen firmasının Renault 12’yi kopyalamasıyla ortaya çıkmıştır. Renault 12’nin günümüzde bile efsane olarak anıldığını varsayarsak Dacia 1300’de en etkili ve sağlam araba modellerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Dacia 1300’ün tek sıkıntısı oldukça hantal olmasıydı. Rakiplerinin çok gerisinde kalan motoru, güçsüz ve verimsiz bir performans sunuyordu.

İkinci El Rus Otomobil İlanları 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here